Elektromobilita se čím dál více rozšiřuje a na trhu jsou nejen elektrická auta, ale i kola nebo třeba koloběžky. To vše zvyšuje nároky na pokrytí dobíjecích stanic a zároveň zvyšuje poptávku po takzvaných wallboxech pro domácí použití. Pokud si představujete nevzhledné krabice na baráku, česká firma Elexim vás vyvede z omylu.
Dřevo, krystaly či například osobní fotografie vsazené do čelního skleněného panelu jsou jen hrubý nástřel všemožných dekorů, které pod značkou MyBox tuzemský výrobce nabízí. Nabídka je pestrá a rádi vám poradí s výběrem podle typu použití. Pokud jste navštívili letošní e-Salon v pražských Letňanech, jistě nám dáte za pravdu. Případně se můžete podívat do galerie v úvodu článku.
K TÉMATU: Zbrusu nová Škodovka i levný elektromobil od Hyundaie. Praha hostí největší akci svého druhu
Vzhled ovšem není tou největší prioritou firmy Elexim. „Zakládáme si hlavně na osobním přístupu. Od klienta si vyslechneme celý jeho příběh a na základě získaných informací najdeme společně to nejvhodnější řešení. Ať už se jedná například o druh nebo výkon nabíjecí stanice. U nás najdete celý ekosystém pro elektromobilitu,“ řekl redakci CNN Michal Fojtík, ředitel divize elektromobility společnosti Elexim.
Celou strukturu nabíjení jsou v podstatě schopni připravit na klíč, a to od prvotní analýzy až po realizaci a následný monitoring. Není proto nutné měnit kvůli nabíječce elektrické rozvody v domě. Vše technici změří a případně instalují řídící jednotku, která na základě vytížení sníží či zvýší nabíjecí výkon tak, aby nedocházelo k přetížení sítě.
Fantazii se meze nekladou. Design nabíjecí stanice může být i v dřevěném dekoru. Nicméně v tomto provedení je určen pouze do vnitřních prostorů. Zdroj: Martin Lankaš
V příštím roce zařadí vyšší výkon
V nabídce mají širokou škálu stojacích nabíječek, ale i těch nástěnných. S tou nejmenší MyBox Mini dokonce vyhráli cenu Flotilový produkt roku 2024. Jeho výhodou jsou především kompaktní rozměry, díky kterým se dá ve výsledku schovat i na úzký sloup. Zároveň lze podle potřeby propojit větší počet těchto stanic, čímž se hodí i na dobíjení firemních flotil. Možný výkon je v tomto případě 22 kW.
Pro srovnání, jejich nejsilnější AC nabíječka MyBox Profi oplývá výkonem 43 kW. Naproti tomu u svých rychlonabíjecích stanic typu DC momentálně poskytují nejvyšší výkon až 300 kW, Michal Fojtík ovšem prozradil, že v příštím roce mají v plánu představit rychlonabíječky s výkonem až 420 kW.
Kolik se zrovna dostává do elektromobilu, můžete kontrolovat skrze jejich vlastní aplikaci. Všechny jejich nabíječky totiž disponují drátovým nebo bezdrátovým připojením k internetu, a je tak možné i na dálku kontrolovat aktuální a také celkovou spotřebu nebo například stav nabíjení.
Větší společnosti tak mohou získat detailní přehled o spotřebě energie jednotlivých zaměstnanců při nabíjení firemních elektromobilů skrze čip nebo spárovanou zaměstnaneckou kartu. Tato data lze využít pro automatizované vedení knihy jízd a přesné vyúčtování nákladů, například při rozdělení mezi pracovní a soukromé jízdy.
Díky vzdálenému přístupu dokáže firma Elexim rovněž detekovat případnou poruchu a pokud jde o softwarovou chybu, tak následně i opravit. Pro ostatní případy má vybudovanou silnou servisní síť.
Standardně jsou wallboxy v plastovém těle, u vyšších tříd je nahrazeno ocelí. Přední část ovšem v obou případech tvoří kalené sklo. Zdroj: Martin Lankaš
Made in EU
Veškeré komponenty nabíjecích stanic společnosti Elexim jsou vyrobené v České republice, případně v dalších evropských zemích, a to s důrazem na udržitelnost. Sami si například vyrábí řídící jednotky či DLM moduly pro dynamické řízení výkonu.
Samotná značka působí na našem trhu od roku 1999 a elektromobilitě se věnuje téměř osm let. Spolupracuje nejen s předními dodavateli elektrické energie, ale také například se společnostmi Penta Real Estates, Volvo, Zentiva, Pražská energetika, AFI Europe a českou automobilkou Škoda Auto.