K VĚCI, Helena Válková - 3.6. v 09:30
V pondělí představila zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně (za ANO) Helena Válková nový návrh zákona o zřízení dětského ombudsmana, který by měl zaštiťovat jejich práva. Podle Válkové je právě na žádost dětí tento zákon projednáván. V pořadu K věci mluvila ale i například na téma procesu s Miladou Horákovou.
Návrh o zřízení dětského ombudsmana byl představen symbolicky v pondělí na den dětí. „Po zákonu volaly především děti, těm jsme to taky slíbili,“ říká zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně (za ANO) Helena Válková.
Zákon by měl být určen několika skupinám dětí. „Pomoc potřebují zanedbané a zneužívané děti, které se o ni ale často ani nehlásí,“ míní Válková. Dětský ombudsman pomůže na vyžádání například i dětem v nemocničních zařízeních. Zákon také dětem umožní podílet se v prosazování vlastních práv a zájmů. „Budou nám pomáhat a můžou pokračovat v edukaci,“ říká Válková.
Potřeba zákona o zřízení dětského ombudsmana je podle Válkové především proto, aby zaštiťoval jednotlivé instituce, které s dětmi souvisí. „Je to specifické odvětví a musíme myslet na to, že dítě není malý dospělý,“ míní a dodává, že ombudsmanem by měl být někdo mladší, kdo má věkově blíž k dětem. „Z právního hlediska by měl dovršit alespoň 30 let a mít praxi v oboru práce s dětmi minimálně pět let. Jeho úkolem je sjednotit systém péče o děti,“ říká.
Proces Milady Horákové je třeba si připomínat
V pořadu K věci se moderátorka Marie Bastlová dotkla i procesu Milady Horákové, v souvislosti s kauzou ve které Válková figurovala společně s doktorem Jozefem Urválkem. „Není to jen o vzpomínce v jednotlivý den, kdy byla Milada Horáková zatčena. Věnuji se lidským právům celý život,“ říká Válková. Spolupráci s doktorem Urválkem stále tvrdě odmítá. „Jako poškozená vím, že se nenašel důkaz o spolupráci s panem doktorem Urválkem,“ říká. Vše považuje za pomluvy. „Jak to nakonec dopadne, netuším. Věřím ale, že budu příště moci veřejně prohlásit, že jsem říkala pravdu,“ dodává.