Přestože se každý snaží o co největší bezpečnost svých dětí v autě, ne vždy má správné informace. Přinášíme vám přehled, kdo kdy potřebuje jakou autosedačku, kde může být umístěna a také rady, na co dbát při jejím výběru.
Batolata patří do „vajíčka“ (0-13 kg)
Takzvaná vajíčka jsou autosedačky speciálně vyrobené pro nejmenší děti, tedy pro ty, které ještě neumějí samostatně sedět. Právě kvůli svému tvaru kopírujícímu zakulacení zad miminka dostaly svůj název.
Kojenci totiž musí být přepravováni v sedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže. Upevňují se vždy v poloze proti směru jízdy, což je rozhodující předností – v případě čelní kolize je dítě v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno. Doporučujeme sedačku upevňovat vždy na zadní sedadlo automobilu.
Pozor – chcete-li sedačku s dítětem umístit na přední sedadlo proti směru jízdy, tj. hlavičkou dopředu, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li vypnout, nikdy tam sedačku neumisťujte. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný!
Pokud dítě dosáhne maxima váhy pro skořepinu, nebo když je vrchol hlavy dítěte vyšší než vrchol skořepiny, přemístěte jej do nové autosedačky odpovídající jeho aktuální hmotnosti.
Pro starší, ale nikoliv pokročilé (9–18 kg/1–4,5 roku)
Děti ve věku 1–4,5 roku už umí samy sedět, ale minimálně z počátku potřebují oporu do všech stran. U autosedaček si můžete vybrat z následujících systémů:
- systém k upevnění proti směru jízdy – nabízí velmi vysokou ochranu při čelním nárazu.
- systém se záchytným tělesem – dítě je chráněno při nejčastějších čelních a bočních srážkách. Fyzikální síly, které působí na dítě při nehodě, se rovnoměrně rozloží na celou zádovou oblast.
- systém kalhotových šlí – děti jsou upoutány k sezení upraveným popruhovým systémem. Tyto sedačky jsou oblíbené, protože jsou pro děti skutečně pohodlné a nabízejí více klidových a spánkových poloh. U malých dětí ale s sebou nesou vyšší riziko poranění krční páteře při nehodě.
- tříbodový pásový systém – tato sedačka nemá vlastní popruhový systém, dítě je zajištěno tříbodovým popruhem vozidla, který lze přizpůsobit velikosti dítěte. U malých dětí do 13 kilogramů ovšem bývají problémy s optimálním přizpůsobením pásů postavě. Zvláště výhodné ale je, že sedačka může být rychle a bez námahy přemístěna z jednoho vozidla do druhého.
Systém je potřeba zvolit podle aktuálního věku dítěte a provést správné upevnění sedačky na sedadlo automobilu a dítěte v sedačce. Ta se nesmí na sedadle v žádném směru pohybovat a musí být pevně ukotvena na určeném místě.
Bezpečnostní pás by měl procházet přes rameno, ne přes krk dítěte.
Pro předškoláky (3,5–6 let)
Pokud dítě již odrostlo ze sedačky předchozí, máte možnost volit ze dvou metod zabezpečení:
- zádržné systémy se zádržným tělesem – tato sedačka nemá vlastní popruhový systém. Dítě sedí na normálním sedadle, zádržné těleso je umístěno přes nohy dítěte a je buď připoutáno tříbodovým pásem, nebo bederním pásem.
- zádržné systémy se zvýšeným sezením – zpočátku v kombinaci se zádovou nebo spánkovou oporou. Jsou určeny nejen pro skupinu II (15–25 kg), ale také skupinu III (22–36 kg). Mohou být tedy používány až do doby, kdy už dítě žádný speciální zádržný systém nepotřebuje. Tyto sedačky jsou užívány ve spojení s tříbodovým pásem, kdy je poloha pásu upravena vhodně k postavě dítěte.
Než si sedne samo (do 150 cm, 22–36 kg, 6 let a více)
U ještě starších dětí rodiče na používání sedačky často nedbají. Názoru, že dítě už je velké a stačí mu bezpečnostní pásy, ale odolejte. Dětské sedačky je nutné používat až do tělesné výšky 150 centimetrů. Pás pro dospělé je bez dětské sedačky pro menší dítě nebezpečný, může se zaříznout do měkkých částí břicha nebo na krku a těžce ho zranit.
Od váhy 25 kilogramů přichází v úvahu jen jeden druh zádržného systému – podsedák. Vedení popruhu je u něj díky zvýšenému posezu uvedeno do správné pozice a dítěti nehrozí žádná rizika poranění. Pás je veden jako u dospělých v oblasti pánve a přes klíční kost, nikoliv na krku. Zvýšené sedadlo zabrání mimo jiné i tomu, aby dítě při nárazu podklouzlo pod popruhem.
Jaké hrozí pokuty?
V případě, že řidič poruší povinnost použít dětskou autosedačku při přepravě dětí, tak jak je uvedeno v §6 zákona č. 361/2000 Sb., hrozí mu připsání 4 bodů, bloková pokuta až do 2 000 Kč nebo pokuta ve správním řízení 1 500 až 2 500 Kč.
Kdy nemusí být dítě umístěno v sedačce?
- zdravotní stav dítěte neumožňuje použít zádržný bezpečnostní systém
- přepravním prostředkem je vozidlo bezpečnostních sborů při plnění služebních povinností (vozidla policie, hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby či Horské služby)
- přepravují se děti ve vozidlech zabezpečujících svoz a rozvoz dětí do mateřských a základních škol nebo jejich přeprava na sportovní, kulturní nebo společenské akce za podmínky omezení rychlosti daného vozidla na maximálně 70 km/h.
Autosedačka se nemusí používat ani ve vozidlech taxislužby. Dítě však nesmí být přepravováno na předním sedadle vedle řidiče a při jízdě musí být připoutáno bezpečnostním pásem.