reklama

Českem se psem: Výprava za přírodním pokladem Nízkého Jeseníku

Koule byla ve svém vodním živlu.
Zdroj: Michaela Minksová

Tentokrát vás s holkami zavedeme k největším vodopádům Nízkého Jeseníku. Rešovské vodopády jsou turisticky velmi oblíbenou lokalitou, proto jsem se jednoho podzimního dne rozhodla vzít si v práci volno a navštívit je ve všední den. A to jsem netušila, že tam budou celé jen pro nás, a my si je tak budeme moci vychutnat naplno.

reklama

Naše výprava začíná v malé vesničce Rešov, kde zaparkujeme auto na místním neplaceném parkovišti, které se nachází přímo na jejím začátku u cedule s názvem obce. Tentokrát jsem pro naši výpravu zvolila kratší, přibližně 4,5kilometrový okruh. Holky natěšeně vyskakují z auta a já si je tradičně připínám k sedáku. Z parkoviště jdeme směrem do centra obce po asfaltové silnici.

Po chvíli narazíme na první ukazatel k Rešovským vodopádům, které jsou od tohoto místa vzdálené pouhých 1,5 kilometru. Kousek cesty vede chatovou osadou. Holky mám stále připnuté k sedáku pro případ, že by u neoplocených chat, kterých je tu většina, byl nějaký zvířecí kamarád. Holky mají tradičně v novém prostředí čumáky zabořené do země a zkoumají kde co. Na konci chatové osady odbočíme vpravo a za zatáčkou se před námi objeví Fialův mlýn – velký dům, na kterém právě probíhá rekonstrukce. Stejnojmenný turistický rozcestník nám hlásí, že za 500 metrů jsme u vodopádů.

Holky si výlet naplno užívaly
Holky si výlet naplno užívaly

Nečekaný Locapád

Kousek za mlýnem narazíme na dřevěný můstek přes říčku Huntavu. U můstku je plácek pro odpočinek a my se tu na minutku zastavíme. Holky pouštím z vodítek, ať se v říčce osvěží. V návalu energie se začnou honit, skáčou do vody, lítají tam a zpět a navzájem se škádlí. Nechám je se vyřádit a rozhlížím se po okolí. Všude na zemi je spadané listí, stromy jsou už skoro holé. Po chvilce hodím očko po holkách, ty si našly vlastní program. Loca honí vlnky ve vodě, které si sama tlapkou vytváří, a Koule se klasicky čvachtá. Nechám je pokračovat v jejich činnosti a jdu se projít po dřevěném můstku. V tu ránu mě holky zbystří a střemhlav se obě řítí za mnou. No tak to nedopadne dobře!

Můstek je na jejich tempo příliš kluzký. Opatrnější Koule to ustojí. Loce při náletu na můstek podjedou zadní nohy a sklouzne z něj rovnou dolů do vody. Naštěstí je můstek nízký a v říčce je vody, která pád zbrzdí, dostatek. Ihned se k Loce rozběhnu. Ta stojí celá mokrá ve vodě a nechápe, co se stalo. Po chvíli se oklepe a už by si to mazala zpátky na můstek. Vtom ji zastavím a připínám si obě k vodítku. Ještě okem zkontroluji, zda je Loca v pořádku. Pád se naštěstí obešel bez úrazu. Musím si dávat větší pozor, tenhle terén není pro dvě divošky ideální.

Bylo kluzko a pro energické holky byl terén místy nebezpečný.
Bylo kluzko a pro energické holky byl terén místy nebezpečný.

Popojdeme kousek dále a jsme tu! Před námi se otevírají nádherné Rešovské vodopády. Rozhlížím se kolem, nikde nikdo, jsou tu jen pro nás. Terén vypadá náročně, všude kolem je kluzké kamení a dřevěné lávky. Připomíná mi to naši výpravu údolím Bílé Opavy. Holky mám stále připnuté. Překonáváme kluzké překážky. Před námi je řada dřevěných žebříků a lávek vedoucích až k vrchu vodopádů. Tak jdeme na to. Naší výhodou je, že stoupáme směrem nahoru, holky jsou tak pro mě lépe ovladatelné, než kdybych je musela brzdit cestou dolů. Lávky i žebříky lemuje zábradlí, použití sedáku mi opět zajišťuje volné ruce, kterými se přidržuji. Často se během výstupu zastavuji a pozoruji krásu, kterou příroda vytvořila.

Přírodní poklad Nízkého Jeseníku - Rešovské vodopády.
Přírodní poklad Nízkého Jeseníku - Rešovské vodopády.

Osvěžení za odměnu

A jsme nahoře! Za to, že byly holky při výstupu obtížným terénem vzorné, jim dopřávám trochu svobody, ať se po náročnějším výstupu trochu protáhnou. Koule toho využívá a skáče rovnou do tůňky pod menším vodopádem. Občas jí hodím do vody klacek a ona mi ho s nakažlivou psí radostí nosí zpět. Místo je ideální k odpočinku i pro mě, dopřávám si tedy malou svačinu.

Koule si ve volných chvílích ráda zaplavala.
Koule si ve volných chvílích ráda zaplavala.

Z mapy, kterou jsem si předem nastudovala, vím, že bychom za chvíli měly narazit na velký skalní útvar Čertova stěna, který se nachází blízko zříceniny hradu Rešov. A opravdu – velké skalní útvary a nádherná příroda kolem. Díky vlhkosti je kolem skal vše krásně zelené. Loca mi na chvíli zmizí z dohledu. Že by ji Čertova stěna k sobě lákala? Co si budeme říkat, i když dokáže být nevinně roztomilá, pořádného čerta v sobě nezapře. Stačí zavolat a Loca ze zelené divočiny vyskočí jako malý čertík.

Tajemná Čertova stěna.
Tajemná Čertova stěna.

Pokračujeme dále po lesní pěšině, která nás dovede okruhem až k parkovišti. Cesta zpět se již nese v klidném duchu. Žádný náročný terén už nás nečeká a holky, i když jsou na volno, ťapkají vzorně přede mnou. Pouze jednou musíme překonat těžší překážku v podobě překročení říčky Huntavy, kde chybí můstek (na mapě vyznačený byl). Místo toho jsou tu jen úzké klády spojující dva břehy. Pro holky hračka, ty to vezmou rovnou přes vodu. Já se sice při přechodu trochu zapotím, ale nakonec to zvládnu suchou nohou.

/ fotografií

Když se vrátíme na parkoviště, kde přibyla pouze další dvě auta, holky vypadají spokojeně. Už se určitě těší, co pro ně příště zase vymyslím.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Donald Trump

Nechceme Trumpa za souseda. Lidé z Palm Beach se ho snaží vyštípat z jeho rezidence

Nechceme Trumpa za souseda. Lidé z Palm Beach se ho snaží vyštípat z jeho rezidence

Donald Trump se po bouřlivých čtyřech letech v čele USA přesunul do svého odpočinkového sídla Mar-a-Lago na Floridě. Jeho příjezd však narazil na odpor sousedů, kteří chtějí, aby se odstěhoval. Vytáhli proti němu dokument, který Trump podepsal na počátku 90. let. Z toho plyne, že statek přeměnil ze soukromé rezidence na soukromý klub, takže nemovitost nemůže užívat jako své bydliště. Navíc mu hrozí, že o celý resort přijde.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
Nouzový stav bude trvat déle než čtyři měsíce. Vláda ho prodloužila do 14. února
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama