Dobytí Kyjeva? Rusko ostudně selhalo. Na nejtěžší boje zatím nedošlo, upozorňuje analytik

Pokud už Rusové chtěli dobýt Kyjev, je to ostuda, okomentoval ve vysílání CNN Prima NEWS situaci a průběh bojů na Ukrajině vojenský analytik Lukáš Visingr. Ocenil dosavadní přístup Ukrajinců, kteří brání svou zemi s daleko větším odhodláním, než se čekalo. Nejtvrdší boje ve městech ale prý obě strany ještě čekají.

Rusové zaútočili v noci na sobotu na Kyjev, Ukrajincům se ale zatím podařilo metropoli uhájit. „Pokud to byl vážný pokus o dobytí Kyjeva, tak ostudně selhal. Pokud to byl ale jen průzkum bojem, možná se Rusové něco důležitého dozvěděli. Celkově však dění zapadá do obrazu, že vše nejde tak, jak Rusové očekávali,“ zhodnotil Visingr dosavadní boje a přirovnal situaci v hlavním městě k ruské operaci první den války, kterou označil za debakl výsadkářů.

Ukrajinci se podle něj drží lépe, než se čekalo. „Ruská armáda nejspíše nasadila podstatně menší síly, než by mohla. Teď je otázkou proč. Stále více věřím, že Rusové nemají logistiku na to, aby mohli podporovat všechnu sílu připravenou u hranic. Existují záběry bojových vozidel, jak stojí na silnicích a nemají palivo,“ konstatoval Visingr.

Scénářů, jak se bude válka na Ukrajině vyvíjet, je celá řada. Rusové si musí rozmyslet, jak budou dále pokračovat. „Nejde jen o dobytí města, ale i o politické cíle, které mají Rusové dané. Klíčová je rychlost, nějakého vítězství musí dosáhnout v řádu dnů nebo mála týdnů,“ upozornil analytik.

Pokud by se boje protahovaly a zvětšovaly se ekonomické i lidské ztráty, bude to pro Rusko problém. „Nejspíše nemá logistiku na boje v tak obrovské zemi. Putin chtěl něco jako malou skvělou válku, kterou by mohl propagandisticky prodat, ale to se nestalo. I v případě vítězství se může stát, že z hlediska sankcí půjde pro Rusko o katastrofu,“ dodal Visingr.

První ukrajinské ztráty byly velmi malé

Ukrajinci daleko větší a vybavenější armádě zatím srdnatě vzdorují. Vzorem je prezident Volodymyr Zelenskyj, který odmítl nabídku evakuace ze strany USA a zůstává v Kyjevě. Mezitím jedná s představiteli dalších států o podpoře a natáčí lidem povzbuzující vzkazy. Do první linie se vydal také starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

„Ukrajina se hned první den nepoložila, první ztráty byly velmi malé. Asi se dobře rozptýlili tak, aby je nemohli Rusové hromadně ničit,“ odhadl Visingr. Ukrajinci podle něj nespoléhají na statickou obranu, ale snaží se vést elastické ústupové boje a způsobovat Rusům co největší ztráty.

Navíc se jim povedlo zasáhnout ruské letiště u Rostova. „To musí být pro Rusy opravdu trapné. Je to ponížení pro vzdušnou obranu. Ukrajinci brání zemi s větším odhodlání, ale na nejtěžší boje ve městech zatím nedošlo, jednalo se o malá střetnutí. Pokud dojde na těžší boje, to nejhorší na ruské vojáky ještě čeká,“ nastínil analytik.

Ukrajinská prezidentská kancelář sdělila, že do sobotního rána v bojích s ukrajinskými silami v zemi zemřelo přes 3 500 ruských vojáků a 200 jich bylo zajato, údaj ale zatím není potvrzen z dalších zdrojů. Agentura Interfax-Ukrajina pak s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví informovala, že ruské vojenské operace si vyžádaly životy 198 Ukrajinců včetně tří dětí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinci na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.