CNN Prima News demence

demence

Výpis příspěvků ke štítku „demence“

Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů

Ztráta paměti, potíže s vykonáváním běžných činností, s řečí i časová a místní dezorientace. To jsou jen některé z příznaků Alzheimerovy choroby, jejíž mezinárodní den připadá na 21. září. Lidem, kteří tímto onemocnění trpí, způsobuje úbytek mozkové hmoty a nevratné změny v mozkových buňkách. Účinný lék však dosud neexistuje. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale jen třetina. A v dalších letech se očekává výrazný nárůst.

Ohrožovala ho nožem? Policista použil taser na 95letou ženu s chodítkem, ta bojuje o život

Ohrožuje policistu chodítkem a nožem. Zřejmě takový dojem měl australský strážce zákona, který použil v domě s pečovatelskou službou taser na 95letou Clare Nowlandovou trpící demencí. Drobná žena, která váží zhruba 43 kilo a měří 150 centimetrů, skončila po zákroku v bezvědomí. V kritickém stavu se u ní v nemocnici střídá její početná rodina. Panují však obavy, že se seniorka již nezotaví. Případ řeší australští detektivové.

Pojídání nepoživatelného i svlékání na veřejnosti. Willisova nemoc může mít bizarní symptomy

Onemocnění, kterým trpí slavný herec Bruce Willis, ovlivňuje jak řeč, tak chování. Lidé s frontotemporální demencí (FTD) nejen zapomínají, jak správně jednat s lidmi, ale dokonce se na veřejnosti mohou chovat nevhodně. Příznakem tak může být například špatné parkování, nevhodné oblečení vzhledem k počasí, svlékání na veřejnosti nebo vulgární vyjadřování. Podle odborníků se takoví pacienti dožívají od stanovení diagnózy v průměru 7 až 13 let.

Po desetiletích je tu průlom v léčbě Alzheimerovy choroby. Lék však přináší i rizika

Po desetiletích neúspěšného hledání efektivního léku, který by pomohl pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou, hlásí vědci významný pokrok. V novém vydání prestižního lékařského časopisu New England Journal of Medicine oznámili vyvinutí medikamentu, který postup nemoci zpomaluje. Vedlejší účinky léku však stále nejsou jasné, a proto může jeho užívání představovat zdravotní riziko.

Překvapivé zjištění: Vědci odhalili souvislost mezi nočními můrami a výskytem demence

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k rychlejšímu poklesu kognitivních funkcí a s přibývajícím věkem jim hrozí větší riziko demence. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian. Pokud se závěry výzkumu potvrdí, mohl by nakonec vést k novým metodám odhalení této choroby a včasnému lékařskému zásahu, který by zmírnil rychlost duševního úpadku.

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.