reklama

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C

Víkend bude podle meteorologů mrazivý a teplotní maxima se ani přes den nedostanou nad hranici nuly. Na Moravě a ve Slezsku má být v noci na neděli až −18 °C. Během dalších čtyř týdnů bude nejchladněji od 1. února, denní teploty se ale zřejmě udrží nad nulou. Na začátku února očekávají meteorologové také nejvíce srážek. Celkově bude v období od 18. ledna do 14. února pršet nadprůměrně.

reklama

Nad českým územím bude během soboty převládat oblačno a zataženo, zejména na jihozápadě republiky už ale od rána sněží. Teploty se budou pohybovat od −3 do −7 °C, na Přerovsku je už od brzkých hodin ale chladněji, naopak nejteplejšího počasí si užívají lidé na jižní Moravě.

K tématu

Malé děti by neměly vycházet ven

Meteorologové varují před silnými mrazy, které od nedělního večera do pondělního dopoledne zasáhnou východ republiky. Na Moravě a ve Slezsku očekávají při snížené oblačnosti ojediněle až −18 °C. Na západě a jihu Čech má být v neděli místy až −12 °C. Výstraha platí například na Příbramsku až do pondělního rána.

Podle meteorologů při −18 °C hrozí už po krátké době prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Mohou nastat problémy v energetice, průmyslu a zásobování a hrozí poruchy vodovodních rozvodů. Mohou praskat kolejnice. Doporučují, aby malé děti a starší a nemocní lidé nevycházeli ven.

neděli by mělo sněžit jen na západě republiky, pršet bude zejména v severovýchodní části Česka. Dlouhodobý výhled na další čtyři týdny zveřejnil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „Všeobecně by první polovina února měla být chladnější než druhá polovina ledna, ale velké rozdíly v teplotách mezi jednotlivými týdny neočekáváme,“ uvedli meteorologové.

V noci mráz, přes den nad nulou

Týdenní průměr minimálních nočních teplot se podle meteorologů na začátku února bude blížit −6 °C, průměr maximálních denních teplot pak očekávají kolem 1 °C.

Nejvíce by mělo pršet v prvním únorovém týdnu, v ostatních týdnech očekává ČHMÚ množství srážek na úrovni běžných srážkových úhrnů pro danou roční dobu. Průměrný úhrn srážek pro období od 18. ledna do 14. února je 35 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo a nasněžilo v roce 1989, kdy meteorologové naměřili dva litry na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1983 s úhrnem 73 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři týdny je −1,1 °C. Nejtepleji bylo v roce 2002, kdy průměr činil 3,8 °C. Zatím nejnižší průměr, −9,5 °C, meteorologové zaznamenali v roce 1963.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama