Původní návrh olympijských kruhů od zakladatele moderních olympijských her Pierra de Coubertina byl prodán v aukci v luxusním francouzském letovisku Cannes za 185 tisíc eur, informovala agentura Reuters.
„Kresba byla prodána brazilskému sběrateli za cenu 185 tisíc euro,“ řekla francouzským médiím Alexandre Debussy, zástupce ředitele aukční síně Cannes Encheres. Včetně provize za zprostředkování ve výši 27 procent se pak částka vyšplhala až na 234 950 eur (přes 6,1 milionu korun).
Kromě návrhu vlajky i Coubertinův podpis
Nákres o rozměrech 21 x 27,5 centimetru namalovaný v roce 1913 věnoval baron Coubertin rodině svých švýcarských podporovatelů. Kresbu s pěti propojenými barevnými kruhy – modrým, žlutým, černým, zeleným a červeným – doplňuje i jeho podpis. Kruhy symbolizují pět kontinentů, přičemž sám Coubertin tvrdil, že jejich barvy jsou společně s bílou zastoupeny na všech státních vlajkách tehdejších národů.
MOV: Pokud se olympijské hry v Tokiu neuskuteční v roce 2021, budou zrušeny
Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach v rozhovoru pro britskou televizi BBC potvrdil, že pokud se odložené olympijské hry v Tokiu neuskuteční v příštím roce, budou zrušeny. Japonský premiér Šinzó Abe Bachovi řekl, že neexistuje žádný plán B pro případ, že by se hry v létě roku 2021 nemohly konat.
Nový olympijský symbol a vlajka měly být poprvé představeny na kongresu Mezinárodního olympijského výboru v roce 1914. Kvůli vypuknutí první světové války ale byly poprvé ukázány až na slavnostním zahájení OH 1920 v Antverpách.
V prosinci 2019 byla v newyorské aukci za více než osm milionů dolarů (přes 170 milionů korun) vydražena jiná olympijská pamětihodnost – Coubertinův olympijský manifest napsaný v roce 1892, který vedl k oživení novodobých olympijských her. Vydražil jej ruský miliardář a prezident Mezinárodní šermířské federace Ališer Usmanov, který manifest následně věnoval olympijskému muzeu v Lausanne.
Více než polovina občanů Tokia si OH v příštím roce nepřeje
Podle původního plánu měl minulý pátek 24. července proběhnout slavnostní ceremoniál Letních olympijských her v Tokiu, přičemž soutěžit se mělo už od 23. července. Z důvodu celosvětové pandemie COVID-19 se však japonský premiér a prezident Mezinárodního olympijského výboru shodli na přesunu her na rok 2021.
Prohlašuji elektronické olympijské hry za zahájené. Dočkáme se esportů pod pěti kruhy?
Globální obrat už přesáhl miliardu dolarů. V Česku se v něm točí mezi padesáti a sto miliony korun ročně. Čtvrt milionu Čechů se pravidelně zapojuje do turnajů. Výjimkou není dvacetitisícová divácká návštěva a téměř sto milionů párů očí u televizních obrazovek. Řeč je o esportech, relativně mladém fenoménu, který si asertivně hledá své místo na slunci.
Přesunutý slavnostní zahajovací ceremoniál letní olympiády by měl proběhnout 23. července 2021, soutěžit se má již dva dny před slavnostním zahájením. Tokijská olympiáda pak má být historicky největší co do počtu soutěží. Do závěrečného ceremoniálu 8. srpna 2021 by mělo být předáno 339 sad medailí ve 33 sportovních disciplínách.
Web Newsweek koncem června informoval o telefonním průzkumu zpracovaném dvěma japonskými médii: Kyodo News a Tokio MX. Podle něj si 51,7 procenta z 1 030 respondentů z řad rezidentů Tokia myslí, že by plánovaná olympiáda měla být opět odložena (24 procent) nebo úplně zrušena (27,7 procent). Naopak podle názoru 46,3 procenta dotázaných obyvatel japonského hlavního města by se hry příští léto uskutečnit měly.