reklama

Čtyři hodiny na tabletu denně? Pro pětinu českých školáků realita

Distanční výuka, které se v uplynulém roce nevyhnul žádný český školák, vedla nejen ke zhoršení znalostí českých dětí, ale také k výraznému nárůstu počtu závislých na tabletech, smartphonech a online hrách. Plná pětina českých školáků trávila během lockdownu čtyři a více hodin denně hraním her a surfováním na internetu. Více než čtvrtina pak této aktivitě věnovala dvě až tři hodiny denně, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Samsung Electronics. Se začátkem nového školního roku tento problém znovu narůstá a může se promítnout do špatného prospěchu dětí i jejich psychické pohody.

reklama

„Tablet a smartphone patří mezi nejoblíbenější kratochvíle dětí. Pro rodiče bývá snadné dětem povolit hraní her, když potřebují čas na práci nebo domácí úklid. Málokdy ale pamatují na nastavení různých omezení, včetně blokování nevhodného obsahu,“ říká Miroslav Kořen, generální ředitel bezpečnostní společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy. Většině rodičů stačí občasná fyzická kontrola, co a jak dlouho děti na chytrém zařízení dělají, a když se jim zdá, že mají tablet nebo telefon dlouho, seberou jim ho. Nikdy ale nemají přesnou představu o tom, kolik času dítě strávilo online a jaké stránky nebo aplikace přitom využívalo.

Chytrý hlídač i pomocník

„Rodiče nemohou neustále fyzicky kontrolovat, zda dítě používá mobilní telefon a jaký obsah navštěvuje. Zabavování smartphonů a tabletů také příliš nefunguje, děti jsou velmi vynalézavé a dokáží se k vytouženým zařízením a internetu dostat. Ovšem chytrou aplikaci rodičovské kontroly, jakou je Kaspersky Safe Kids, tak jednoduše neobejdou,“ vysvětluje Miroslav Kořen. Rodiče mohou v této aplikaci nastavit denní časový limit a určit, jaký obsah mohou děti využívat a jaký ne – a to i nad rámec věkového omezení, které je v aplikaci přednastaveno.

Rodič aplikaci ovládá vzdáleně přes internetový účet, na kterém může prostřednictvím počítače, notebooku, tabletu nebo telefonu měnit nastavení, sledovat online aktivity dítěte nebo se dozvědět, že v jeho tabletu nebo smartphonu se brzy vybije baterie a upozornit ho tak, že je třeba zařízení nabít. Prostřednictvím rodičovského účtu lze nastavovat filtry pro blokování nevhodného obsahu na internetu a u aplikací, sledovat statistiky, co dítě dělá online a dostávat od něj zprávy. A všechna tato nastavení upravovat.

Vyhledá dítě, které nepřišlo včas domů

To ale není vše. Kaspersky Safe Kids dokáže dítě ochránit i na dálku. Díky GPS lokaci umí v reálném čase ukázat, kde se zrovna dítě nachází nebo stanovit bezpečnou oblast, v níž se dítě může pohybovat a pokud ji opustí, aplikace na to rodiče ihned upozorní. Zpětně lze kontrolovat, kolik času dítě strávilo online, ale také třeba co vyhledávalo na YouTube, nebo se v reálném čase dozvědět, že se pokusilo navštívit stránky s nevhodným obsahem. A podle toho aktualizovat nastavení filtrů pro nevhodný obsah.

Časové limity pro používání zařízení lze nastavit i na konkrétní úseky dne a měnit podle dnů v týdnu, či upravovat podle situace na dálku prostřednictvím účtu My Kaspersky. „Rodič má tedy vždy jistotu, že dítě netráví u online her a internetu zbytečně mnoho času a zároveň se nedostane k obsahu, který pro něj není vhodný,“ konstatuje Miroslav Kořen. Aplikace rodičovské kontroly Kaspersky Safe Kids funguje na všech zařízeních s operačními systémy Windows, MacOS a na mobilních zařízeních.

Tagy:
on-line výuka děti tablety

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích, napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Středula: Uklízečka schodek rozpočtu nezpůsobila. Zaměstnanci si zvýšení platů zaslouží

Zaměstnanci si zaslouží přidat navzdory vysokému schodku státního rozpočtu či problémům vzniklým pandemií koronaviru. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něho nízkopříjmoví zaměstnanci za schodek rozpočtu nemůžou, a tudíž by za něj neměli být trestáni. Za viníky schodku označil politiky.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama