Záběry z české hry Attentat 1942 (zdroj: Charles Games)
Úspěšným atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha nacistický teror neskončil. Událostem po triumfu československého odboje za druhé světové války se věnuje česká hra Attentat 1942, za kterou stojí Univerzita Karlova i Akademie věd ČR. Interaktivní zpracování klíčové etapy českých dějin se ve světě dočkalo pochvalných ohlasů i několika významných ocenění.
Hra Attentat 1942 sleduje nacistickou okupaci během druhé světové války z pohledu obyčejných Čechoslováků. Hráč se ocitá v kůži vnuka nebo vnučky Jindřicha Jelínka, který byl zatčen gestapem krátce po útoku na Heydricha. Role dědečka v atentátu je ze začátku plná otazníků, postupně ale hráč rozkrývá příběh své rodiny i neveselé vzpomínky na život v Protektorátu Čechy a Morava.
Výročí Anthropoidu: Heydrich se s Gabčíkem i Kubišem viděl několik dní před útokem
27. května si připomínáme výročí útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha, k němuž došlo před 79 lety. Dlouhé měsíce připravovanou akci úspěšně završili vojáci československé armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Projděte si v reportáži CNN Prima NEWS poslední cestu prominentního nacisty.
Autoři čerpali ze vzpomínek lidí, kteří válku sami zažili. Za pomoci filmových rozhovorů, herců a autentických záběrů pak jejich příběhy přivedli zpět k životu. Postavy ve hře i její konkrétní dějová linka jsou sice fiktivní, byly ale vytvořeny na základě historického výzkumu a dobových svědectví. Obzvláště vzdělávací složku hry ocenila odborná kritika v ČR i ve světě.
K 79. výročí od atentátu na Heydricha zavzpomínali čeští vývojáři ze studia Charles Games na parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. „Zemřeli 18. června, obklíčeni nacistickými silami. Díky jejich činům jsme zde a můžeme tvořit hry o těchto temných časech,“ napsali autoři na sociálních sítích a sdíleli videoklip z Attentatu 1942.
„V počítačových hrách s válečnou tematikou většinou chybí perspektiva civilistů. Atentát 1942 ukazuje válku a nacistickou okupaci z pohledu obyčejných lidí,“ řekl v minulosti Vít Šisler z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vedoucí projektu a hlavní herní designér.
Česká hra Attentat 1942 Zdroj: Charles Games
Hra z dílny Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR se na domácí půdě stala hrou roku 2017. Ve stejném roce uspěla v mezinárodní soutěži vývojářů nezávislých her Game Development World Championship, kdy se na slavnostním vyhlášení cen v Helsinkách umístila jako druhá. V USA zvítězila v kategorii Nejlepší výuková hra na konferenci Games for Change, v Německu se stala nejlepší hrou v rámci festivalu A MAZE.
Tvůrci ze studia Charles Games, kterou založila Univerzita Karlova v roce 2018, se následně začali věnovat hře Svoboda 1945. Ta se obdobným způsobem ponořila do příběhu malého městečka v česko-německém pohraničí, které bylo svědkem divokého odsunu německého obyvatelstva, složitých poválečných vztahů i postupného nástupu komunismu.