Chorvatská vláda se v souvislosti s narůstajícím počtem turistů chystá zavést novou ekologickou daň. Poplatek je součástí připravovaného zákona o cestovním ruchu, prostřednictvím kterého chtějí místní politici regulovat zvýšenou návštěvnost země v období léta. O konkrétní podobě daně by si měla předběžně rozhodovat jednotlivá města sama. Poplatek má však dosahovat maximálně tří eur za den. O specifické dani informuje web index.hr. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ve vysílání CNN Prima NEWS označil regulaci za logickou.
Chorvatské ministerstvo cestovního ruchu novinkou cílí nejen na tradiční hotelové turisty, ale také na cestovatele, kteří tráví každou noc na jiném místě – díky platbě účtované po dnech se může daň bez větších problémů vztahovat i na ně. Píše o tom web index.hr. Na jednotlivých městech bude stanovit, jak vysoké (pokud vůbec nějaké) poplatky chtějí od návštěvníků vybírat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Problémy pro české turisty. Chorvatsko plánuje omezit cestovní ruch a zavést poplatky.
Zcela libovolná ovšem jejich úroveň nebude. Řídit se má dle kritérií návštěvnosti a rozvoje cestovního ruchu, která upřesní až chystaný zákon. Informuje o tom web klix.ba. Ministryně chorvatského resortu cestovního ruchu Nikolina Brnjacová však pro web Večernji List nastínila, že by se mělo jednat o částku od jednoho do tří eur za den strávený v dané destinaci.
Během léta ano, v zimě nikoli?
Rozdílnou sazbou dle lokality to však nekončí. Městské úřady by si měly také nastavit, v jakém časovém rozsahu se má ekologická daň vybírat, jak píše web morski.hr. Předpokládá se, že některá města ji budou chtít zavést především v období hlavní turistické sezony.
Problémy pro české turisty. Chorvatsko plánuje omezit cestovní ruch a zavést poplatky
Chorvatsko začíná trápit nadměrný počet turistů. Vláda proto připravuje zákon o cestovním ruchu, který by turismus omezil. Vyhledávaná dovolenková destinace tak chce bojovat proti přeplněným plážím i znečištění. Zákon navíc počítá i se zavedením ekologického příspěvku.
Ministryně Brnjacová zároveň přiblížila úvahy, které tamní vládu k regulaci výnosného cestovního ruchu vedou. „Skutečností je, že určité destinace jsou již přetížené, někde je příliš mnoho jednodenních návštěvníků. Navíc přírodní a kulturní bohatství nadměrnou návštěvností velmi trpí. Ale poškozuje to i běžný život obyvatel,“ sdělila s tím, že cestovní ruch by neměl prosperovat na úkor místních. „Tímto směrem chceme rozvíjet náš rámcový zákon o cestovním ruchu,“ dodala k aktuální turistické situaci.
Za správný krok označil ve vysílání CNN Prima NEWS omezení počtu turistů v Chorvatsku místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. „Zatím nevíme přesně, jak by měla regulace vypadat. Není to ale podle nás nic tak dramatického, jak na první pohled může vypadat. Je naprosto logické, že k regulaci musíte dospět ve chvíli, kdy vám začíná chybět pitná voda a život obyčejných lidí v lokalitě přestává být únosný,“ zhodnotil Papež připravovaný návrh tamní vlády
Poplatky za pobyt novinkou nejsou
V Chorvatsku obdobný zákon sice dosud neplatil, v Evropě však speciální poplatky pro turisty žádnou novinkou nejsou. Například v Barceloně existuje tzv. obecní turistický příplatek. Díky němu si španělská metropole od každého z přenocujících turistů účtuje 2,75 euro (přes 60 korun). Další poplatky hradí cestovatelé třeba za plavbu lodí. Plošnou formu ekologické daně v Chorvatsku by měli tamní zákonodárci projednat v dohledné době. Letošní období dovolených by však ještě mělo proběhnout bez výrazných změn.
Chorvatsko má i další plány, jak omezit turismus: