reklama

ČR se drží ve 4. stupni PES, přibylo nejméně případů v roce. Vláda projedná rozvolnění

Index protiepidemického systému PES zůstává na 70 bodech ze sta. Pátý den se tak drží ve čtvrtém stupni. Většina parametrů se od neděle zlepšila, mírně ale vzrostlo reprodukční číslo. V neděli přibylo v Česku 2 618 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně v tomto roce. Proti minulé neděli je to pokles zhruba o 1 700 případů.

reklama

Počet lidí, kteří leží s covidem v nemocnicích, klesl o téměř 150 na 6 330. Méně hospitalizovaných bylo naposledy na začátku ledna. Do statistik od neděle přibylo dalších 111 úmrtí, s covidem dosud v Česku zemřelo 14 449 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 891 852 nakažených. Více než 732 000 z nich se už z nemoci vyléčilo. V zemi je aktuálně zhruba 145 000 nakažených, většina s lehkým průběhem. V těžkém stavu je v nemocnicích 1 081 lidí.

K tématu

Epidemie v posledních dnech v České republice zpomaluje. Za uplynulý týden přibylo 56 229 nakažených. Je to výrazně méně než než o týden dříve, kdy laboratoře zaznamenaly 88 767 nových případů. Podíl pozitivních testů se v neděli mírně snížil na necelých 30 procent, v minulém týdnu se pohyboval zhruba mezi 25 až 31 procenty.

Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, vzrostlo z 0,68 na 0,71. Z parametrů, na základě kterých se index PES počítá, naopak klesl podíl hospitalizací, průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr nákaz mezi seniory na 100 000 obyvatel.

Vláda chce rozvolňovat

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v neděli v Partii na CNN Prima NEWS řekl, že vláda bude o přesunu do čtvrtého stupně jednat asi ve středu. Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni.

V pondělí vláda projedná další návrh na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu, které pravděpodobně schválí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měl nouzový stav prodloužit o dalších 30 dní, tedy do 21. února.

Ministři by měli řešit i změny v systému opatření podle protiepidemického systému PES. Zřejmě povolí prodej některého zboží, který je v aktuálním pátém stupni zakázán. Babiš v neděli oznámil, že od úterý se v případě vládního souhlasu otevřou papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

360°

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Hejtmani by měli zatlačit na vládu, aby přijala efektivní opatření mířící mimo jiné na otevřené továrny a velké firmy. Jinak hrozí, že se Česko bude v epidemii soužit klidně až do léta. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Povolíme demonstrace arogantních ignorantů, kteří na sebe plivou na náměstí, a přitom nezavřeme podniky. Neměli jsme vůbec rozvolňovat,“ řekl také.

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama