Práce vás baví, kolektiv je fajn, prostředí příjemné. Jen jedinou vadu to má – plat nižší, než byste si představovali. A rádi byste to změnili. Jak na to, aby vám šéf vyhověl? Kromě dobře odvedené práce by ho měly přesvědčit vaše argumenty, že si víc peněz jednoduše zasloužíte. Tady jsou.
Dlouhotrvající pracovní poměr, mimořádný výkon při plnění náročného projektu, ale také narození dítěte nebo naopak úraz či dokonce úmrtí v rodině, které vynuluje jeden z příjmů, nebo třeba tolik aktuální vysoká inflace. Ať máte důvod k žádosti o zvýšení platu jakýkoli, našlapujte opatrně. A sežeňte si na jednání rukavičky. Jde prostě o velmi citlivé téma.
Se šéfem v pohodě a přitom upřímní: Naučte se jednat s nadřízeným, spokojení budete oba
Není na světě šéf, který by se zavděčil všem. Tahle drobná obměna známého rčení v sobě skrývá hlubokou pravdu. Šéfa jsme alespoň jednou v životě měli snad všichni. A asi každý z nás taky dobře poznal, jaký je to pocit s nadřízeným vycházet, nebo naopak být s ním na kordy. Přinášíme vám pár tipů, jak v práci s člověkem na vyšším stupínku vycházet a přitom neztratit nic z vlastní důstojnosti.
Ukažte na svoje úspěchy
Nejlepší způsob, jak si říct o zvýšení platu, je podle webu Ziba.cz schopnost ukázat své přednosti a dosažené úspěchy, a také dovednost předvést, jak zaměstnavateli prospěly. Stránky dále doporučují: „Zaměřit se na to, že si ho zasloužíte, ne že ho potřebujete.“
Žádná citová vydírání
Až se vydáte do kanceláře šéfa, určitě se nechystejte hrát mu na city. „Nepůsobí dobře, když jako argument uvedete vysokou hypotéku, manželku na mateřské a další důvody, které nesouvisejí s vaší prací,“ varuje před podobnými způsoby manpower.cz. Stejně tak důrazně radí neporovnávat se s dalšími kolegy: „Neohánějte se odměnou svých kolegů nebo tím, že ostatní dostali přidáno... Nikdy neříkejte, že bez zvýšení mzdy nebudete tolik pracovat nebo nevyhrožujte odchodem ke konkurenci.“ Tak si totiž jenom zavíráte dveře k příštím jednáním.
Správné načasování
„Čeká vás důležitý mítink? Předveďte se a ukažte, jak jste pro firmu nepostradatelní. Pak zamiřte za šéfem,“ píše se na stránkách Activepass.cz. A Ziba.cz radu doplňuje: „Žádost o zvýšení platu si dobře načasujte a nezkoušejte ji vznést v momentě, kdy je váš nadřízený zjevně nervózní, rozčílený anebo řeší nějaký problém ve společnosti.“ Diplomatické vyčkávání je vhodné zvolit také v případě, že firma, ve které pracujete, prochází krizí. Nebo když panuje hospodářská krize obecně.
Práce jako nutné zlo. Jak poznat, že je načase změnit zaměstnání?
Ráno se vám nechce vstávat do práce, odpočítáváte každou minutu pracovní doby a domů se vracíte zbití jako po šichtě v dole? Pak pro vás vaše práce zřejmě nebude ta pravá. To je případ statisíců Čechů, kteří chození do práce vnímají jako nutné zlo. Patříte k těm, kteří akutně potřebují změnu? Přinášíme vám spolehlivé způsoby, jak to poznat a odhodlat se ke změně. Pro mnohé sci-fi, ale jde to.
Rozhovor se šéfem si vyzkoušejte
Web Welcome to the jungle.cz doporučuje další užitečný tip: Vyzkoušet si diskusi s nadřízeným nanečisto, třeba před zrcadlem: „Nacvičíte si neverbální komunikaci a zároveň získáte potřebnou sebejistotu. Budete-li totiž působit sebejistě, zvýšíte své šance na úspěch. Své požadavky vysvětlete věcně, příjemným, ale pevným hlasem.“
Promyslete i jiné benifity
Od zaměstnavatele ovšem můžete získat víc než jen peníze. Nabídnout vám může třeba služební vůz, klouzavou pracovní dobu či home office. Ale také příspěvky na důchodové připojištění či placené kurzy. I sebevzdělávání patří ke způsobům, jak časem zvýšit cifru na výplatní pásce.
Při odmítnutí nevyšilujte
Je třeba počítat i s tím, že se vám vyjednat vyšší plat nepodaří. „Zachovejte klid a nerozčilujte se. Zeptejte se na důvody, a co můžete udělat pro to, abyste si vydělali více. Nezapomeňte se zeptat, kdy se se šéfem znovu sejdete, abyste probrali to, že jste stanovené cíle naplnili,“ doporučují Kurzy.cz
Fakt, že vám plat nezvýší hned, neznamená, že se toho nedočkáte nikdy. Ačkoli už dávno neplatí rčení o panence v koutě, určitá dávka trpělivosti se vyplácí. A pokud i přesto máte dál dojem, že vás zaměstnavatel nedokáže plně ohodnotit, udělejte si malý průzkum trhu. Jak jsou placení stejně kvalifikovaní pracovníci ve vašem oboru? Pokud zjistíte, že se suma na vaší výplatní pásce ocitla pod průměrem, můžete si dát dostaveníčko s vedoucím znovu. Případně se porozhlédnout po jiné práci.