Češi v roli záchranářů: Vymírající zoborožci našli svého hrdinu

Když Pavel Hospodářský v roce 2004 odjížděl na půl roku na filipínský ostrov Negros, ještě netušil, že se tu ožení, a založí rodinu i organizaci, která zachraňuje jedny z nejohroženějších ptáků na světě. V roce 2009 tak vznikla nadace TALARAK, jejímž cílem je zachování jedinečné biologické rozmanitosti Filipín a rozmnožení zdejších ohrožených druhů.

Kdo vlastně je ten talarak? V řeči místních jde o označení ptáka, kterého známe pod názvem zoborožec Waldenův. Právě toho se podařilo poprvé uměle odchovat v záchranném centru, který se nachází poblíž města Kabankalan na ostrově. Proč si liberecký zoolog vybral zrovna tento druh? „Bez povšimnutí lidí pomalu umírají,“ vysvětluje a dodává, že na ostrově je v ohrožení celý ekosystém. V současné době v záchranném centru tak najdeme více než třicet pět druhů zvířat, a to nejen ptáků, ale i savců (například kritický ohrožená prasata visayanská či sambary skvrnité – největší savce ostrova). Před čtyřmi roky v záchranné stanici Talarak vybudovali i nové voliéry pro ohrožené výry filipínské, kterých se podařilo odchovat již několik generací.

Ochranou zvířat však práce zdejších zachránců nekončí. „Zachránit zvířata v klecích nikam nevede,“ prohlašuje liberecký ornitolog. Proto organizace usiluje o znovu-zalesnění sedmnácti hektarů zemědělské půdy na hranici národního parku Severní Negros. Právě sem by měla být chovaná zvířata reintrodukována. Z posbíraných divokých sazenic se namnoží další, které se rozdávají místním. Ti se pak o ně starají a pomalu z nich vyrůstá nový les.

Součástí programu je samozřejmě i osvěta místních obyvatel. Nedotýká se jen výchovy nových generací k tomu, aby chránily zdejší lesy a jejich obyvatele, ale míří i na dospělé. I díky vyšší informovanosti se mnoho zachráněných jedinců dostalo do stanice. Šíří se zde totiž povědomí, že s ohroženými druhy se neobchoduje.

Tagy: