Čtyři hodiny na tabletu denně? Pro pětinu českých školáků realita

Distanční výuka, které se v uplynulém roce nevyhnul žádný český školák, vedla nejen ke zhoršení znalostí českých dětí, ale také k výraznému nárůstu počtu závislých na tabletech, smartphonech a online hrách. Plná pětina českých školáků trávila během lockdownu čtyři a více hodin denně hraním her a surfováním na internetu. Více než čtvrtina pak této aktivitě věnovala dvě až tři hodiny denně, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Samsung Electronics. Se začátkem nového školního roku tento problém znovu narůstá a může se promítnout do špatného prospěchu dětí i jejich psychické pohody.

„Tablet a smartphone patří mezi nejoblíbenější kratochvíle dětí. Pro rodiče bývá snadné dětem povolit hraní her, když potřebují čas na práci nebo domácí úklid. Málokdy ale pamatují na nastavení různých omezení, včetně blokování nevhodného obsahu,“ říká Miroslav Kořen, generální ředitel bezpečnostní společnosti Kaspersky pro region střední a východní Evropy. Většině rodičů stačí občasná fyzická kontrola, co a jak dlouho děti na chytrém zařízení dělají, a když se jim zdá, že mají tablet nebo telefon dlouho, seberou jim ho. Nikdy ale nemají přesnou představu o tom, kolik času dítě strávilo online a jaké stránky nebo aplikace přitom využívalo.

Chytrý hlídač i pomocník

„Rodiče nemohou neustále fyzicky kontrolovat, zda dítě používá mobilní telefon a jaký obsah navštěvuje. Zabavování smartphonů a tabletů také příliš nefunguje, děti jsou velmi vynalézavé a dokáží se k vytouženým zařízením a internetu dostat. Ovšem chytrou aplikaci rodičovské kontroly, jakou je Kaspersky Safe Kids, tak jednoduše neobejdou,“ vysvětluje Miroslav Kořen. Rodiče mohou v této aplikaci nastavit denní časový limit a určit, jaký obsah mohou děti využívat a jaký ne – a to i nad rámec věkového omezení, které je v aplikaci přednastaveno.

Rodič aplikaci ovládá vzdáleně přes internetový účet, na kterém může prostřednictvím počítače, notebooku, tabletu nebo telefonu měnit nastavení, sledovat online aktivity dítěte nebo se dozvědět, že v jeho tabletu nebo smartphonu se brzy vybije baterie a upozornit ho tak, že je třeba zařízení nabít. Prostřednictvím rodičovského účtu lze nastavovat filtry pro blokování nevhodného obsahu na internetu a u aplikací, sledovat statistiky, co dítě dělá online a dostávat od něj zprávy. A všechna tato nastavení upravovat.

Vyhledá dítě, které nepřišlo včas domů

To ale není vše. Kaspersky Safe Kids dokáže dítě ochránit i na dálku. Díky GPS lokaci umí v reálném čase ukázat, kde se zrovna dítě nachází nebo stanovit bezpečnou oblast, v níž se dítě může pohybovat a pokud ji opustí, aplikace na to rodiče ihned upozorní. Zpětně lze kontrolovat, kolik času dítě strávilo online, ale také třeba co vyhledávalo na YouTube, nebo se v reálném čase dozvědět, že se pokusilo navštívit stránky s nevhodným obsahem. A podle toho aktualizovat nastavení filtrů pro nevhodný obsah.

Časové limity pro používání zařízení lze nastavit i na konkrétní úseky dne a měnit podle dnů v týdnu, či upravovat podle situace na dálku prostřednictvím účtu My Kaspersky. „Rodič má tedy vždy jistotu, že dítě netráví u online her a internetu zbytečně mnoho času a zároveň se nedostane k obsahu, který pro něj není vhodný,“ konstatuje Miroslav Kořen. Aplikace rodičovské kontroly Kaspersky Safe Kids funguje na všech zařízeních s operačními systémy Windows, MacOS a na mobilních zařízeních.

Tagy:
YouTube tablet on-line výuka děti tablety Internet Střední a východní Evropa Ipsos skutečnost Microsoft Windows Kaspersky Lab Samsung Electronics macOS

Hlavní zprávy

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty
Ukrajina

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka
Krimi

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. V současnosti provádějí domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Policisté zasahují i u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra Blažka, zjistil web Aktualne.cz. Razie může souviset s radnicí Brno-střed.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:13

Svaz průmyslu: Firmy potřebují jednotné evropské řešení energetické krize

08:49

The Kyiv Independent: Orientační odhady ruských bojových ztrát ke 4. říjnu

08:20

CNN: Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví

08:03

Ruské síly ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově. Zemřela 46letá žena a byla poškozena kritická infrastruktura, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.