Bok po boku vystupují s úsměvy na tiskových konferencích, vyhlašují jako cíl vyhrát volby a porazit hnutí ANO Andreje Babiše. Dva volební bloky, jeden liberální v podobě Pirátů a STAN, druhý konzervativní ve složení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, mají své obrysy. Zbývá ale doladit podoby kandidátek a detaily programu. Co může být pro partaje problémem?
ODS, TOP 09 a lidovci ve středu odstartovali kampaň se sloganem „Jdeme do toho SPOLU“. Zdá se to jako idylka, ale mezi ODS a TOP 09 to skřípe kvůli Praze. TOP 09 je totiž ve vedení magistrátu, zatímco ODS zůstává v opozici. Topka vládne v rámci uskupení Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) spolu v koalici s Piráty a Prahou Sobě.
„Jsem přesvědčená, že jsme schopni se s tím vyrovnat a v následujícím období tři čtvrtě roku zvládneme fungovat tak, aby to třecí plochou. Nehledě na to, že mnohdy nacházíme společnou řeč. Máme pravicovější názory na mnoho věcí než naši koaliční partneři na magistrátu a s ODS se shodujeme. Je to překonatelná věc,“ myslí si šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Dalším problémem je, že kandidátku v hlavním městě, tradiční baště ODS, má vést právě Pekarová Adamová z TOP 09. To podle informací CNN Prima NEWS těžce koušou někteří občanští demokraté.
Nevraživost vůči předsedkyni topky dává najevo i oblastní šéfka ODS na Praze 8 Vladimíra Ludková. Pekarová Adamová začínala v komunální politice právě na osmičce. V rozhovoru pro iDnes Ludková označila Pekarovou za „levičačku“.
TOP 09 chce euro, ODS je zdrženlivá
Zkritizovala také šéfa ODS Petra Fialu. Chystaná trojkoalice je podle ní vnucená. „Je to úplné popření diskuse v rámci ODS. De facto nám byla vnucena představa našeho vedení, dokonce si troufám říct našeho pana předsedy Fialy, že toto je jediná cesta, jak dosáhnout volebního úspěchu. Zásadně s tím nesouhlasím, považuji to za velký experiment s kampaní, našimi voliči. Nesouhlasím s názory, že nás to spojení posílí. Naopak se obávám, že tento experiment může přinést opačný efekt a posunout ODS dál do záporných čísel,“ řekla Ludková.
Fiala na výpad reagoval se slovy, že by se podobné věci neměly řešit přes média. „Jsem zastáncem názoru, že si interní záležitosti máme řešit uvnitř strany a nevzkazovat si je skrze média. O všech věcech diskutujeme uvnitř ODS, všechna rozhodnutí jsou demokraticky přijímána zvolenými orgány,“ napsal CNN Prima NEWS.
Haprovat to mezi partajemi může i ohledně otázek týkající se Evropské unie. Zatímco TOP 09 je silně proevropská a dlouhodobě volá po přijetí eura nebo vzniku evropské armády, ODS je spíše zdrženlivější.
Legalizace konopí? STAN proti
Třecí plochy má ale i další vznikající blok Pirátů a STAN. Piráti by například těžko překousli, kdyby do Sněmovny kandidoval liberecký hejtman Martin Půta, který je však jedním z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších politiků Starostů a nezávislých.
Pro Piráty jsou obecně problémem trestně stíhaní lidé na kandidátkách. Půta byl obžalován z korupce, krajský soud ho osvobodil, ale odvolací soud osvobozující rozsudek zrušil. Pokud se případ do voleb nevyřeší, STAN bude muset zřejmě Půtu zaříznout.
„Martin Půta vnímá, že nějaké podmínky vůči jeho osobě budou dány. Rozhodnutí bude ve finále jeho osobní, já zaříznout Martina Půtu nechci. Především doufám, že soud, který se kauzou zabýval téměř šest let, by teď, kdy je veškeré vyšetřování ukončeno, mohl během roku rozhodnout,“ řekl CNN Prima NEWS šéf hnutí STAN Vít Rakušan.
Co se týče programu, předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Rakušan dlouhodobě hlásají, že jejich partaje vykazují 70procentní shodu. Rozdílné názory mají třeba na legalizaci konopí, kterou prosazují Piráti.
„Pokud jde o legalizaci psychotropních látek, aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout, jde o druhořadou věc, kde si můžeme dovolit ten luxus mít odlišný názor. Fakt nemáme slučovací sjezd, neztrácíme svoji identitu. Dokonce si umíme představit, že v koaliční smlouvě zakotvíme, že si budeme některá témata řešit každý zvlášť,“ komentoval to Rakušan.
Bloky by mohly vydržet, říká politolog
Lídři obou bloků věří, že jim předvolební koalice nezkrachují, jako se to v minulosti stalo například lidovcům a hnutí STAN.
„Jak se říká, jisté jsou v životě dvě věci, smrt a daně. Stoprocentní jistotu má člověk až dnem, kdy volby probíhají. Myslím ale, že nikdo z nás by neprezentoval společnou kampaň, kdybychom nebyli přesvědčeni, že to chceme. Je pro mě příjemným překvapením, jak jednání probíhají. Jsme schopni najít kompromis. Všechny subjekty o spolupráce velmi stojí. Je před námi velký cíl,“ řekla CNN Prima NEWS Pekarová.
Podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu by oba bloky tentokrát vydržet mohly. „Rozdíl mezi situací teď a před čtyřmi lety je v síle obou bloků. Ani jednomu z nich nehrozí, že by neměl získat potřebných 10 nebo 15 procent. To byla slabina spojenectví STAN a lidovců, v řadě průzkumů se pohybovali na hranici. To byl hlavní důvod, proč se vzdali. Nyní neexistuje žádný důvod tohoto typu,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS.
Podle něj bude záležet, jak se strany dokážou dohodnout na programu. Podle politologa budou mít větší problém Piráti se STAN.
„Co se týče ODS, lidovců a TOP 09 – spojenectví je vedeno tím, že oběma menším stranám hrozí, že by se samostatně do Sněmovny nedostaly, takže mají velkou motivaci v koalici zůstat. Pro ODS je motivace taková, že jedině s oběma stranami může mít výsledek kolem 20 procent,“ zdůraznil Mrklas.