Utkání tenisového Davisova poháru při domácích zápasech české reprezentace vždy přinášela elektrizující atmosféru. Nezapomenutelné je především finále z roku 2012 proti Španělsku, kdy pražskou O2 arenu zaplnilo 18 tisíc diváků, kteří tým kolem Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka „dotlačili“ až k vítězství. Zájem vrátit Davis Cup v jeho vrcholné podobě do Prahy ale – zdá se – není, ačkoli příležitost se objevila.
Jenže v roce 2018 Mezinárodní tenisová federace změnila formát nejstarší týmové tenisové soutěže světa a zrušila tradiční model s utkáním v jedné ze soupeřících zemí od prvního kola až po finále. Nahradila ho závěrečným turnajem pro 18 států ve španělském Madridu. Zástupci federace, včetně prezidenta Davise Haggertyho z USA, přistoupili na podmínky společnosti Kosmos, kterou vlastní španělský fotbalista a obránce týmu FC Barcelona Gerard Piqué, a Davis Cup „prodali“ na 25 let za tři miliardy dolarů, v přepočtu 68 miliard korun.
Po jediném odehraném ročníku, který v Madridu na konci roku 2019 provázel nezájem diváků, se společnost Kosmos a Mezinárodní tenisová federace dohodly na změně organizace finálového turnaje. Vyvrcholení sezony 2020 by se kvůli pandemii koronaviru mělo odehrát až letos od 25. listopadu do 5. prosince. Ovšem nikoliv jen v Madridu, ale nově také v dalších dvou městech. S největší pravděpodobností v zemích, které se kvalifikovaly do finálové osmnáctky.
Tuto změnu oznámila Mezinárodní tenisová federace v pondělí 18. ledna a Rakouský tenisový svaz hned následující den avizoval, že se pokusí získat pořadatelství jedné ze šesti skupin po třech družstev a jednoho čtvrtfinálového střetnutí.
Tím se objevila možnost, že by se Davis Cup mohl ve své vrcholné podobě vrátit do Česka, do Prahy.
Ani jedno promile
Ale nevrátí. Odmítl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. „Určitě nejsme ani na jedno promile zájemci zúčastnit se soutěže o pořádání některé ze skupin Davis Cupu 2021. Tečka,“ říká jasně Kaderka. Pořadatelství, stejně jako organizaci a finance, tvrdě zasáhla pandemie koronaviru. Ta nejenže „odložila“ loňské zápasy, ale ovlivní i případný letošní druhý pokus.
„Neumím si představit, že by v ‚covid době‘ někdo v této části světa mohl udělat až tak nebezpečný krok a zahrát si ruskou ruletu. Že by šel do projektu bez jistoty účasti diváků,“ popisuje Kaderka, který vždy vystupoval jako kritik nového herního formátu.
„Dochází na moje slova, že finálový turnaj na jednom místě na 25 let bez toho, že se hraje tzv. doma–venku, je velmi málo divácky přitažlivý. To se naplnilo a ‚začíná se to‘ rozmělňovat tím, že si přibírají další dva organizátory, aby se ten divácký zájem podpořil,“ vysvětluje Kaderka a dodává: „Těžko si představit, že například na zápas Česko – Velká Británie přijde v Madridu plná aréna. To je nesmysl. Ale ono to platí i obráceně. Neumím si představit, že kdybychom něco takového přece jen v Praze pořádali, že na utkání Kazachstán–Kanada přijde více než tisíc lidí. Nepřijde.“
Opakovaně naráží na nedomyšlené zrušení klasického formátu, ve kterém se dva stejní soupeři střídali v pořadatelství. Jednou se utkání Česko–Španělsko hrálo v Praze, při dalším vzájemném duelu ve Španělsku. A při třetím opět v Česku.
Český tenisový svaz by měl zájem o spolupořadatelství finálového turnaje, ale v tzv. normální době, tedy, kdy by mohl zaplnit O2 arenu v Praze, vydělal by na vstupném a zápasy si i marketingově mohl „prodat“. To nyní kvůli smlouvě mezi Kosmos a mezinárodní federací není možné.
Lidé v Česku Davis Cup milují
„Hypoteticky a kdyby nebyla ‚covid doba‘, tak by to určitě bylo něco jiného. Garantuji, že lidé v Česku Davis Cup tak milují, že i po karambolu s novým formátem by přišli. Zvlášť kdyby byla šance vidět náš daviscupový tým v O2 areně, i třeba jen v té skupině, tak by byla hala plná. Ale toto je v současnosti skutečně ruská ruleta. To si nemůžeme dovolit. Vždyť nyní je vše složité, celý svět je složitý. Natož si myslet, že se můžeme pustit do takového dobrodružství v době takových rozpočtových omezení,“ tvrdí Kaderka.
V těchto dnech několikrát hovořil se šéfem Mezinárodní tenisové federace Haggertym, nejen z pozice prezidenta českého svazu, ale i organizace Tennis Europe. Na otázku, jestli mu může navrhnout, zda by se nejen u mužského Davis Cupu, ale i ženského FedCupu nebylo lepší vrátit k původním formátům, Kaderka odpovídá: „On dobře ví, že já jsem byl odpůrcem tohoto nového formátu, střetli jsme se spolu. On vyhrál, protože se demokraticky odhlasoval tento nový model. Smlouva je podepsaná na 25 let. Debaty, při kterých bych mu říkal ‚Vidíš, došlo na má slova‘, nevedeme. Spíš jde o rýpnutí, přátelské. Vím, že už to teď nemá cenu, protože situace je jasná. Piqué tvrdí, že finanční problémy, které má, nastaly kvůli covidu. Já říkám ano, kvůli covidu, ale ještě doplňuji, nemyslím si, že je to jenom kvůli covidu. Problém tkví v tom, že v Madridu na zápas Česko–Francie přijde 500 lidí. Divácký zájem je vždy, když hrajete doma. Ten dělá tu elektrizující atmosféru, zájem sponzorů, politiků, televizí. A o tom je Davis Cup. Předpokládám, že vize přinést velké peníze národům, kterou Hagarthy měl, tak byla upřímná. Ale teď je to celé zamotané a zauzlované covidem. Nyní říkat, kdo měl nebo neměl pravdu, by bylo nefér. A to já dělat nebudu. Chci být korektní hráč,“ uzavírá prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.
Existuje i další pohled, který říká, že kvůli problémům s financemi sílí indicie, že společnost Kosmos fotbalisty Piquého by z Davis Cupu nejradši „vycouvala“. Proto také doplnění Madridu o další dvě města.