V Česku máme prvního akreditovaného psího asistenta pro člověka s diabetem. Dvouletý labrador Dejl zvládne rozpoznat, kdy jeho majitelce hrozí záchvat, a včas ji varovat. Teď se mu povedlo složit i oficiální zkoušky.
Na psího pomocníka čekala paní Zdena rok a půl. Další rok trval jeho náročný výcvik, kdy pes kromě podávání věcí a ulehčování v dalších činnostech, zvládne také signalizovat změny hladiny cukru v krvi.
„Zkusila jsem oslovit Pomocné tlapky, jestli by dokázaly vycvičit psa na detekci nízké glykémie, protože jsme diabetička a mívám docela ošklivé hypoglykemie,“ popsala Zdena Fáberová. Té před čtyřmi lety operovali kyčelní kloub a od té doby chodí o berlích.
Pacientka by mohla zemřít
„Je to živý detektor hladiny glykemie v krvi, na kterou je naučený reagovat,“ sdělil trenér Pomocných tlapek Pavel Zima. A cílem je, aby pes dokázal rozeznat zdravotní potíže a hypoglykemický záchvat, a to i tehdy, když klientka spí. „Kdyby se ta hladina dostala na dvojku, klientka by mohla zemřít,“ doplnil trenér Zima.
„Čumákem mi začne nadzvedávat hlavu a snaží se mě zvednout z postele, abych došla ke stolu a změřila se nebo se najedla,“ nastínila Fáberová.
Součástí zkoušky je i prověření toho, jak se pes chová a pomáhá klientovi v místech, kde je velká koncentrace osob – například v obchodním centru. Tam musí odolávat nástrahám v regálech, a hlavně neobtěžovat nakupující. Musí také zvládnout jízdu na eskalátorech.
„Vycvičit asistenčního pejska, aby ohodnotil a hlavně vycítil, že klientovi není dobře, je neskutečné,“ chválila psa zkušební komisařka Jaroslava Polaščenková. I proto dvouletý labrador zkoušky složil úspěšně. Dejl teď odjede s paní Zdenou a cvičitelem do Chomutova, kde se budou ještě secvičovat v domácím prostředí.