„Byl to výprask!“ říká o návštěvě prezidenta Jihoafrické republiky u jeho amerického protějšku Donalda Trumpa bělošský farmář z jihoafrické Severozápadní provincie Wannie Scribante. Tvrzení Donalda Trumpa o „genocidě bělochů“ ale nevěří, píše server Sky News. Záběry pocházejí ve skutečnosti z Konga, informovala agentura Reuters.
Středeční setkání prezidenta Donalda Trumpa a jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy v Oválné pracovně vyvolalo řadu rozpaků.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel světoznámý fotograf Salgado. Rozdával naději, kde panovala zkáza, truchlí kolegové
Trump „přepadl“ další hlavu státu, tentokrát puštěním videa, o němž nepravdivě tvrdil, že přináší důkazy o genocidě páchané na bílém obyvatelstvu JAR. Ramaphosa, který dříve prohlásil, že přijel do Washingtonu, aby „obnovil“ vztahy mezi oběma zeměmi, však podle deníku The Guardian odmítl Trumpovu návnadu a navrhl, aby si o tom „velmi klidně promluvili“.
Stejně jako mnoho obyvatel Jihoafrické republiky byl i Wannie Scribante podle Sky News nadšený, že se prezident jeho země po letech zřetelného přehlížení dočkal konfrontace ohledně zabíjení bílých jihoafrických farmářů, jako je on sám.
Ani on ale Trumpovým tvrzením o „genocidě bílých“ nevěří.
U.S. President Donald Trump confronted South Africa's President Cyril Ramaphosa at the White House on Wednesday.
— CGTN Europe (@CGTNEurope) May 22, 2025
With Ramaphosa denying white South Africans had been persecuted, Trump stopped him in his tracks to play video footage and held up pictures of news stories.#trump… pic.twitter.com/v5BmRht2o6
Statistiky vyvracejí Trumpovo tvrzení
Trump přitom během schůzky na útocích na bělošské obyvatele trval. „Hned řeknu, že v současnosti se nejedná o genocidu, ale připravují si půdu pro to, aby se tam dostali,“ prohlásil na prezidentské schůzce Trump.
Oficiální statistiky kriminality však o ničem takovém nevypovídají. Podle údajů Jihoafrické policejní služby (SAPS) byl ve třetím čtvrtletí roku 2024 zavražděn pouze jeden farmář.
Ramaphosa připustil, že v Jihoafrické republice existuje vysoká kriminalita. Namítl ale, že většina obětí jsou černoši. Trump ho následně podle The Guardianu přerušil a dodal: „Farmáři nejsou černoši.“
Agentura Reuters ale upozornila, že se jedná o video z 3. února a nepochází z JAR. Humanitární pracovníci na něm chystají hromadný pohřeb těl obětí, které zemřely po útoku povstalců na východokonžské město Goma. Agentura tento záběr později stáhla, když střet přerostl v rozsáhlejší konflikt.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump fotkou dokazoval genocidu bělošských farmářů v JAR, snímek byl ale z Konga