Státy ve střední Evropě, například Maďarsko nebo Polsko, omezují v době pandemie základní lidská práva. Na základě aktuální zprávy to uvedla mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Podle ní se tendence v omezování práv projevila už loni, letos však hrozí, že kvůli koronavirové pandemii nabere vyšší obrátky.
Mnohá opatření v boji proti koronaviru jsou podle AI pro ochranu zdraví sice nezbytná, ale některé vlády pandemii využívají k podrývání právního státu, diskriminaci, represi nebo cenzuře.
Například v Maďarsku vláda Viktora Orbána nynější pandemii využila jako záminku k pokračování v „útoku na lidská práva a právní stát“, uvedla expertka AI pro Evropu Janine Uhlmannsieková. Orbán podle ní krizi využívá k tomu, aby si zajistil neomezenou moc. Uhlmannsieková poukázala na zákon, který vládě umožňuje po neomezenou dobu vládnout prostřednictvím dekretů.
To samé AI vyčítá polské vládě, která současnou situace využívá k přijímání represivních opatření. V Polsku přitom parlament ve stínu pandemie debatuje o možném dalším omezení potratů a kriminalizaci sexuální osvěty.
Turecko propouští vězně
V Turecku sice parlament rozhodl, že v souvislosti s koronavirovou pandemií může být propuštěno až 100 tisíc vězňů, ale na vězněné novináře, obhájce lidských práv a opozičníky se plány nevztahují, upozornila Uhlmannsieková.
„Vlády musí zajistit, aby byla jejich opatření v souladu s mezinárodními a regionálními úmluvami o lidských právech,“l“ zdůraznil šéf německé pobočky Al Markus Beeko. Ke zvláště ohroženým obecně patří lidé na okraji společnosti. Mezi ně se řadí například bezdomovci nebo žadatelé o azyl. „Tito lidé musí být také chráněni a základní principy právního státu musí být respektovány,“ dodal Beeko.