Protesty v Bělorusku proti Lukašenkovi a násilí neutichají
Při demonstracích v Bělorusku byly zadrženy tisíce lidí. Objevuje se čím dál více svědectví o bití, ponižování a dokonce i zneužívání zadržených ze strany policistů. Ruská redakce stanice BBC zveřejnila exkluzivní příběhy lidí, kteří si dle svých slov prošli peklem na zemi a změnilo jim to celý život.
Běloruské úřady přislíbily, že v pátek propustí všechny vězně, které policie tento týden zadržela při protestech proti údajnému falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. Zpravodajská stanice BBC hovořila s několika protestujícími, kteří tvrdí, že na vlastní kůži zažili špatné zacházení v běloruských policejních vozech, věznicích a na policejních odděleních.
Toto není Amerika, nemáte právo na nic
„V noci na 10. srpna jsme se s přáteli vraceli z centra Minsku a dostali jsme se do rukou pořádkové policie. Protestu jsme se sice neúčastnili, stejně nás ale srazili na zem. Máme poškrábané ruce i nohy. Byli jsme navíc zavlečeni do autobusu,“ uvádí Alina Beresněvová pro ruskou redakci stanice BBC. „Byli jsme přivezeni na ulici Okrestina. ‚Děvky, běžte rychleji!‘ řekl nám jeden z policistů. Zeptala jsem se, proč s námi takhle mluví, tak mě chytil pod krkem a odhodil ke zdi, přičemž dodal, že se máme pořádně dívat na podlahu, ať víme, po čem budeme nějakou dobu chodit.“
Masové protesty v Bělorusku Zdroj: Profimedia.cz
Nejméně dva demonstranti zemřeli a bylo zatčeno na 6 700 lidí. Zdroj: Profimedia.cz
Běloruské úřady se chystají do pátečního rána propustit všechny vězně, které policie tento týden zadržela při protestech. Zdroj: Profimedia.cz
Volby podle volební komise pošesté vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Zdroj: Profimedia.cz
Podle Beresněvové bylo 13 dívek umístěno do cely maximálně pro čtyři osoby. Zeptaly se jednoho ze zaměstnanců, zda je možné si zavolat, že chtějí právníka. Ten jim odvětil: „Už jste viděly dost amerických filmů, že? Toto není Amerika, nemáte na nic právo.“
O něco později museli všichni zadržení podepsat protokoly. Když se mladá žena pokoušela s dokumenty obeznámit a pročíst si je, bylo jí řečeno, ať zrychlí: „Teď ti řeknu, děvko, o co jde. Hned to podepiš, jinak tě vyjebu a dám do vězení na dalších 20 dní.“ Se slzami v očích tedy papíry podepsala. Pak všechny poslali zpět do cel.
Please repost!!! We need help!!! ASAP!!!#Belarus #BREAKING #StopPoliceBrutality #help #supportbelarus #Belarusrevolution #protest pic.twitter.com/OCeHWGisE3
— Kathy (@Kathy_Minsk) August 11, 2020
Beresněvová popisuje, že ona i ostatní ženy měly hlad. „Nejedly jsme celou věčnost, bylo nám moc špatně, tak jsme se rozhodly, že když nám jídlo nepřinesou v nejbližší době, začneme volat o pomoc. 11. srpna jsme skrze okno viděly další vozy. Přijeli mladí kluci. Byli téměř nazí, na kolenou s rukama za hlavou. Pokud se někdo pohnul, začali ho mlátit tyčemi,“ pokračovala žena ve své výpovědi pro ruskou BBC.
„Jedna z dívek v naší cele zrovna začala menstruovat. Zeptala se, zda by mohla dostat toaletní papír. Bylo jí řečeno, ať se otře o tričko. Nakonec si musela sundat spodní prádlo, vyprala si ho a chodila v něm, dokud se znovu nezašpinilo. Když došlo ke střídání policejních směn, přišla nová žena a přinesla nám papír. Byly jsme jí nesmírně vděčné.“
Okna směřovala do ulice, odkud ženy v cele slyšely lidi před budovou, jak křičí: „Nechte naše děti jít!“ Ve vedlejší cele byl prý muž, který velmi hlasitě sténal, protože měl něco s nohou. „Tři dny mu nikdo nepomohl, tak začal křičet z okna, aby ho lidé slyšeli. Policista otevřel dveře, začal ho mlátit a řvát, ať si ten zmrd začne roztahovat zadek, protože teď mu bude všechnu krev, co z něj vymlátí, rvát zpátky právě do zadku.“
„Kdyby existovala příležitost tyto lidi nějak potrestat, moc ráda bych to udělala. Tohle vše nám rozdělilo život na před a po. Dřív jsem chtěla pracovat na ministerstvu vnitra, být ženou zákona, chránit lidi a jejich práva, ale poté, co jsem tam byla, už nechci. Teď chci jen opustit tuto zemi a vzít všechny své rodinné příslušníky a přátele, aby tu nezůstali.“
Internetem a sociálními sítěmi kolují i další zpovědi lidí, kteří tvrdí, že zažili surové zacházení ze strany běloruských ochránců zákona. Například po českých sociálních sítích začalo kolovat video s přeloženou výpovědí údajně zadržené a zbité ženy.
Bělorusko 2020.
— Nikola Repin (@nikorepi) August 13, 2020
CZ titulky. pic.twitter.com/WnrPrn3ccX
Volby v Bělorusku se podle Babiše musí opakovat
Premiér Andrej Babiš (ANO) po dohodě s polským premiérem Mateuszem Morawieckým požádal představitele Evropské unie o urgentní svolání videokonference Evropské rady k situaci v Bělorusku. Volby se v Bělorusku musí opakovat, napsal v pátek Babiš na Twitteru.
Dnes ráno jsem apeloval na @eucopresident a @vonderleyen ohledně situace v Bělorusku, která je skutečně vážná. Po dohodě s @MorawieckiM jsem požádal o svolání urgentní videokonference členů Evropské rady.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 14, 2020
Mluvil jsem s polským premiérem @MorawieckiM a navrhneme @eucopresident urgentní videocall členů Evropské rady. Nelze čekat. Bělorusové potřebují naší rychlou pomoc. Volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 14, 2020
„Nelze čekat. Bělorusové potřebují naši rychlou pomoc,“ uvedl Babiš. „Volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů,“ doplnil s tím, že v pátek ráno apeloval na Michela i von der Leyenovou, aby byl vyslán jasný signál ohledně sankcí vůči Bělorusku, které by trvaly, dokud se v Bělorusku neuskuteční transparentní volby.
Opoziční občanští demokraté navrhnou na středeční mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny zařazení bodu týkajícího se české pozice k situaci v Bělorusku. Zároveň ODS žádá české úřady o vstřícný postoj k případným žádostem o politický azyl od opozičních běloruských politiků a občanů. Na budovu sídla strany byla symbolicky vyvěšena běloruská vlajka.
„Násilný postup běloruských složek a Alexandra Lukašenka proti vlastním občanům, běloruským i zahraničním novinářům, je odsouzeníhodný. Je nepřijatelné, aby kdekoliv, a zvláště v Evropě, byl někdo perzekuován za vyjádření politické vůle a bylo potlačováno jedno ze základních lidských práv – svoboda slova,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
V běloruských továrnách se bouřili dělníci
Zaměstnanci největších továren v Bělorusku požadovali propuštění zadržených demonstrantů a zamezení nepokojů v ulicích. Jedná se především o pracovníky běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz. Podle webu Tut.by se zde lidé sešli ve čtvrtek o polední pauze u hlavní vrátnice. Pracovníky rozezlilo, že autobusy Belaz používá policie při zatýkání demonstrantů a navíc přímo v Žodzině zadržela i několik zaměstnanců automobilky, když se vraceli z práce.
БелАз скандирует «уходи!» pic.twitter.com/FJ4I4wVhs3
— Чай з варэннем (@belteanews) August 13, 2020
„Ve fabrice vládne protestní nálada. Lidé nesouhlasí s výsledky voleb. Závod pracuje, protože musíme živit rodiny, ale jestli se nic nezmění, budeme muset stávkovat,“ řekl jeden z dělníků. „Mým úkolem je zajistit, abyste všichni dostali výplatu,“ vysvětloval zaměstnancům jeden z manažerů. Z davu ale zaznělo, že „k čemu bude výplata, když nás (policie) zmlátí“.
Ředitel automobilky serveru Tut.by řekl, že podle jeho informací policie zadržela jen dva zaměstnance podniku. Snaží se zjistit, kde se teď nacházejí a v jakém jsou stavu. Podnik také poslal policii dopis, ve kterém nabídl poskytnout za zatčené záruky, aby je propustili. Ujistil, že bude bojovat o každého pracovníka a nedovolí jejich propouštění z politických důvodů. Sami dělníci tvrdí, že zatčených je mnohem více.