Chorvatsko očima reportéra Patrika Kaizra
Reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr se jako vůbec jeden z prvních vydal na cestu do Chorvatska, kterou běžně absolvují stovky tisíc turistů z České republiky ročně. Jaká jsou na místě opatření? Povinností v zemi je dodržovat rozestupy a měřit si denně teplotu. Roušky jsou naopak dobrovolné a prakticky nikdo je nenosí. Ve větších hotelech se navíc budují speciální bezpečnostní opatření.
Patrik Kaizr v živých vstupech informoval o průběhu cesty do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko i o tom, jaké podmínky museli s kameramanem splnit, aby se dostali až k moři. V pondělí se v pořadu Nový den reportér přihlásil přímo z chorvatské Rijeky a promluvil o situaci v zemi.
Jaká jsou v Chorvatsku platná opatření?
„Musím říct, že oproti České republice je to tady naprosto volné. Nosit roušky je nepovinné. Víceméně je nikdo nenosí. Viděli jsme je třeba například u prodavaček, které prodávají v obchodech,“ informoval Kaizr z chorvatské Rijeky.
Naprosto striktně se však musí dodržovat odstupy v obchodech, kavárnách nebo ve frontách na zmrzlinu, což Chorvati podle něj stoprocentně dodržují. „Při otevření kaváren jsme viděli, že u každého vstupu je dezinfekce, kterou může zákazník použít. Dezinfikují se stoly po odchodu každého hosta. Takže chorvatská vláda hodně spoléhá na jednotlivé obyvatele a na to, jak budou oni sami dodržovat stanovená pravidla a jak se oni sami budou chránit.“
Kromě doložení rezervovaného ubytování pak český štáb dostal na hranicích s Chorvatskem papír s instrukcemi, jak se chovat. Například si každý den měří teplotu, přičemž pokud dva dny po sobě překročí 37,2 °C, musí se člověk jít povinně nahlásit místním orgánům.
Čím to, že Slovinsko už deklarativně oznámilo konec pandemie?
Reportér přičítá v porovnání s ostatními zeměmi časné ohlášení konce pandemie ve Slovinsku dvěma věcem: „Slovinská vláda hned na začátku té pandemie učinila striktní opatření. Zavřela všechno kromě obchodů s potravinami a lékáren a přistoupila například také k tomu, což je Evropě nevídané, že zavřela celou veřejnou dopravu ve Slovinsku. To je jeden faktor. Ten druhý faktor je absolutní spoleh na lidi, kteří dodržovali karanténu a vládou nařízená opatření.“
Chorvatský ministr zdravotnictví pak podle Kaizra v neděli uvedl, že ve větších hotelech, které mají třeba kapacitu 400–500 lidí, se připravují různá opatření. „Například se staví plexiskla v jídelnách nebo nebudou švédské stoly, v každém hotelu na pobřeží i na ostrovech bude zdravotnický personál určený ministerstvem zdravotnictví, který bude dohlížet na ta určitá ustanovení a případně bude jednat, pokud by někdo onemocněl.“