reklama

Prokazování bezinfekčnosti? Hosté jsou vstřícní, je jich ale méně, říká provozní kavárny

Od pondělí se Češi sžívají s novými protiepidemickými opatřeními. Nově se musí lidé při vstupu do stravovacích zařízení prokázat dokladem o bezinfekčnosti – očkováním, negativním testem nebo potvrzením o prodělání nemoci. Podle provozního pražské kavárny jsou lidé vstřícní a s kontrolou nemají problém. Připustil však, že do podniku dorazilo méně lidí než před týdnem. Ve vybraných okresech se pak ve školách testují žáci. I zde rodiče opatření přijali převážně bez problémů.

reklama

Reportér CNN Prima NEWS Karel Rychlý v pondělí ráno vyrazil do pražské kavárny, kousek od stanice metra Muzeum. Provozní podniku Jakub Tesař přiblížil, jak se na nové opatření zaměstnanci připravili.

„U vstupu jsme postavili ceduli, na které zákazníky upozorňujeme na nutnost se prokázat. Následně každého zvlášť usazujeme a prosíme o prokázání,“ podotkl. Lidé se musí od pondělí ve stravovacích podnicích prokazovat dokladem o prodělání nemoci (ten platí 180 dní od prodělané nemoci), negativním testem nebo očkováním.

Tesař dodal, že pracovníci podniku následně donáší objednávky přímo k zákazníkům. „Personálně jsme na to vybaveni, zaměstnanců máme dost. Je to ale první den, uvidíme, jak to bude dál,“ podotkl s tím, že by se do budoucna další zaměstnanec mohl hodit. Zde však naráží podnik na problém.

„Kvalitní lidé se těžko shání. Už takhle hledáme nové lidi. Jenom někoho najít by pro nás byl problém,“ svěřil se. V době, kdy reportér podnik navštívil, měla kavárna otevřeno zhruba hodinu. „Lidí je zde ale méně než před týdnem. Může to být ale jen náhoda,“ pokračoval s tím, že až čas ukáže, zda se opatření negativně neprojeví do návštěvnosti.

Provozní se nejvíce obával toho, jak budou lidé na nutnost prokázat se reagovat. „Zatím byli všichni vstřícní. Bál jsem se, že budou vznikat konflikty, ale všichni jsou ochotní a spolupracují. Z toho mám radost,“ řekl. Na dotaz, kolik lidí se od otevření podniku neprokázalo, uvedl, že pouze jeden. „Tvrdil, že je očkovaný, ale nebyl schopen to prokázat,“ uvedl s tím, že zákazník avizoval, že se později i s průkazem vrátí.

Zhruba sto žáku se testovat nemusí

Nutnost prokázat se dokladem o bezinfekčnosti není jedinou změnou, kterou Češi v pondělí 1. listopadu zažívají. V osmi okresech se zhruba 165 tisíc děti muselo otestovat na koronavirus, a to kvůli zhoršující se epidemické situaci. Do základní školy ve Šlapaticích na Brněnsku se vydal reportér CNN Prima NEWS Jakub Nakládal.

Testování zde muselo podstoupit zhruba 700 žáků, za týden 8. listopadu čeká žáky druhé kolo. „Byl to šibeniční termín, ale díky rychlosti ministerstva školství jsme to zvládli,“ podotkl ředitel školy Pavel Vyhňák. Děti se testovaly antigenními testy z nosohltanu, výsledek by měli ve škole vědět do dvaceti minut od podstoupení testu. Dosud pracovníci školy zaznamenali dva pozitivní výsledky.

„Test nemusí podstoupit očkovaní žáci. U nás jich je určitá část na druhém stupni. Přibližně se jedná o sto dětí, přesný počet ale budeme znát až po dokončeném testování,“ přiblížil ředitel. Ten dodal, že od začátku pandemie mají již několik testovacích akcí za sebou, a tak rodiče s testováním vesměs souhlasili.

„Mají snahu udržet děti na prezenční výuce,“ dodal. Od pondělí musí mít ve vyučování neočkovaní učitelé respirátor. I takové lidi ve škole mají, mnozí se však nemohou očkovat ze zdravotních důvodu. Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navíc podotkl, že právě neočkovaní učitelé mohou být v některých případech zdrojem nákazy.

„I takový případ zde máme. To samé se děje i na jiných školách. Buď je pozitivní žák a třída jde do karantény, nebo je pozitivní učitel a situace se opakuje. My nyní čekáme na vyjádření hygieny. Od pátku víme, že máme jeden pozitivní výskyt ve třídě a předpokládáme, že pro ně hygiena vyhlásí karanténu,“ uzavřel ředitel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama