Sněmovna dnes schválila zákon o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů, díky kterému získají firmy a další daňoví poplatníci nové nástroje na ochranu proti dvojímu zdanění. Zákon přejímá evropskou směrnici DRM o mechanismech řešení daňových sporů v Evropské unii. Zákon nyní projednají senátoři.
Zákon míří na spory při výkladu a provádění smluv o zamezení dvojímu zdanění mezi příslušnými úřady členských států EU, které se odehrávají formou arbitrážního řízení. Dvojí zdanění již nyní upravují specializované mezinárodní smlouvy a smlouvy o zamezení dvojímu zdanění jednoho příjmu.
Vedle těchto smluv je mezi členskými státy EU uzavřená tzv. Arbitrážní konvence, neboli Úmluva o zamezení dvojího zdanění. Při využívání těchto smluv ale může vzniknout spor o jejich výklad.
Koalice se shodla na nižší sazbě pro chystanou digitální daň
Koaliční rada se dnes shodla na pětiprocentní místo původně plánované sedmiprocentní sazbě digitální daně. Sdělila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Úpravu navrhovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) kvůli tomu, že původní sazba by byla nejvyšší ze zemí, které chtějí daň zavést nebo ji už zavedly. Koaliční rada se dnes sešla ve standardním formátu poprvé od začátku koronavirové krize.
Nynější smlouvy o zamezení dvojímu zdanění umožňují to, aby se firma nebo jiný poplatník mohli obrátit na příslušné orgány. Ty se pokusí spornou otázku odstranit, a to buď samy, nebo se svými partnery v dotčených státech. V tuzemsku jde o ministerstvo financí nebo o Generální finanční ředitelství. Ty mohou ve spolupráci s partnerským úřadem určit, jak se smlouva proti dvojímu zdanění použije.
Nově budou mít tyto úřady nejvýše tříletou lhůtu pro dohodu. Nově bude mít poplatník právo požadovat k posouzení případu ustanovení panelu s nezávislými odborníky, pokud se úřady na řešení nedohodnou. Bude se také moci obrátit na soud.