Přátelé, skvělí spolupracovníci i týmoví hráči, tak se před volbami s úsměvy častovali politici z táborů STAN a Pirátů. Měsíc po volbách, ve kterých Piráti utrpěli i kvůli kroužkování Starostů debakl, se ale karta obrátila a oba tábory se pustily do otevřené války. Vše rozpoutala pirátská analýza obviňující STAN z nefér hry. Ačkoli podle oficiálních prohlášení jednání o vládě úspěšně pokračují, jeden by řekl, že si Piráti svým chováním spíše připravují cestu do opozice.
„Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, kteří měli v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporovali pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,“ píše se v pirátské analýze, kterou v pondělí zveřejnil server Neovlivní.
Starostové na to šli mazácky
Analýza celkově konstatuje jednu jedinou věc – Starostové prostě vyzývali voliče, aby dali hlas těm, které znají ze svých obcí, měst a krajů a podpořili tak na koaliční kandidátce právě členy STAN. Nic, co by v politice nebylo běžné. Pravda je, že podle koaliční smlouvy bylo povinností kandidátů vzdát se takových výzev.
„Kandidát koalice je povinen zdržet se jakékoliv výzvy, přímé či nepřímé, veřejné či osobní, ke kroužkování,“ píše se ve smlouvě.
Pravda ale také je, že těm, kteří nekandidovali, takové výzvy nikdo nezakázal, což se ukázalo jako skulinka, jíž lze dohodu elegantně obejít. Starostové na to šli prostě mazácky až trochu „vyčůraně“, výsledkem čehož byla veřejná doporučení voličům koho kroužkovat.
Mlčeti zlato Piráti zřejmě neznají
Závěry analýzy jsou ale překvapivé z jiných důvodů. Vůbec nereflektují chyby, které v kampani udělali sami Piráti. A že jich bylo. Jednoduše nepochopili, že by bylo minimálně pro ně hodně žádoucí, kdyby občas uměli držet jazyk za zuby. Stále argumentují tím, že v demokracii si může přece každý říct, co chce. To jistě, ale její součástí je i umění mlčet. Zdá se, že Starostům i koalici Spolu se zatím přísloví mluviti stříbro, mlčeti zlato dost vyplácí.
Ale Piráti si prostě nedají říct – během kampaně rozjeli kombo o tom, že Sněmovna je „plná konzervativních bílých páprdů, z nichž velká část inklinuje k fašismu“ (exposlanec Ondřej Profant), dále se začali hádat o tom, jestli jejich mediální odborník Mikuláš Ferjenčík dělá kampaň dobře a nezapomeňme ani na to, že body jim rozhodně nepřihrál pražský primátor Zdeněk Hřib a jeho tým, který nedokázal vysvětlit, proč musí být Praha celé září rozkopaným staveništěm.
Minimálně podivný je i fakt, že analýza den před klíčovým koaličním jednáním se Spolu unikla do médií. Někteří Starostové tvrdí, že ji novinářům poskytli sami Piráti jen proto, aby tlačili na co nejvíce křesel v budoucí vládě.
Starostům dochází trpělivost
„Musím říct, že to, že materiály unikly těsně před jednáním se Spolu, poškozuje celou koalici. Zároveň si ale myslím, že je to záměr Pirátů. Nevěřím tomu, že je to náhoda,“ řekl v rozhovoru CNN Prima NEWS hejtman Martin Půta a dodal, že kdyby věděl, jak se budou chovat, do spolupráce by s nimi nikdy nešel.
A trpělivost s Piráty začíná docházet i dalším. „Nechci přilévat olej do ohně, ale po tornádu reakcí naštvaných Starostů musím s lítostí uznat, že chtěl-li Ivan Bartoš a Pirátská strana zdramatizovat čtvrteční jednání Celostátního výboru STAN o vstřícném rozdělení křesel mezi Piráty a STAN, pak se jim to náramně povedlo,“ napsal na Twitteru europoslanec Stanislav Polčák. Jednání o tom, jestli vedení STAN koaliční smlouvu nakonec podpoří, čeká hnutí ve čtvrtek.
A zdaleka nejsou jediní. Podle informací CNN Prima NEWS jsou Starostové z přístupu Pirátů zklamaní a mají toho doslova plné zuby. Vše se tak zdá stojí už pouze na křehkém přátelství obou lídrů - Vítu Rakušanovi a Ivanu Bartošovi.
Piráti stále nemají dost
I přesto, že šarvátky kolem analýzy plnily média celé úterý a i přesto, že se Ivan Bartoš snažil situaci co nejvíce klidnit, jeho partajníci mu to vážně neusnadňují. Kdyby se daly dredy trhat jako vlasy, zřejmě už by byl Bartoš plešatý.
Některým Pirátům to totiž zřejmě stále nestačí. A ani v tak delikátní chvíli, jako je finišování debat o budoucí vládě, v níž chtějí podle svých slov zasednout, si nedají pokoj. Vypadají jako malé děti, kterým jiné dítě rozšlapalo bábovičky, ale místo toho, aby si postavily nové, pláčou nad tím, co zbylo, a běží si stěžovat k mamince.
K mému překvapení se jen den po přestřelce kolem analýzy ozval pražský primátor Zdeněk Hřib a pustil se do ODS s tím, že si strana do svého pražského vedení zvolila Marka Bendu, který pro něj představuje návrat do středověku. Je to právě ODS, která celé jednání koordinuje a snaží se všechny blechy ze všech pěti stran nacpat do jednoho pytle. Proto by bylo přinejmenším rozumné volební kampaň do pražských komunálních voleb, které budou za rok, na pár týdnů odložit, protože byť se to nezdá, tak i komunální šarvátky mají na skládání vlády a vnímání straníků velký vliv.
Všechno, nebo nic?
Nikdo z ODS, TOP 09, KDU-ČSL ani STAN do dnešního dne navíc neřekl, že by Piráti ve vládě být neměli. Naopak po úterním celodenním maratonu vyjednávání ohlásil budoucí premiér Petr Fiala dohodu o rozdělení křesel pro Spolu a PirSTAN. Jsou to ale sami Piráti, kteří se střílí do nohy a jednou hlásí, že ve vládě možná být ani nechtějí, aby druhý den řekli, že tři křesla jsou málo. Přesně tolik by nakonec ve vládě měli získat.
Ať už budoucnost Pirátů bude ve vládě, nebo v opozici, jasné je, že je čeká velmi složité stranické jednání o jejich existenci na politické scéně. Předvolební souboj v kampaních Piráti nemohou vést jako svou celoživotní politiku. Po volbách musí být strana schopná nabídnout koaliční potenciál a dělat kompromisy, a tak to zůstane až do chvíle, dokud se jim nepodaří v nějakých volbách získat 51 procent. Piráti si musí uvědomit, že na politiku všechno, nebo nic prostě zatím nabito nemají a je otázkou, zda po veletočích, které předvádí, někdy vůbec mít budou.