Záchranáři 155, 1. díl - Dokázali byste pomoci člověku se zástavou srdce?
Zástava srdce. Zdaleka se netýká jen starších nebo nemocných lidí. Pomoc dotyčnému bývá o to komplikovanější, že je v bezvědomí. Pokud ale nereaguje a nedýchá, je dění následujících minut naprosto jasné. Jedinou pomocí je resuscitace. Ne každý ovšem ví, jak ji správně provést. A stejně důležitá je také prevence. Kromě zdravého životního stylu je také dobré znát i další způsoby, jak své srdce hýčkat. Například s pomocí preventivního programu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Čtěte dál a budete vědět vše, co potřebujete.
Člověk ležící na podlaze nereaguje na oslovení, případně na intenzivnější pokus o jeho kontaktování, například zatřesení rameny. Navíc nedýchá. Pokud někoho takového potkáte, jednejte.
Kdy zahájit resuscitaci
Pokud postižený člověk nereaguje, doporučují záchranáři zaklonit mu hlavu, aby se uvolnily dýchací cesty. Následně je potřeba zkontrolovat dýchání. Tedy podívat se, zda se zvedá břicho a hrudník, a dále zjistit, jestli slyšíme proud vydechovaného vzduchu.
„ Pokud pacient nedýchá, nebo dýchá jakkoli jinak, než je normální, třeba lapá po dechu. Tak vytahuju mobilní telefon, volám 155,“ radí Marek Dvořák, lékař a záchranář v jednom.
Tomu, kdo nikdy resuscitaci neprováděl, doporučuje především zachovat klid. Operátoři na tísňové lince 155 jsou schopni velmi dobře navádět volajícího krok po kroku. Po spojení s operačním střediskem je důležité dát si telefon na hlasitý odposlech a tak si uvolnit ruce k samotné záchraně.
Jak resuscitovat
Ideální je přivolat si na pomoc dalšího člověka. Resuscitace je totiž velmi náročná disciplína. A zhruba po dvou minutách je vhodné se vystřídat s někým dalším. Je ale potřeba to udělat co nejrychleji. Tak, aby došlo k co nejmenšímu přerušení resuscitace.
„Samotnou resuscitaci provádíme tak, že umístíme jednu svoji ruku na prostředek hrudníku, druhou dáme na ni, propleteme prsty a začínáme stlačovat hrudník s frekvencí zhruba stokrát za minutu do hloubky pět až šest centimetrů,“ říká Marek Dvořák a dodává jednoduchou pomůcku: „Pokud se pacient nebrání, tak to určitě potřebuje.“
Jedná se o zásah náročný jak pro toho, kdo resuscitaci poskytuje, tak i pro toho, komu je poskytována. Člověk, který ji nepotřebuje, se jí aktivně brání.
Jak vypadá komunikace s operátory tísňové linky v případě, že je nutná resuscitace, můžete vidět tady.
Jak postupovat při záchraně s AED?
1. Zkontroluj vědomí
2. Přivolej pomoc
3. Uvolni dýchací cesty
4. Zkontroluj dýchání
5. Nalep elektrody
6. Automatická analýza rytmu, nedotýkej se pacienta
7. Stiskni tlačítko „Výboj“
8. Začni resuscitovat
zdroj: ZZSHMP.cz
Přístroj AED, velký pomocník
Automatizovaný externí defibrilátor, ve zkratce AED. Přístroj, který je určitě dobré vzít si na pomoc, pokud je k dispozici. Kromě profesionálních záchranářů bývá k dispozici i na velmi frekventovaných místech. S jeho použitím vám opět poradí operátoři 155. Navést vás ale může i přístroj sám. „Pokud přístroj doporučí výboj, tak jej bezpečně podáme a hned potom zase pokračujeme v resuscitaci. Tohle děláme až do příjezdu záchranné služby,“ říká Marek Dvořák.
Pokud nevíte, zda se přístroj AED ve vaší blízkosti nachází, zeptejte se operátorky tísňové linky. A pokud poblíž mezi přihlížejícími stojí někdo s mobilním telefonem a nemá zrovna co dělat, požádejte ho, ať nějaký zkusí najít na internetu. Mapu umístění AED přístrojů umí zobrazit aplikace Záchranka. Ta by ve vašem mobilu mimochodem neměla chybět.
Teď už víte, že stát se hrdinou není zas tak těžké, nebojte se pomoci.
O tom, jak taková pomoc s automatizovaným externím defibrilátorem vypadá, si můžete přečíst v instagramovém příspěvku Marka Dvořáka. Záchranář na svém profilu bez obalu ale mnohdy s nadsázkou informuje o těch nejtěžších chvílích v životech pacientů i lékařů.
Prevence kardiovaskulárních onemocnění
Příspěvek lze vyřídit online, s pomocí E-komunikace
Nemoci srdce a oběhového systému jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Největší podíl má ischemická choroba srdeční, tedy nedokrvení srdečního svalu. Tuto a další srdeční choroby může vyšetření EKG odhalit v raném stadiu, kdy lze jejich průběh zmírnit režimovými opatřeními či léky.
zdroj: ZPMVCR.cz
Zásadní je prevence
Na léčbě srdečních příhod se kromě lékařů a zdravotnického personálu zásadně podílejí zdravotní pojišťovny, které veškerou péči v nemocnicích pacientům hradí. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR jen za poslední dva roky zaplatila téměř čtvrt miliardy korun za léčbu pacientů s infarktem myokardu. A více než půl miliardy korun pak vydala za pacienty s ischemickou chorobou srdeční.
„Pacienti by prvotní příznaky jako je dlouhotrvající bolest na hrudníku rozhodně neměli podceňovat. Důležitou součástí prevence pro odhalení případných poruch srdečního rytmu nebo poškození srdečního svalu je vyšetření EKG. Od 40 let věku je jednou za 4 roky součástí pravidelné hrazené preventivní prohlídky. Pojištěnci mladší 40 let mohou využít příspěvek na vyšetření ve výši 500 korun z fondu prevence,“ informuje o možnostech prevence Jana Schillerová, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) působí na českém trhu již od roku 1992 a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. V současnosti pečuje o zdraví více než 1,3 milionu klientů. Má smlouvy s více než 27 tisíci, tedy se všemi nejvýznamnějšími, lékaři a zdravotnickými zařízeními kdekoliv na území ČR.
Svým klientům nabízí výhody a bonusy jako tisícové příspěvky na prevenci, konzultace po telefonu, bezplatné služby nezávislého ombudsmana, pohodlnou komunikaci a rychlé a výhodné pojištění.