reklama

Českem se psem: Výprava za dobrým skutkem, který ocení divoká zvířata

Když jsem přemýšlela, čím se přírodě za ta nádherná místa, kterými nás na našich výpravách obohatila, odměníme, napadla mě myšlenka s holkami vyrazit do nedalekého lesa trochu přilepšit jeho lesním obyvatelům.

reklama

Co lesní zvířata potěší?

Co vůbec obyvatelé lesa smí a nesmí, abychom jim svým dobrým úmyslem spíše neuškodili? Díky informacím od kamarádů myslivců a lesníků a hledání inspirace na internetu jsem zjistila, co by zvířecí obyvatelé v zimním období uvítali a co je naopak pro ně zcela nevhodné.

Lesní zvěř si určitě ráda pochutná na vybraných druzích ovoce a zeleniny. Ze zeleniny jsou pro ně vhodné zejména mrkev, celer nebo kedluben. Z ovoce jsou nejvhodnější uskladněná jablka. A pokud máte z podzimního období nasbíránu zásobu žaludů, bukvic, kaštanů, šípků a jeřabin, i to je správná volba. A možná ta nejlepší, jelikož se jedná o jejich přirozenou potravu, kterou jim sama příroda nabízí. Zvířátkům ale uděláte radost i vlašskými nebo lískovými oříšky. Ze semínek to jsou např. slunečnicová nebo dýňová (nepražená a nesolená), kterými určitě nepohrdnou. Z obilí je vhodný pouze oves. Ostatní druhy obilí mohou zvěři způsobit nadýmání.

Není to o tom dovézt do lesa tunu ovoce a zeleniny. V tomto případě platí pořekadlo, že „méně je někdy více“ a je rozhodně lepší podávat krmení zvěři postupně.

Co rozhodně na lesní vánoční stromek a do krmelců nepatří? Pozor! Neplést si krmelec s odpadkový košem! Do lesa nepatří zbytky od oběda, plesnivá zelenina a ovoce, zcela nevhodné je čerstvé pečivo, i podávání tvrdého pečiva má svá pravidla. Tvrdé pečivo se podává pouze v případě, že venku opravdu mrzne a nemá v brzké době přijít obleva. V takovém případě by pečivo nasáklo vlhkost a zvěři by mohlo ublížit.

Lesní zvěři také velmi prospívá kamenná sůl, protože je v ní hodně minerálů, vitamínů a vlákniny. Sůl je vhodné umístit do dutého pařezu, který není příliš vysoko od země, ať k ní má zvěř snadný přístup.

Jakým způsobem a kde stromek v lese ozdobit?

Na internetu jsem narazila na různé způsoby věšení jedlých ozdob na lesní porosty. Nicméně při delší úvaze a dotazování myslivců, jsem dospěla k názoru, že v lese nemá místo cokoliv nejedlého a nerozložitelného. Není tedy příliš vhodné věšet jedlé ozdoby na ozdobné stužky, provázky, nitky, kovové háčky a drátky, ač to na první pohled může pro lidské oko vypadat hezky a vánočně. Zvířata mohou tyto věci pozřít, což pro ně může mít fatální následky, popř. zůstanou v lese a stávají se nevítaným odpadem.

Nejlepší způsob, který můžeme zvolit, je nechat pro zvířátka jedlé „ozdoby“ na zemi pod stromy nebo přímo v krmelci, popř. si najít nízký hustý jehličnan, na který můžeme ozdoby pouze položit a vykouzlit tak efekt vánočního stromečku. V nižších polohách stromku, až skoro u země, zdobíme stromek zajícům, o něco výše pak srnkám a v neposlední řadě nejvyšší část stromu, tzn. kam až rukama dosáhneme, patří místnímu ptactvu.

A kam se všemi těmi dobrotami? Nejlépe blízko krmných zařízení (krmelců) a tam, kde zvířata nejlépe příkrm zavětří. Krmelce jsou totiž strategicky postaveny ve vhodných oblastech, kde má zvěř klid a dostatek úkrytu, daleko od silnic.

Je vhodné se předem informovat u místního mysliveckého spolku, kde vám myslivci nejlépe poradí, co zvířata ve vašem blízkém lese potřebují a na jaká místa pochutiny umístit.

Naše příprava

Já jsem si pro přípravu ozdob vánočního stromku zvolila jablka, mrkev, hlávkové zelí a již připravenou směs ptačího zobu a lojové koule, které jsem koupila za pár korun ve zverimexu.

Pro lesní ptactvo jsem vlastnoručně vyrobila přírodní krmítko z šišek a kokosového ořechu. Jako závěsný mechanismus pro krmítko jsem zvolila dřevěnou trávu, kterou za pár desítek korun lze také pořídit v chovatelských potřebách. A jak si takové krmítko vyrobit? Inspiraci lehce najdete na internetu.

Hurá do lesa!

Kam jinam se vydat než do našeho oblíbeného nedalekého lesa, kde se v létě schováváme před horkem, rády houbaříme nebo se jen tak procházíme. Pro „výzdobu“ hledám vhodné místo u nedalekého krmelce. Popojdu kousek dále, kde stále ještě vidím zvířecí stopy, což je důkazem toho, že se v tomto místě lesní zvěř shlukuje. Když se rozhlédnu kolem, zahlédnu tři malé sympatické smrčky, které rostou těsně vedle sebe. To budou naše vánoční stromečky! Pár mrkví a jablek položím na větve, zbytek společně s kousky hlávkového zelí vysypu pod stromky, aby si pochutnali i zajíci. Na horní větve pověsím připravená krmítka pro místní ptactvo.

Holky začnou výzdobu očichávat, zda se tu nenajde i něco pro ně. Bohužel odcházejí s nepořízenou. Lesní stromek je ozdoben! Mám z něj radost a holky mají radost z toho, že jsme opět společně vyrazily z města do přírody. Koule se raduje o to víc, když se na cestě před námi objeví její oblíbená bahenní lázeň. Jelikož po sněhu už opět není ani památky a cesta lesem je krásně rozbahněná, nabízí ideální příležitost, která se přece musí využít.

Už se těším, až místo za pár dní opět navštívíme, abychom se ujistily, že chutnalo.

Tagy:
pes příroda Vánoce cestování po Česku Českem se psem
Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda lidovců Marian Jurečka. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Nenávist mezi Izraelem a Íránem zapomenuta. Trenér Čechů Ginzburg předvedl pěkné gesto

Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Dominance v souboji o bronz. Šermíř Choupenitch zajistil Česku druhou medaili

V pondělí to českým barvám začalo na olympiádě v Tokiu cinkat. Po stříbru Lukáše Rohana ve vodním slalomu získal další medaili fleretista Alexander Choupenitch. Napřed neuspěl v semifinále, nakonec se ale dočkal velkého úspěchu v souboji o bronz. Domácího Japonce Takahira Šikineho porazil 15:8 a získal po 113 letech první českou medaili ze šermu pod pěti kruhy.

Nepochopitelná chyba v Tokiu. Start triatlonu zhatila loď, následovaly divoké manévry

Tohle si organizátoři her v Tokiu nemohou dát za rámeček. Pondělní start triatlonu se proměnil v grotesku poté, co části závodníků znemožňoval skok do vody po zahajovacím výstřelu motorový člun vysílací společnosti. Tím pádem zůstali někteří olympionici stále na molu, zatímco jiní ukrajovali první metry náročné disciplíny. Závod musel být restartován.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama