Ani velmi požehnaný věk nebrání Clintu Eastwoodovi v natáčení nových filmů – jen za posledních pět let natočil čtyři filmy. Rozsáhlou filmografii této hollywoodské ikony stěží někdo překoná.
Neuvěřitelných devadesát let slaví jedna z nejvýraznějších hereckých legend všech dob. Clint Eastwood se během své přes šest dekád trvající kariéry prosadil nejdříve jako herec a posléze i jako režisér. Přestože se nakonec se Sylvestrem Stallonem nedohodl na účasti ve třetím pokračování Postradatelných, právě on byl snad prvním hollywoodským akčním hrdinou a vydláždil cestu nejen právě Stallonovi, ale třeba i Arnoldu Schwarzeneggerovi. Podívejme se na nejvýraznější Eastwoodovy zářezy do pažby kinematografických dějin.
Vznik legendy
Eastwood se sám hlásí k odkazu velkých filmařů, kteří natáčeli během jeho dospívání v 30. až 50. letech. Ikony westernu a filmu noir jako John Ford, John Huston nebo Howard Hawks ovlivnily také Eastwoodův pohled na kinematografii jako takovou. Jeho první role zahrnovaly především westerny a po úspěchu se seriálem Surová kůže přišla hlavní role v nejlepší westernové trilogii všech dob. Snímky Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý spojuje především postava Muže beze jména, který ve svém typickém ponču tasí kolty proti zarputilým záporákům. Spaghetti westerny Sergia Leoneho jsou dodnes špičkovou filmařinou, navíc výrazně napomohly revizionismu tohoto ryze amerického žánru. Clinta Eastwooda zaškatulkovaly jako nemluvného pistolníka, který sice není vždy morálně úplně nejčistší, přesto v prohnilém světě jasně zastupuje dobro. A k téhle rovině měl Eastwood blízko po celou svou kariéru.
V 70. letech se Eastwood jednak začal věnovat režii (především westernů a thrillerů, s nimiž měl největší zkušenosti i herecky), jednak světu představil snad prvního akčního hrdinu. Drsný Harry Callahan se stal prototypem nekompromisního policisty, který se kvůli svému pojetí spravedlnosti nebojí překročit hranice platné legislativy. V celkem pěti filmech s drsným Harrym v hlavní roli definoval Eastwood postavu nemluvného, tvrďáckého antihrdiny, který pro cool hlášku a tasený revolver nechodí daleko. Položením těchto základních kamenů akčního žánru vydláždil cestu pozdějším hvězdám 80. let.
Oceňované klasiky
Přestože stále ve většině svých filmů zastával hlavní roli, postupem času začal sbírat úspěchy především jako režisér. Na žánrových kusech 80. let dostal do ruky řemeslo, které od začátku 90. let přetavoval v hollywoodské etalony, díla vyzrálého filmaře, který přesně ví, co chce říct. V některých případech sice jeho patriotismus a obdiv americké armády přesáhl únosnou mez (Dopisy z Iwo Jimy, Vlajky našich otců, Americký sniper), Eastwood však opakovaně dokázal vyspěle prezentovat ukázku odvahy lidových hrdinů s komplikovanou minulostí. To platí třeba pro snímky Sully: Zázrak na řece Hudson s Tomem Hanksem, letošní novinku Richard Jewell či Gran Torino z roku 2008, jeden z Eastwoodových nejsoustředěnějších výkonů před kamerou i za ní.
Největší úspěchy Eastwood sklidil za revizionistický western Nesmiřitelní z roku 1992 a sportovní drama Million Dollar Baby z roku 2004. V obou případech si odnesl Oscara za režii a nominaci za nejlepšího herce v hlavní roli. Přidejte si k tomu temný, hvězdně obsazený thriller Tajemná řeka, dojemné drama Dokonalý svět či romantické Madisonské mosty s Meryl Streepovou a je víc než jasné, že takto výrazné a dlouhé kariéře se stěží někdo vyrovná.
Všední hrdinové a ikonické figury
Opomíjený, ale stále rezonující western Tulák z širých plání byl teprve druhým snímkem, který Eastwood i režíroval, ale jasně naznačuje témata, která sanfranciského tvůrce zajímají. Opět zde totiž vystřihl bezejmenného pistolníka, jenž nastavuje zrcadlo prohnilé společnosti. Většina figur má černé svědomí a musí za své hříchy pykat symbolicky rukou ztělesněné spravedlnosti, jež dokáže být krutá a nepříjemná, přičemž nekompromisně připomíná, že každá akce vyvolává reakci.
Ve filmu Nesmiřitelní Eastwood komentuje svou dosavadní kariéru ztvárněním stárnoucího pistolníka, jenž se musí vyrovnat se svou násilnou minulostí. Ještě o pár let dříve by taková reflexe byla těžko představitelná, stejně jako míra empatie, kterou bývalá akční ikona předvedla. Zřejmě i proto patří Nesmiřitelní dodnes na špičku Eastwoodovy tvorby.
Pro úplnost ještě uveďme, že Eastwood si připisoval skvělé herecké role i pod jinými režiséry. Například Útěk z Alcatrazu byl další z mnoha úspěšných spoluprací Eastwooda s režisérem Donem Siegelem, s nímž mimo jiné přivedl na svět Drsného Harryho. Útěk z Alcatrazu je dodnes klasikou mezi vězeňskými (potažmo útěkovými filmy). Podobně nestárne ani válečné drama Kam orli nelétají či thriller Wolfganga Petersena S nasazením života, v němž Eastwood zachraňuje amerického prezidenta.
Clint Eastwood ani na prahu devadesátin nepolevuje – za posledních pět let natočil hned čtyři filmy. Kriticky se přitom vyjadřuje k současné vlně komiksových snímků, jelikož je věrný svým filmařským kořenům a stále dává přednost silnému příběhu před technologickými vymoženostmi. Navíc se řádně stará o své tělo, pravidelně cvičí a hlídá si jídelníček. Často se také vyjadřuje k současnému dění – ať už politickému či kulturnímu. Můžeme se tedy těšit na jeho další díla, neboť na ukončení kariéry zjevně nemá čas.