Policie už zná totožnost dvou fotbalových fanoušků, po kterých pátrala kvůli tomu, že v dubnu při utkání na stadionu pražské Sparty vyvěsili transparent s nápisem K.K.K Praha Střední Čechy, který má vyjadřovat sympatie k rasistickému hnutí. Na webu to ve čtvrtek uvedla policejní mluvčí Kristýna Zelinková. Doplnila, že informace o tom, že by policisté muže již vyslechli, zatím nemá.
Zkratka KKK by mohla odkazovat na americkou rasistickou organizaci Ku-klux-klan a policisté případ vyšetřují pro podezření z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení za tento trestný čin hrozí až tři roky vězení, uvedla mluvčí.
ČTĚTE TAKÉ: Matka čtyř dětí zemřela při parašutismu. Seskok v tandemu jí koupil přítel, tělo našel se synem
Žádost o pomoc veřejnosti při pátrání po totožnosti dvojice policisté zveřejnili v úterý. Podle nich vlajku vyvěsili celkem tři muži, jednoho z nich ale policisté už znali. Mluvčí tehdy také uvedla, že kriminalisté zjistili, že dubnový případ může souviset s jinou vyšetřovanou událostí, kterou kvalifikovali stejným způsobem. Bližší informace k této události ale nesdělila.
Sparta dostala před časem za dubnové incidenty na letenském stadionu pokutu od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace. Za to, že letenští fanoušci při vítězném utkání proti Plzni tehdy použili pyrotechniku a na tribuně se objevil transparent se nápisem K. K. K., měl klub zaplatit 70 tisíc korun.
Doživotní zákaz na stadion
Fotbalová Sparta pak na síti X oznámila, že těm, kteří na stadionech vyvěšují obdobné vlajky, udělí doživotní zákaz vstupu na zápasy. Vedle pohárového utkání s Plzní zmínila vyvěšení vlajky při květnovém finále MOL Cupu v Olomouci.
„Sparta bude – stejně jako činí v případě vyvěšení transparentu K.K.K. při pohárovém utkání s Plzní – plně spolupracovat s Policií ČR a bude realizovat všechny v rámci platné legislativy možné kroky vedoucí k identifikaci osob zachycených na fotografii, která byla pořízena v Olomouci ve středu 14. května. Po ztotožnění daných osob ze strany policie a předání jejich údajů klubu Sparta přistoupí k udělení doživotních zákazů vstupu na stadion," konstatoval klub v polovině května na síti.
Ku-klux-klan (KKK) založili v prosinci 1865 ve státě Tennessee na jihu USA bývalí členové jižanské armády, která vyšla poražena z občanské války. Tehdy šlo o neorganizované poloozbrojené síly, jejichž cílem bylo „obnovit nadvládu bílých Američanů“ po zrušení otroctví.
Členové a sympatizanti KKK tehdy zastrašovali a vraždili zejména černochy. Ve 20. letech minulého století hnutí bojovalo už nejen proti černochům, ale i proti Židům, katolíkům, imigrantům a levičákům.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nebojácný soudce s rolí ve vyšetřování DPP. Kdo byl advokát Prouza, který spáchal sebevraždu?