reklama

Českem se psem: Výprava za přírodním pokladem Nízkého Jeseníku

Tentokrát vás s holkami zavedeme k největším vodopádům Nízkého Jeseníku. Rešovské vodopády jsou turisticky velmi oblíbenou lokalitou, proto jsem se jednoho podzimního dne rozhodla vzít si v práci volno a navštívit je ve všední den. A to jsem netušila, že tam budou celé jen pro nás, a my si je tak budeme moci vychutnat naplno.

reklama

Naše výprava začíná v malé vesničce Rešov, kde zaparkujeme auto na místním neplaceném parkovišti, které se nachází přímo na jejím začátku u cedule s názvem obce. Tentokrát jsem pro naši výpravu zvolila kratší, přibližně 4,5kilometrový okruh. Holky natěšeně vyskakují z auta a já si je tradičně připínám k sedáku. Z parkoviště jdeme směrem do centra obce po asfaltové silnici.

Po chvíli narazíme na první ukazatel k Rešovským vodopádům, které jsou od tohoto místa vzdálené pouhých 1,5 kilometru. Kousek cesty vede chatovou osadou. Holky mám stále připnuté k sedáku pro případ, že by u neoplocených chat, kterých je tu většina, byl nějaký zvířecí kamarád. Holky mají tradičně v novém prostředí čumáky zabořené do země a zkoumají kde co. Na konci chatové osady odbočíme vpravo a za zatáčkou se před námi objeví Fialův mlýn – velký dům, na kterém právě probíhá rekonstrukce. Stejnojmenný turistický rozcestník nám hlásí, že za 500 metrů jsme u vodopádů.

Nečekaný Locapád

Kousek za mlýnem narazíme na dřevěný můstek přes říčku Huntavu. U můstku je plácek pro odpočinek a my se tu na minutku zastavíme. Holky pouštím z vodítek, ať se v říčce osvěží. V návalu energie se začnou honit, skáčou do vody, lítají tam a zpět a navzájem se škádlí. Nechám je se vyřádit a rozhlížím se po okolí. Všude na zemi je spadané listí, stromy jsou už skoro holé. Po chvilce hodím očko po holkách, ty si našly vlastní program. Loca honí vlnky ve vodě, které si sama tlapkou vytváří, a Koule se klasicky čvachtá. Nechám je pokračovat v jejich činnosti a jdu se projít po dřevěném můstku. V tu ránu mě holky zbystří a střemhlav se obě řítí za mnou. No tak to nedopadne dobře!

Můstek je na jejich tempo příliš kluzký. Opatrnější Koule to ustojí. Loce při náletu na můstek podjedou zadní nohy a sklouzne z něj rovnou dolů do vody. Naštěstí je můstek nízký a v říčce je vody, která pád zbrzdí, dostatek. Ihned se k Loce rozběhnu. Ta stojí celá mokrá ve vodě a nechápe, co se stalo. Po chvíli se oklepe a už by si to mazala zpátky na můstek. Vtom ji zastavím a připínám si obě k vodítku. Ještě okem zkontroluji, zda je Loca v pořádku. Pád se naštěstí obešel bez úrazu. Musím si dávat větší pozor, tenhle terén není pro dvě divošky ideální.

Popojdeme kousek dále a jsme tu! Před námi se otevírají nádherné Rešovské vodopády. Rozhlížím se kolem, nikde nikdo, jsou tu jen pro nás. Terén vypadá náročně, všude kolem je kluzké kamení a dřevěné lávky. Připomíná mi to naši výpravu údolím Bílé Opavy. Holky mám stále připnuté. Překonáváme kluzké překážky. Před námi je řada dřevěných žebříků a lávek vedoucích až k vrchu vodopádů. Tak jdeme na to. Naší výhodou je, že stoupáme směrem nahoru, holky jsou tak pro mě lépe ovladatelné, než kdybych je musela brzdit cestou dolů. Lávky i žebříky lemuje zábradlí, použití sedáku mi opět zajišťuje volné ruce, kterými se přidržuji. Často se během výstupu zastavuji a pozoruji krásu, kterou příroda vytvořila.

Osvěžení za odměnu

A jsme nahoře! Za to, že byly holky při výstupu obtížným terénem vzorné, jim dopřávám trochu svobody, ať se po náročnějším výstupu trochu protáhnou. Koule toho využívá a skáče rovnou do tůňky pod menším vodopádem. Občas jí hodím do vody klacek a ona mi ho s nakažlivou psí radostí nosí zpět. Místo je ideální k odpočinku i pro mě, dopřávám si tedy malou svačinu.

Z mapy, kterou jsem si předem nastudovala, vím, že bychom za chvíli měly narazit na velký skalní útvar Čertova stěna, který se nachází blízko zříceniny hradu Rešov. A opravdu – velké skalní útvary a nádherná příroda kolem. Díky vlhkosti je kolem skal vše krásně zelené. Loca mi na chvíli zmizí z dohledu. Že by ji Čertova stěna k sobě lákala? Co si budeme říkat, i když dokáže být nevinně roztomilá, pořádného čerta v sobě nezapře. Stačí zavolat a Loca ze zelené divočiny vyskočí jako malý čertík.

Pokračujeme dále po lesní pěšině, která nás dovede okruhem až k parkovišti. Cesta zpět se již nese v klidném duchu. Žádný náročný terén už nás nečeká a holky, i když jsou na volno, ťapkají vzorně přede mnou. Pouze jednou musíme překonat těžší překážku v podobě překročení říčky Huntavy, kde chybí můstek (na mapě vyznačený byl). Místo toho jsou tu jen úzké klády spojující dva břehy. Pro holky hračka, ty to vezmou rovnou přes vodu. Já se sice při přechodu trochu zapotím, ale nakonec to zvládnu suchou nohou.

Když se vrátíme na parkoviště, kde přibyla pouze další dvě auta, holky vypadají spokojeně. Už se určitě těší, co pro ně příště zase vymyslím.

Tagy:
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková míří za zlatem. Vyhrály první set
OH 2021

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková míří za zlatem. Vyhrály první set

Markétě Vondroušové se na krku blýská stříbrná medaile. O kov nejcennější přišla kvůli Švýcarce Belindě Bencicové. Česká republika má ale ještě jedno tenisové želízko v ohni, které může získat čtvrté zlato z olympijských her v Tokiu pro tuzemské barvy. Respektive dvě. Deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou hrají finále právě s finálovou přemožitelkou Vondroušové a Viktorijí Golubicovou. A daří se jim náramně – vyhrály totiž první set a jsou blízko zlatým medailím.

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama