Putinův dvojník, herci z FSB a předpřipravený scénář aneb Pochybnosti o cestě do Mariupolu

Údajná cesta ruského diktátora Vladimira Putina na okupovaný Krym a do Mariupolu obsahuje nejednu pochybnost. Mnozí kritici poukazují na nesrovnalosti a zároveň se ptají, zda ke zmíněným návštěvám vůbec došlo. Představitelé Kyjeva naznačují, že celá událost mohla být nahraná, přičemž neměli chybět nastrčení herci z ruských tajných služeb ani Putinův dvojník.

„Vladimir Putin navštívil nová ruská teritoria, poprvé odcestoval do Mariupolu. Prezident do města přiletěl vrtulníkem a poté projížděl ulicemi v autě, přičemž sám řídil. Jak můžete vidět, doprava ve městě nebyla zablokována kvůli jeho příjezdu. Prezident se ve městě pohyboval jako běžný občan, kromě jiného stál, když semafor ukazoval červenou,“ prohlásila ve vysílání ruské televize kremelská propagandistka Olga Skabejevová, které se přezdívá „Putinova železná panna“.

Video, které může na leckoho ze západních zemí působit spíš jako parodie, se stalo předmětem vášnivých debat na sociálních sítích. Do poctivé analýzy se pustil například poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

Ten mimo jiné upozornil na různorodý Putinův vzhled, kdy ruský vládce, tedy především jeho obličej, vypadal během únorového projevu v Moskvě dost odlišně od obličeje Putina při návštěvách krymského Sevastopolu a doněckého Mariupolu. Tím Kyjev naznačuje možnou existenci Putinova dvojníka, o čemž západní média spekulují dlouhé roky.

Putina obvykle vídáme na jeho schůzkách u dlouhého stolu. Jedna ruka se mu třese.

Že do Mariupolu odcestoval jeden z Putinových dvojníků, podle agentury Unian nevylučuje ani Hlavní ředitelství zpravodajské služby ukrajinského ministerstva obrany (GUR). „Na zveřejněných záběrech je skutečně zachycen muž, který vypadá jako Vladimir Putin. Toho obvykle vídáme na jeho schůzkách u dlouhého stolu, jedna ruka se mu třese. Nemáme žádné důkazy, že tato osoba, která přijela do Mariupolu, byl sám Putin,“ řekl představitel GUR Andrij Jusov.

Jak už bylo řečeno, Putin údajně nejprve zavítal na poloostrov Krym, aby na něm oslavil výročí anexe, která byla v očích Moskvy formálně ukončená 19. března 2014. Následně se objevily zprávy o tom, že navštívil také Ruskem okupovaný Mariupol, o který svedli Ukrajinci s Rusy na jaře roku 2022 velmi krvavou bitvu.

Podezření o pravosti záběrů vyvolalo především Putinovo chování. Jindy odtažitý šéf Kremlu, který se i před svými nejbližšími kolegy „schovává“ za dlouhý stůl, vystupoval v ukrajinském přístavním městě poměrně familiárně. „Dvě fotografie. ‚Putin‘ v bezpečností radě a ‚Putin‘ v Mariupolu. Bojí se snad svých úředníků víc než ‚obyvatel‘ Mariupolu?“ podivoval se Geraščenko.

Putin podle ruské propagandy diskutoval s místními obyvateli o situaci v Mariupolu. Lidé na sociálních sítích probírají moment, kdy měla žena z okna na Putina a skupinku mariupolských obyvatel zakřičet: „Není to pravda. Všechno je to jen pro show.“

Jak upozornil Geraščenko, zatímco agentura TASS pro ni nepříjemný moment vystřihla, další ruská agentura RIA Novosti tak neučinila. I když už v ruských sdělovacích prostředcích video není dostupné, Kreml nemá jak zabránit jeho raketovému šíření na Twitteru a dalších sociálních sítích.

Ať už se na videu vyskytoval skutečný Putin, či nikoliv, lidé poukazují i na další nesrovnalosti. Například americká CNN poznamenala, že není úplně jasné, kdy přesně se měl ruský prezident v Mariupolu objevit.

Dav náhodných lidí tvořili zaměstnanci FSB.

Všechny záběry návštěvy Putina jsou pořízené ve tmě, což může znamenat snahu Kremlu „zakrýt“ škody v de facto vybombardovaném ukrajinském městě. Teoreticky je také možné, že ruská propaganda video pořídila někde jinde než v Mariupolu.

Podezření vyvolávají i údajní občané Mariupolu, s nimiž se měl Putin setkat. Například německá stránka Tendar zmínila své přesvědčení, že jde o nastrčené herce. Šíří se také zprávy o tom, že šlo o pracovníky ruské tajné služby FSB.

„Ten nedělní (pokud teda byl nedělní) výlet Putina (pokud to teda Putin byl) do Mariupolu (pokud to teda byl Mariupol) přinesl očekávané poznání. Většinu toho davu ‚náhodných‘ obyvatel tvořili podle všeho prověření zaměstnanci KGB (promiňte FSB),“ glosovala na svém Twitteru iniciativa Dárek pro Putina, která vybírá peníze, za něž se poté nakupuje vojenský materiál pro ukrajinskou armádu.

Bitva o Mariupol definitivně skončila v květnu minulého roku. Ukrajinci bojovali až do hořkého konce. Fatálně obklíčené přístavní město bránili skoro tři měsíce, a to de facto bez možnosti zásobování municí, vodou či potravinami.

Museli se vypořádávat s každodenním bombardováním, což je postupně donutilo stáhnout se až do rozsáhlého ocelářského komplexu známého jako Azovstal. Zatímco se ruská armáda na jaře 2022 posouvala směrem z jihu i východu dál do ukrajinského vnitrozemí, v přímořském Mariupolu nadále svítila malá žlutomodrá tečka odporu.

Ani s hromadícím se počtem zraněných a mrtvých se obránci města nehodlali vzdát. Učinili tak až 20. května, prakticky bez jakýchkoliv zásob.

Podle různých odhadů během tříměsíční bitvy o Mariupol zemřelo až 20 tisíc civilistů. V přístavním městě bylo poničeno či úplně srovnáno se zemí více než 90 procent budov. V důsledku tvrdých bojů byla většina obyvatelstva odříznuta od dodávek vody, základních potravin či léků. Zbídačené obyvatelstvo se již skoro rok smiřuje s ruskou nadvládou.

CNN upozorňuje, že k údajné Putinově návštěvě Mariupolu došlo jen pár hodin poté, co na ruského diktátora vydal Mezinárodní trestní soud zatykač. Ze strany ruského diktátora se tak mohlo jednat o akt vzdoru a provokace směrem k mezinárodní instituci i směrem k Ukrajincům.

Tagy: