Chorvatsko začíná trápit nadměrný počet turistů. Vláda proto připravuje zákon o cestovním ruchu, který by turismus omezil. Vyhledávaná dovolenková destinace tak chce bojovat proti přeplněným plážím i znečištění. Zákon navíc počítá i se zavedením ekologického příspěvku.
Chorvatsko se každoročně stává oblíbeným cílem pro řadu turistů z Česka, Slovenska, ale i Německa, Rakouska či sousedního Slovinska. „Vidíme, že počet našich hostů roste a vstup do schengenského prostoru nebo eurozóny tento trend ještě více zdůrazňuje. Pustili jsme se proto do reformy,“ vysvětlila ministryně cestovního ruchu Nikolina Brnjacová důvody k zásadním změnám.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Turistům v Chorvatsku hrozí mastné pokuty i za banality. Zemi dělí případ opalujících se žen
Tamní vláda by do léta měla představit návrh zákona o cestovním ruchu, který by z oblíbené dovolenkové destinace udělal první zemi, která začne plošně řídit rozvoj turismu. Informuje o tom místní web Novilist.hr.
Letošní sezona má ale ještě proběhnout v zajetých kolejích. Chorvatsko nejprve plánuje představit první fázi, v níž chce situaci zanalyzovat. Zaměřit se chce například na kvalitu moře, množství produkovaného komunálního odpadu nebo na to, kolik se kde spotřebuje pitné vody a elektřiny.
Turistům v Chorvatsku hrozí mastné pokuty i za banality. Zemi dělí případ opalujících se žen
Pláže v oblíbených destinacích na jihovýchodě Evropy se pomalu připravují na letní sezónu a nápor turistů. Těm, kteří se vydají do Chorvatska, by se však mohla dovolená při troše neopatrnosti výrazně prodražit. Tamní úřady totiž zavedly zákony omezující pití alkoholu na veřejnosti nebo zakazující nošení plavek mimo pláže. Jestliže návštěvníci taková nařízení poruší, hrozí jim pokuty v řádu tisíců korun. V souvislosti s tím chorvatskými sociálními sítěmi v posledních dnech hýbe případ dvou žen opalujících se na zakázaném místě, píše web Novine.hr. Názory veřejnosti se různí.
Opatření mají zajistit jak ochranu životního prostředí, tak kvalitu života místních obyvatel. „Všechna musí být v souladu se třemi principy – environmentální, sociální a ekonomickou udržitelností,“ uvedlo ministerstvo cestovního ruchu podle webu Index.hr s tím, že návrh je ve finálním procesu přípravy.
Ekologické poplatky
Zákon též obsahuje takzvaný ekologický příspěvek cestovního ruchu, který by byl od turistů vybírán v určitém období (například od května do října, kdy je intenzita turismu nejvyšší). „Je to důležité hlavně kvůli jednodenním hostům, kteří vytvářejí velký tlak na destinaci,“ uvedl úřad.
Chorvatsko ale není jedinou zemí, která zavádí omezení pro turisty. Nedávno například italský region Alto Adige oznámil, že omezí počet turistů na úroveň roku 2019. Benátky zas chtějí omezit krátkodobé pronájmy bytů. Majitelé nemovitostí by mohli nabízet turistům nanejvýš 120 dní v roce. Chorvatsko by se ale stalo první zemí, která by příliv turistů regulovala plošně.
Podívejte se, jak Chorvatsko na jaře potrápily kromě turistů také rozmary počasí.