Protože se v Česku klimatická změna neprojevuje jako jinde ve světě, občané jsou ve vnímání alarmující situace zpožděni. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl geolog a klimatolog Václav Cílek.
Češi v přístupu ke změnám klimatu podle Cílka zaostávají z přirozených důvodů – nejsou pro ně tak viditelné. „Když jste v Kalifornii, zažíváte tři roky vedra a jindy zase nevylezete z baráku, protože venku jsou dva metry vody, vnímáte klima jinak, než když je v Praze jednou minus 8 a podruhé 12 stupňů Celsia,“ popsal odborník ve vysílání.
Za problém označil rovněž okolnosti vzniku Zelené dohody. „Původně šlo o investiční prostředek, který vznikl v prostředí velkých bank někdy v letech 2015 až 2017 a posléze se ideologizujícím způsobem prokopíroval do Evropské unie. Lidé jí moc nevěří. Pakliže vám politici předloží strategii, abyste nekupovali vozy se spalovacími motory, ale jiné, cítíte v tom manipulaci,“ pronesl Cílek.
„Pokud by Green Deal myslela Evropská unie vážně, řekne, že ledničky a pračky musí vydržet alespoň 10 let, aniž by se porouchaly,“ zdůraznil.
Důležitá je změna přístupu
Cílek se domnívá, že mezi představiteli evropské sedmadvacítky chybí celá řada odborníků. „Místo přírodovědců tam máme lidi, kteří vystudovali marketing, žurnalistiku a politologii. Problematice nerozumí a jsou ve vleku jakéhosi nadšení a ideologie,“ konstatoval.
Na závěr Cílek přidal recept na neagresivní změnu přístupu lidí. „Pomáhá třeba šetření s jídlem. Je v něm totiž obsažena spousta práce, energie a exhalací,“ řekl. „Je dobré dávat pozor, když kupujete výrobek, který má velký obal, recyklovat, soustředit se na zboží s delší dobou spotřeby. Tím se začnete vychovávat k šetrnému vztahu k životu. A nemusíte být nijak radikální,“ dodal.