Chorvatský parlament se dnes podle očekávání rozpustil, aby umožnil volby nového zákonodárného sboru. Termín konání stanoví prezident Zoran Milanović, ale předpokládá se, že voliči půjdou hlasovat na přelomu června a července. Důvodem je ekonomické oživení země kvůli pandemii vyvolané koronavirem.
Rozpuštění Saboru navrhl minulý týden ve čtvrtek premiér Andrej Plenković. Ve 151členném parlamentu hlasovalo pro rozpuštění 105 poslanců, proti jich bylo pouhých osm. Ke schválení tohoto rozhodnutí přitom stačila podpora 76 členů zákonodárného sboru, informovala média.
Předseda vlády ve čtvrtek jako možné termíny konání voleb zmínil 21. a 28. června nebo 5. a 12. července. Potřebu urychlit parlamentní volby – poslední se konaly před čtyřmi roky až v září – zdůvodnil tím, že nový mandát se musí zaměřit na ekonomické oživení země po tíživé situaci spojené s překonáváním epidemie vyvolané koronavirem. „A my si chceme jít pro nové pověření od chorvatských voličů,“ prohlásil Plenković.
Chorvatsko očima reportéra: Povinné rozestupy, měření teploty, ale žádné roušky
Reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr se jako vůbec jeden z prvních vydal na cestu do Chorvatska, kterou běžně absolvují stovky tisíc turistů z České republiky ročně. Jaká jsou na místě opatření? Povinností v zemi je dodržovat rozestupy a měřit si denně teplotu. Roušky jsou naopak dobrovolné a prakticky nikdo je nenosí. Ve větších hotelech se navíc budují speciální bezpečnostní opatření.
Nedávný průzkum veřejného mínění naznačil, že jeho Chorvatské demokratické společenství (HDZ) má aktuálně podporu 30 procent voličů. Na druhém místě je s téměř 28 procenty Milanovičova opoziční Sociálnědemokratická strana (SDP). Třetí je nacionalistické a euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), pro které se vyslovilo deset procent dotázaných.
Pozorovatelé poukazují na to, že podpora HDZ se v poslední době zvýšila díky relativně nízkému počtu nakažených koronavirem v Chorvatsku a Plenković se této momentálně příznivé situace snaží využít uspíšením voleb.