Tým vědců z univerzity v Pensylvánii vytváří žvýkačky s obsahem ACE2, tedy proteinu, na který se váže virus SARS-CoV-2. Experti předpokládají, že lék pro orální použití bude blokovat virovou nálož přítomnou ve slinách a pomůže zabránit nakažení ostatních. Vědci věří, že lék může zmírnit příznaky a průběh nemoci COVID-19.
Žvýkačky, které by v určitých případech mohly ničit koronavirus, by se mohly brzy objevit ve výbavě lékařů. Studie totiž ukázaly účinnost léku jako velmi slibnou. Podle zjištění vědců z Pensylvánie zveřejněných v prestižním akademickém časopise Cell by žvýkačka mohla snížit virovou nálož ve slinách až o 95 procent, informoval britský web Express.
Odborníci doufají, že žvýkačky by mohly zastavit přenos viru, když nakažení lidé mluví, dýchají nebo kašlou. Tým pod vedením vědce Henryho Daniella prý vyvinul výrobek, který splňuje požadavky amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Dva gramy žvýkaček obsahují proteiny ACE2, které fungují jako receptor viru na povrchu lidských buněk, a zabraňují tak šíření koronaviru lidským tělem.
Žvýkačka se dá skladovat v pokoji
„Hlavním místem replikace viru SARS-CoV-2 jsou slinné žlázy,“ upozorňují vědci ve studii. „Žvýkačky s proteiny zachycujícími virus snižují nebo minimalizují přenos na ostatní orálním otvorem,“ dodávají. K získání výsledků porovnal tým z Pensylvánie 10 vzorků slin hospitalizovaných pacientů s covidem a 10 vzorků dobrovolníků bez infekce SARS-CoV-2.
Experimental Chewing Gum That Traps Virus Particles Could Help Fight COVID-19 👀 https://t.co/ZeIsHPT0QC
— Diana Nunez (@DianaNu84941814) December 1, 2021
Podle autorů má žvýkačka fyzické vlastnosti a chuť podobné těm běžně dostupným. Navíc se dá roky bezpečně skladovat při pokojových teplotách. Autoři studie uvádějí, že ani žvýkáním se enzymy nepoškodí.