Senát patrně zakotví v zákoně povinnost poskytování informací o výši platů a odměn vysokých státních úředníků. Schválení vládní novely o svobodném přístupu k informacím doporučil plénu garanční ústavně-právní výbor. Údaje by měly podle zákona dávat také nově vymezené veřejné podniky.
Novela zavádí také změny související s unijní směrnicí o otevřených datech. Součástí českého právního řádu měly být nejpozději už loni v létě. Sněmovna v předvolebním složení ale normu nestihla projednat. V horní komoře má předlohu před projednáním na plénu ještě posoudit také výbor pro veřejnou správu a petiční výbor.
Co vám komplikuje cestu za vyšším platem: Citové vydírání, arogance i špatné načasování
Práce vás baví, kolektiv je fajn, prostředí příjemné. Jen jedinou vadu to má – plat nižší, než byste si představovali. A rádi byste to změnili. Jak na to, aby vám šéf vyhověl? Kromě dobře odvedené práce by ho měly přesvědčit vaše argumenty, že si víc peněz jednoduše zasloužíte. Tady jsou.
Vláda uvedla, že k rozšíření informační povinnosti přistoupila pouze tam, kde to výslovně vyžaduje evropská směrnice. Cílem směrnice je podle důvodové zprávy reagovat na technologický pokrok v možnostech získávat informace od veřejného sektoru. K tomu má vést jak rozšíření okruhu poskytovaných informací, tak okruhu těch, kteří je musí poskytovat, i vícero způsoby jejich poskytování.
Veřejné podniky předloha vymezuje tak, že jde o společnosti, které vykonávají relevantní činnost podle zákona o zadávání veřejných zakázek, nebo v nichž státní orgány nebo veřejné instituce mají dominantní vliv. Jde například o energetické firmy. Předloha by ale zároveň měla zajistit lepší ochranu obchodních společností, které se pohybují v konkurenčním prostředí.
Lépe chráněny by měly být podle novely rovněž údaje například o kritické infrastruktuře či ze soudních a rozhodčích řízení. Úřady by pak měla předloha ochránit před takzvanými šikanózními žádostmi o informace, na druhou stranu by měla zlepšit vymahatelnost práva na údaje.