Dokud budeme pomáhat Ukrajině, válka neskončí, tvrdí Fiala z SPD. Rozčílil tím Decroix

Zástupci vládní pětikoalice se s členy hnutí SPD dlouho neshodnou v postoji k Ukrajině, která již déle než devět měsíců čelí útokům ruského agresora. Znovu se na toto téma pohádali v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně Eva Decroix (ODS) a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Členku dolní komory Parlamentu rozčílila Fialova slova o tom, že by Česká republika neměla Ukrajincům posílat zbraně a peníze.

Poslanecká sněmovna začátkem týdne odsouhlasila pobyt ukrajinských vojáků v Česku za účelem jejich výcviku. Schválila také vyslání českých vojáků k výcviku Ukrajinců v jiných členských státech Evropské unie. Poslanci SPD jako jediní hlasovali proti tomuto vládnímu návrhu.

Radim Fiala se ve vysílání CNN Prima NEWS pokoušel vysvětlit, proč tak zákonodárci z jeho hnutí učinili: „Válka na Ukrajině není dobrá pro Česko. Ten výcvik bude něco stát. Musíme si půjčit na to, abychom cvičili cizí vojáky. Není to v našem zájmu. V zájmu je co nejdříve ukončit konflikt, abychom se vrátili do normálního života.“

Jeho naznačení, že je snad v současnosti možné a reálné jednat s ruským agresorem, Evu Decroix lidově řečeno zvedlo ze židle. „Když SPD mluví o sociálních dávkách, tak se často shodujeme. I když si pana Radima Fialy vážím a považuji ho za inteligentního člověka, tak teď jen zírám,“ zmínila. Podle ní si totiž místopředseda SPD ve svém prohlášení protiřečí.

„Co pan Fiala říká, nedává smysl. Všichni se shodneme na tom, že chceme mír. Proč ty ukrajinské vojáky chceme cvičit? Protože právě chceme mír. Ten nastane, pokud Ukrajinci vyhrají. Když je v tom necháme, konflikt bude trvat další měsíce,“ upozornila.

To však Radima Fialu nepřesvědčilo. „Jsem hrdý na to, že jsme hlasovali proti válce a pro mír. Pokud na Ukrajinu budeme vozit zbraně a peníze, tak ten konflikt bude nekonečný. Jestli někdo bude poražen, tak ukrajinští občané a pak střední Evropa. Vidíme to už na cenách potravin a energií,“ prohlásil opoziční politik.

„Pokud nepomůžeme, tak Ukrajinci nebudou poraženi, ale zabiti. Zůstanou v šílených podmínkách a nás to bude stát víc a víc peněz. Asi budu muset vzít zpět výrok o inteligentním kolegovi,“ zmínila Decroix, kterou Fialova prohlášení očividně rozčílila.

Členové SPD dlouhodobě nejsou příliš konkrétní v tom, jak by měl Západ s ruským diktátorem Vladimirem Putinem jednat, obzvlášť vzhledem k tomu, když Rusko nadále pokračuje v bombardování ukrajinských měst a odmítá se stáhnout z okupovaných ukrajinských území, která před časem anektovalo.

Radim Fiala ohledně možného míru zmiňoval snahy lídrů Francie, Německa a Turecka – tedy jmenovitě Emmanuela Macrona, Olafa Scholze či Recepa Tayyipa Erdogana – udržovat s Putinem komunikaci a přiblížit se k možnému vyjednávání. Jejich snahy ale zatím nepřináší ovoce. Jiní západní politici naopak Macrona a spol. kritizují za komunikování s šéfem Kremlu.

Tagy: