Ve věku jednadevadesáti let zemřela v sobotu ráno hlasatelka a reportérka Československého a Českého rozhlasu Ostrava a Československé a České televize Ostrava Eva Mudrová, rozená Kunertová. V roce 1955 uváděla první živý vysílací vstup tehdejšího ostravského televizního studia. S odkazem na rodinu Mudrové to řekl dlouholetý scenárista ostravské televize Milan Švihálek.
„Eva zemřela dnes (v sobotu, pozn. red.) v 06:00 v hospici Svatého Lukáše v Ostravě. Zprávu mi oznámil její syn, režisér a dokumentarista Jan Mudra,“ uvedl Švihálek.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel skladatel hitu z Hříšného tance. Slavného zpěváka dvakrát uvedli do síně slávy
V roce 1952 začala pracovat v ostravském studiu Československého rozhlasu. Tam vydržela do roku 1968, kdy se zapojila do vysílání během srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy. Průběžně spolupracovala i s ostravským studiem Československé televize.
A právě její tvář před desítkami let diváci ostravské televizní stanice na obrazovce viděli jako první. „Dobrý večer, milí přátelé. Vítám vás k prvnímu zkušebnímu vysílání televizní stanice Ostrava. Ano, je to pravda. Už i Ostrava má svou televizní stanici,“ zněla její první slova. Hrstka lidí, kteří v té době vlastnili televizor, ji mohla slyšet na Silvestra roku 1955 po 19:30. Krátce na to tehdy ještě Kunertová dodala: „Trochu nezvyklé, že? Však si časem zvyknete.“
Ráda na onu dobu vzpomínala. „Dnes je ale pro mě kuriozita, když se vidím na obrazovce,“ řekla v roce 2005, když křtila knihu Milana Švihálka 50 let Televizního studia Ostrava. Spolu s hercem Josefem Kobrem uváděla také ostravskou verzi televizní soutěže Hádej, hádej hadači.
Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 o práci v rozhlase i televizi přišla. V rozhlase pak působila jako písařka, později našla zaměstnání v mlékárnách. Do rozhlasu se vrátila až po listopadu 1989.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Znesvářená rodina se dohodla. Jak bude probíhat poslední rozloučení s Rudolfem Jelínkem?