Díky údajům z chytrých telefonů by se brzy mohlo vědcům dařit rozpoznávat začínající stařeckou demenci u seniorů, kteří usedají za volant. Už nyní umí monitorovat jejich chování, třeba reakce na provoz nebo nezvyklé zásahy do řízení. Kompletní anamnéza má podle nové studie 88procentní úspěšnost.
Zbytečně pomalá jízda, zmatenost nebo brzdění bez příčiny. To jsou jen některé ukázky řidičského stylu, který by mohl napovědět, že za volantem sedí člověk trpící stařeckou demencí. Díky aplikacím v chytrých mobilních telefonech by bylo dokonce možné poznat člověka trpícího tímto duševním onemocněním ještě dříve, než je mu diagnostikováno. Zjistila to americká studie.
„Na základně proměnných získaných z jízdních dat a základních demografických charakteristik, jakou jsou věk, pohlaví, etnická příslušnost nebo úroveň vzdělání, dokážeme předpovídat stařeckou demenci nebo lehké poruchy soustředění s přesností 88 procent,“ okomentovala studii její hlavní autorka Sharon Diová.
K výsledkům ji dovedla data projektu The Longitudinal Research on Aging Drivers (zkráceně LongROAD), jenž sbírá data o chování starších řidičů. Ze tří tisíc seniorů za volantem, které vědci monitorovali po dobu čtyř let, se podařilo odhalit 31 případů stařecké demence a 33 případů lehké poruchy soustředění.
Řízení jako ukazatel demence
Jako zásadní považuje studie data o tom, na kolik krátkých cest autem (do 24 kilometrů od domova) řidiči vyrazili, kolik minut trvala každá cesta a také počet případů, kdy došlo k prudkému brzdění (více než 0,35 g). Diová upozornila, že už samotná řidičská data stačí na 66procentní úspěšnost, zmíněných 88 procent bylo dosaženo díky kompletní anamnéze.
Couval do nájezdu a ještě nadával dalšímu řidiči. Teď po něm pátrá policie
Až jeden rok si může od řízení auta nuceně odpočinout řidič, který v Liberci nebezpečně couval na nájezdu na průtah městem. V místě, kde platí stejná pravidla jako na dálnici, si vynutil prostor, další řidiči museli zastavit a uhnout, aby mohl jet, kam si usmyslel. Jeho počínání zachytila palubní kamera v jednom z vozů a záznam se dostal k policistům.
„Naše studie ukazuje, že přirozené řidičské chování může být použito jako spolehlivý ukazatel začínající stařecké demence. Algoritmy, které jsme vyvinuli během našeho výzkumu, teď bude možné použít jako nástroj pro její brzké odhalení,“ řekl další z autorů výzkumu Guohua Li.
Vědci se domnívají, že by nyní bylo možné vyvinout například aplikaci pro mobilní telefony, která by zaznamenávala pohyby vozu, a monitorovala tak řidičovo chování. Mohla by tak včas upozornit na nemoc v jejím brzkém stadiu a tím zefektivnit její léčbu. Stejně tak by šlo využít i chytrý software přímo v automobilu. Data by šlo ale samozřejmě využít jen ve chvíli, kdy by s tím řidič souhlasil.
Demence je duševní onemocnění, v jehož důsledku dochází ke snížení paměti, intelektu a jiných poznávacích funkcí. Vyskytují se i afekty, náladovost a ztráta pozornosti či soustředění. V pozdějších fázích dokonce dochází ke změně osobnosti. Demencí trpí v Česku každý třináctý člověk ve věku nad 65 let, ve věku nad 90 let je to už každý druhý.