Před 79 lety zakončili svůj statečný vzdor parašutisté Jozef Gabčík, Jan Kubiš a jejich spolubojovníci v kryptě pražského kostela sv. Cyrila a Metoděje. Německé přesile odolávali řadu hodin, ale nevzdali se. Jejich památku v pátek uctil také velvyslanec Spolkové republiky Německo Christoph Israng.
„Odvaha a přesvědčení parašutistů, kteří v roce 1942 provedli jediný úspěšný útok na některého z hlavních nacistických masových vrahů, zůstávají dodnes vzorem,“ napsal německý velvyslanec na Twitter. Svůj příspěvek doprovodil fotografií, na které se klaní památce československých vojáků, jež připravili a provedli útok na Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora v protektorátu Čechy a Morava.
Odvaha a přesvědčení parašutistů, kteří v roce 1942 provedli jediný úspěšný útok na některého z hlavních nacistických masových vrahů, zůstávají dodnes vzorem. pic.twitter.com/Jmpcn6jCLB
— Andreas Künne (@velvyslanec_SRN) June 18, 2021
Israng se dočkal pod svým příspěvkem mnoha kladných reakcí. „Skutečně oceňuji, že vraha nazýváte vrahem. Kéž by takové sebereflexe byli schopni všichni u nás a nazývali lidi jako Gottwald, Zápotocký atd. masovými vrahy,“ napsal uživatel Michal Minarovic. Další diskutující nejčastěji připojovali vzkazy „Děkujeme, vaše excelence“.
Kostelu „velel“ Opálka
Českoslovenští parašutisté se po provedení akce, při níž byl Heydrich smrtelně zraněn, ukrývali u různých rodin spolupracujících s odbojem. Postupem času se ale tento způsob skrývání stal neúnosný, protože Němci po Praze prováděli řadu rozsáhlých pátracích akcí. Systematicky prohledávali byty a bylo jen otázkou času, kdy vojáky objeví.
Jan Zelenka-Hajský, jeden z nejbližších spolupracovníků operace Anthropoid, proto zřídil nový provizorní úkryt v pravoslavném kostele svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. V něm se postupně sešlo sedm parašutistů z několika různých výsadků, velitelem se stal Adolf Opálka.
Poslední náboj pro sebe
Nacisté zprvu nemohli získat jakoukoli stopu. Ani výslechy obrovského množství lidí, prověření stovek udání, ani tvrdé represe ale nevedly k výsledku. Informace nakonec získali od parašutisty ze skupiny Out distance Karla Čurdy, který je dovedl k lidem, jež po krutém nátlaku Gestapa úkryt prozradili.
Němečtí vojáci zorganizovali obkličovací akci, které se zúčastnilo přes 700 ozbrojených mužů, 17 důstojníků, několik desítek příslušníků Gestapa a také místní hasičská posádka. První útok na kostel přišel 18. června 1942 ve 4:15 ráno. Boj trval dlouhých sedm hodin. Jak Kubiš vykrvácel na následky četných zranění, Jozef Gabčík a další si nechali poslední náboj ve svých zbraních pro sebe.