Dokáže Putinova armáda zabrat Kyjev? Potřebovali by převahu pět ku jedné, říká expert

Ukrajinský Kyjev prožívá další těžkou noc. Se soumrakem opět začalo ruské ostřelování velkých měst. Ruskou armádu po přiblížení se k centru Kyjeva zřejmě čeká nejtěžší vojenská disciplína – boj ve městech. Podle vedoucího zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáše Zrna by Moskva potřebovala pro úspěch početní převahu pět ku jedné. Zda jí má, není jasné.

Během celé soboty se objevovaly zprávy, že Rusko po „oťukávání“ ukrajinské armády začne s intenzivním útokem a bombardováním. Cílem má být především Kyjev. „Je možné, že bude následovat ostřejší noc, než byla ta minulá. Rusové se na své poměry zatím drželi poměrně zkrátka a snažili se, aby byl útok selektivní a nevrhali se zbytečně do civilních cílů,“ myslí si vojenský expert Zrno.

Podle něj Rusko ztrácí nervy, protože je odpor Ukrajinců větší, než se čekalo. Složkám Moskvy navíc údajně dochází munice a logistika vázne. Ruské vojenské špičky tak na sebe navzájem tlačí, aby se se současnou situací něco udělalo. „Pro ně je ostuda, že to trvá tak dlouho. Můžeme očekávat, že teď budou větší letecké údery. Bombardování nikdy není přesné a Rusové v tom nikdy nebyli úplně dobří,“ poznamenal Zrno.

Že Rusko chce se situací co nejrychleji něco udělat, dokládá i přesun těžké vojenské techniky na území Ukrajiny. Do země míří například i vícehlavňové raketomety ráže 220 milimetrů, přičemž každá raketa má v sobě přes 40 kilogramů trhaviny. „Taková salva dokáže zničit území o rozloze tisíc metrů,“ obává se zahraniční editor.

Pokud se ale Rusové vůbec prostřílí až do Kyjeva, nebudou to mít vůbec snadné. Město neznají, bojují v noci a Kyjevané navíc odstraňují názvy ulic. „Boj ve městě je nejtěžší vojenská disciplína. Uvádí se, že aby byl útok efektivní, měl by mít útočník převahu pět ku jedné a musí být dobře vycvičený a motivovaný. Mnohé ruské síly ale nejsou žádné elitní jednotky. Jde často o zelenáče, kteří byli vrženi do tohoto kotle. Ukrajinci naopak čerpají z toho, že město znají, z každého rohu může vyletět Molotovův koktejl,“ uzavřel expert na vojenskou problematiku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:29

Zelenskyj: Válka na Ukrajině rozhodne, zda světu vládne hrubá síla

12:11

21letý ruský voják byl na Ukrajině odsouzen na doživotí za vraždu civilisty

12:04

Hladomor nehrozí kvůli Rusku, ale kvůli sankcím, prohlásil Peskov

11:52

Rusko musí za invazi na Ukrajinu zaplatit, prohlásil Biden

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.