reklama

Českem se psem: Výprava za dobrým skutkem, který ocení divoká zvířata

Loca s Koulí jsou v přírodě jako doma. Ale jak pomoci těm, kteří v ní doma skutečně jsou?
Zdroj: Michaela Minksová

Když jsem přemýšlela, čím se přírodě za ta nádherná místa, kterými nás na našich výpravách obohatila, odměníme, napadla mě myšlenka s holkami vyrazit do nedalekého lesa trochu přilepšit jeho lesním obyvatelům.

reklama

Co lesní zvířata potěší?

Co vůbec obyvatelé lesa smí a nesmí, abychom jim svým dobrým úmyslem spíše neuškodili? Díky informacím od kamarádů myslivců a lesníků a hledání inspirace na internetu jsem zjistila, co by zvířecí obyvatelé v zimním období uvítali a co je naopak pro ně zcela nevhodné.

Lesní zvěř si určitě ráda pochutná na vybraných druzích ovoce a zeleniny. Ze zeleniny jsou pro ně vhodné zejména mrkev, celer nebo kedluben. Z ovoce jsou nejvhodnější uskladněná jablka. A pokud máte z podzimního období nasbíránu zásobu žaludů, bukvic, kaštanů, šípků a jeřabin, i to je správná volba. A možná ta nejlepší, jelikož se jedná o jejich přirozenou potravu, kterou jim sama příroda nabízí. Zvířátkům ale uděláte radost i vlašskými nebo lískovými oříšky. Ze semínek to jsou např. slunečnicová nebo dýňová (nepražená a nesolená), kterými určitě nepohrdnou. Z obilí je vhodný pouze oves. Ostatní druhy obilí mohou zvěři způsobit nadýmání.

Není to o tom dovézt do lesa tunu ovoce a zeleniny. V tomto případě platí pořekadlo, že „méně je někdy více“ a je rozhodně lepší podávat krmení zvěři postupně.

Které potraviny jsou pro zvířata vhodné?
Které potraviny jsou pro zvířata vhodné?

Co rozhodně na lesní vánoční stromek a do krmelců nepatří? Pozor! Neplést si krmelec s odpadkový košem! Do lesa nepatří zbytky od oběda, plesnivá zelenina a ovoce, zcela nevhodné je čerstvé pečivo, i podávání tvrdého pečiva má svá pravidla. Tvrdé pečivo se podává pouze v případě, že venku opravdu mrzne a nemá v brzké době přijít obleva. V takovém případě by pečivo nasáklo vlhkost a zvěři by mohlo ublížit.

Lesní zvěři také velmi prospívá kamenná sůl, protože je v ní hodně minerálů, vitamínů a vlákniny. Sůl je vhodné umístit do dutého pařezu, který není příliš vysoko od země, ať k ní má zvěř snadný přístup.

Jakým způsobem a kde stromek v lese ozdobit?

Na internetu jsem narazila na různé způsoby věšení jedlých ozdob na lesní porosty. Nicméně při delší úvaze a dotazování myslivců, jsem dospěla k názoru, že v lese nemá místo cokoliv nejedlého a nerozložitelného. Není tedy příliš vhodné věšet jedlé ozdoby na ozdobné stužky, provázky, nitky, kovové háčky a drátky, ač to na první pohled může pro lidské oko vypadat hezky a vánočně. Zvířata mohou tyto věci pozřít, což pro ně může mít fatální následky, popř. zůstanou v lese a stávají se nevítaným odpadem.

Přírodní krmítko
Přírodní krmítko

Nejlepší způsob, který můžeme zvolit, je nechat pro zvířátka jedlé „ozdoby“ na zemi pod stromy nebo přímo v krmelci, popř. si najít nízký hustý jehličnan, na který můžeme ozdoby pouze položit a vykouzlit tak efekt vánočního stromečku. V nižších polohách stromku, až skoro u země, zdobíme stromek zajícům, o něco výše pak srnkám a v neposlední řadě nejvyšší část stromu, tzn. kam až rukama dosáhneme, patří místnímu ptactvu.

Nejlepší je nepoužívat žádné umělé materiály.
Nejlepší je nepoužívat žádné umělé materiály.

A kam se všemi těmi dobrotami? Nejlépe blízko krmných zařízení (krmelců) a tam, kde zvířata nejlépe příkrm zavětří. Krmelce jsou totiž strategicky postaveny ve vhodných oblastech, kde má zvěř klid a dostatek úkrytu, daleko od silnic.

Je vhodné se předem informovat u místního mysliveckého spolku, kde vám myslivci nejlépe poradí, co zvířata ve vašem blízkém lese potřebují a na jaká místa pochutiny umístit.

Nemusíte vymýšlet nic speciálního.
Nemusíte vymýšlet nic speciálního.

Naše příprava

Já jsem si pro přípravu ozdob vánočního stromku zvolila jablka, mrkev, hlávkové zelí a již připravenou směs ptačího zobu a lojové koule, které jsem koupila za pár korun ve zverimexu.

Vyrobit si přírodní krmítko nedá moc práce.
Vyrobit si přírodní krmítko nedá moc práce.

Pro lesní ptactvo jsem vlastnoručně vyrobila přírodní krmítko z šišek a kokosového ořechu. Jako závěsný mechanismus pro krmítko jsem zvolila dřevěnou trávu, kterou za pár desítek korun lze také pořídit v chovatelských potřebách. A jak si takové krmítko vyrobit? Inspiraci lehce najdete na internetu.

Les není odpadkový koš, zkažené ovoce ani zelenina tam nepatří.
Les není odpadkový koš, zkažené ovoce ani zelenina tam nepatří.

Hurá do lesa!

Kam jinam se vydat než do našeho oblíbeného nedalekého lesa, kde se v létě schováváme před horkem, rády houbaříme nebo se jen tak procházíme. Pro „výzdobu“ hledám vhodné místo u nedalekého krmelce. Popojdu kousek dále, kde stále ještě vidím zvířecí stopy, což je důkazem toho, že se v tomto místě lesní zvěř shlukuje. Když se rozhlédnu kolem, zahlédnu tři malé sympatické smrčky, které rostou těsně vedle sebe. To budou naše vánoční stromečky! Pár mrkví a jablek položím na větve, zbytek společně s kousky hlávkového zelí vysypu pod stromky, aby si pochutnali i zajíci. Na horní větve pověsím připravená krmítka pro místní ptactvo.

Koule a její bahenní koupel.
Koule a její bahenní koupel.

Holky začnou výzdobu očichávat, zda se tu nenajde i něco pro ně. Bohužel odcházejí s nepořízenou. Lesní stromek je ozdoben! Mám z něj radost a holky mají radost z toho, že jsme opět společně vyrazily z města do přírody. Koule se raduje o to víc, když se na cestě před námi objeví její oblíbená bahenní lázeň. Jelikož po sněhu už opět není ani památky a cesta lesem je krásně rozbahněná, nabízí ideální příležitost, která se přece musí využít.

Už se těším, až místo za pár dní opět navštívíme, abychom se ujistily, že chutnalo.

K tématu

K tématu

Tagy: pes příroda Vánoce cestování po Česku Českem se psem
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Byznys

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce. Prodeje zeleniny proti roku 2019 vzrostly o zhruba čtyři procenta. Tehdy přitom nad ovocem, u kterého tržby stouply o 0,6 procenta, zvítězila zelenina s meziročním růstem o 12,3 procenta. Větší zájem měli v roce 2020 čeští zákazníci také o zdravé potraviny, jinak táhly hlavně citróny a jablka. Vyplývá to z dat výzkumné společnosti Nielsen.

Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama