Pro vyzvednutí vraku vrtulníku, v němž zemřel český miliardář Petr Kellner, a pro další vyšetřování budou nezbytné ještě další lety do místa tragédie. Dostat se tam není úplně jednoduché a jde to pouze vrtulníkem. Podle záchranářů nejsou tyto operace úplně bez rizika.
Pátrací a záchranné operace podle velitele zásahu Jima Mullina nejsou samy o sobě nebezpečné. „Ale rizika jsou, provádějí je trénovaní profesionálové, aby se minimalizovalo zbytečné riziko,“ uvedl pro deník Blesk Mullin z aljašské horské služby Alaska Mountain Rescue Group (AMRG).
„Vrtulník Národní gardy dopravil osm členů AMRG na místo, další letěl jako podpora. Vrtulník Aljašské státní policie s lavinovými specialisty AMRG přelétal nad oblastí, aby ji zhodnotili,“ přiblížil průběh operace Mullin.
Záchranářské týmy podle velitele zásahu vyprostily ostatky obětí a dopravily je do aljašského hlavního města Anchorage. „Havarovaný vrtulník je výrazně poškozen, jak je ostatně vidět na snímcích zveřejněných Aljašskou státní policií,“ uvedl Mullin.
Vše zodpoví až úplné vyšetřování
„Mrtví byli předáni koronerovi státu Aljaška,“ napsala v tiskové zprávě tamní policie, která víc informací zatím sdělit nehodlá.
„Vše zodpoví až úplné vyšetřování,“ zmínil rovněž mluvčí Národního úřadu pro bezpečnost dopravy Eric Weiss. „Více sdělíme v předběžné zprávě, která se obvykle zveřejňuje zhruba dva týdny po nehodě,“ řekl Blesku. Znamená to, že více se dozvíme nejdříve příští víkend.
„Bezpečnost našich týmů má nejvyšší prioritu. Bylo to nakvap, ale naštěstí podmínky dovolily misi dokončit, než začalo hrozit riskantní počasí,“ uvedl v tiskové zprávě k vyzvednutí pozůstatků předseda AMRG Tom Fogarty.
Vrak zůstává na místě a vyšetřovatelé doufají, že se ho do konce týdne podaří vyzvednout. To má na starosti provozovatel, respektive jeho pojišťovna.