Pěstitelé vanilky z Madagaskaru, odkud pochází 80 procent její světové úrody, čelí následkům klimatické krize. Ta může způsobit naprosté vymizení tohoto tradičního koření z pultů obchodů, informuje deník Independent. Zemědělci se potýkají s tropickými cyklónami, nedostatkem deště, vyššími teplotami a zároveň omezováním pomoci ze zahraničí, čímž se prohlubuje chudoba v zemi.
Vanilka, koření původně pěstované kmenem Mayů v Mexiku, našla svůj nový domov na severovýchodě Madagaskaru poté, co ji tam dovezli francouzští kolonisté na konci 19. století. Nyní tato oblast produkuje až 80 procent světové úrody. Ta se však aktuálně octla v existenčním ohrožení kvůli klimatickým změnám.
DÁLE ČTĚTE: Coca-Cola změní podle Trumpa základní ingredienci. Mluvil jsem s nimi, napsal prezident
Jednotlivé lusky koření, rostoucí na křehkých liánách mezi stromy deštného pralesa, ručně sbírají tamní zemědělci a jejich zpracování vyžaduje velké množství péče a času. To pěstitelům ztěžují důsledky klimatických změn, jako jsou tropické cyklóny či měnící se množství srážek.
Vanilka v posledních letech v důsledku vysokých teplot zrychlila období kvetení, což v kombinaci s nedostatkem deště způsobuje, že lusky dozrávají dřív. Jenže kvalitativní normu pro export splňují jen ty lusky, které dozrávají plných devět měsíců. Velká část úrody proto končí nevyužitá.
„Otepluje se a deště je méně, kvůli čemuž část lusků uhyne,“ citoval web Independent madagaskarskou pěstitelku Edlyne Fenozarovou. „Vítr může všechny rostliny vanilky vytrhnout ze země,“ popsala další problém.
Kvůli změnám klimatu a množství srážek se možná bude muset přemístit i hmyz, který rostlinu opyluje. Pokud k tomu dojde, nebude pro plantážníky možné vanilku vypěstovat, zmínil deník Science News.
Chudoba a nedostatek pomoci ze zahraničí
V letech 2000 až 2023 postihlo Madagaskar 47 tropických cyklón, které vzaly střechu nad hlavou více než 740 tisícům lidí. „Každý rok se v období od ledna do března modlím, aby se neobjevila cyklóna, která mi zničí plantáž,“ řekla Dricia, další pěstitelka vanilky.
Cena voňavého koření kvůli důsledkům klimatické krize celosvětově stoupá. Poptávka ovšem na druhé straně kvůli ceně klesá a místní obyvatelé, závislí na produkci vanilky a pomoci ze zahraničí, strádají. Chudoba se prohloubila omezením zahraniční pomoci. Méně štědré jsou hlavně Spojené státy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Otrav houbami v Česku stále přibývá. Jak tomu předcházet a kde si nechat poradit?