Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

„Viděli jsme video, ale to podstatné a klíčové pro posouzení celé situace je otázka momentální svéprávnosti prezidenta k jednání. To, zda je diagnostikován tou či onou nemocí není podstatné. Dokonce není ani podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti,“ podotkl Dostál.

Podle něj jde o to, zda v daný moment, kdy svolání Sněmovny podepsal, byl schopný jednat. „Je to podobné, jako když přicházejí příbuzní za nemocným a snaží se z něj vymámit darování či dědictví. Jiní příbuzní to budou zpochybňovat. I zde bude muset být řešeno, zda byl tento právní úkon v ten moment platný,“ komentoval Dostál čtvrteční vyjádření hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Bude nutné zjistit, zda byl prezident schopný v daný moment rozpoznávat své okolí a rozhodovat se. „Viděli jsme, že Zeman promluvil a podepsal se. Naznačuje to, že jednat mohl, ale jak ví každý, kdo s nemocným někdy jednal, tak to nemusí znamenat, že zde byla schopnost orientace. Domnívám se, že spíše ano, ale rozhodné bude to, co uvádí zdravotnická dokumentace,“ podotkl.

Přesný zdravotní stav prezidenta podle něj vyjde nakonec najevo. „Video s podpisem jsem viděl. Nikdo prezidentovi nevedl ruku, sám se podepsal. Myslím, že byl schopen jednat, pokud v dokumentaci nebyl záznam, že byl dezorientován anebo neschopen rozpoznávat osoby,“ doplnil Dostál s tím, že to případně prošetří soud.

Tagy: