Když člověk dostane pracovní nabídku, ve kterou doufá už léta, obvykle s jejím přijetím neváhá. Než ale s nadšením kývnete, a především než podepíšete pracovní smlouvu, vezměte si čas na rozmyšlenou. Před nástupem do zaměstnání je totiž vhodné udělat jednu důležitou věc - budoucího zaměstnavatele si prověřit. Nestojí to příliš času a dá se tak vyhnout případnému zklamání, které může přijít krátce po nástupu do nové práce.
Výběr zaměstnavatele patří k těm nejdůležitějším rozhodnutím, která děláme. V práci trávíme podstatnou část života, a tak je logické, že než někam nastoupíme, zjistíme si o chlebodárci co nejvíc informací.
Internet, první pomocník
První krok, který je možné udělat okamžitě, je vyhledat si zaměstnavatele na internetu. Snad všechny větší firmy mají dnes webové stránky, které poslouží ke zjištění základních informací. Rovněž napoví, jak to asi ve firmě funguje. „Zajímat by vás měla celková prezentace, přehlednost, transparentnost a jak na vás web celkově působí. Přečtěte si sekci ‚o nás‘, texty o historii firmy, ujasněte si, čím se společnost zabývá a jakou má filozofii,“ radí web Kurzy.cz a zároveň uvádí, co vnímat jako podezřelé: „Zvýšit pozornost je vhodné v případě, kdy společnost neuvádí žádná jména, telefonní čísla ani e-mailové adresy. Proklepněte si daný podnikatelský subjekt v rejstříku firem či v živnostenském rejstříku. Dozvíte se třeba, zda se nenachází v likvidaci, insolvenci či podezřele často nemění majitele, případně jednatele ve firmě.“
Vedle toho se dá na internetu jít také k dalšímu důležitému zdroji informací, a to k pracovníkům. Ti na sítích velmi často sdílejí své zkušenosti se zaměstnavateli.
Poznejte zdejší pracovní prostředí
Chtějte se při pohovoru (pokud tedy nabídka na práci padne) potkat s řadovými zaměstnanci, kteří už ve firmě pracují. Nejen s personalisty nebo přímým nadřízeným. Požádejte budoucího šéfa o možnost naobědvat se ve zdejší kantýně nebo o provedení společnými prostory. I to vám může napovědět, jak to ve společnosti chodí a jak se tam vy budete cítit.
Důležitá je také otázka zázemí a vybavenosti podniku, ve kterém se chystáte na čas usadit. Asi nehrozí, že byste museli psát důležité zprávy a výkazy na psacím stroji, i když i to je dnes stále k vidění. Vyplatí se ale vědět, jaké technologické vymoženosti a jiné provozní benefity firma nabízí svým pracovníkům, mezi které možná budete brzy patřit i vy.
Jak se zaměstnavatel poučil z lockdownu?
V dnešní době velmi důležitá záležitost. Pandemie covidu převrátila svět vzhůru nohama, a to i v pracovním prostředí. Je váš potenciální chlebodárce připraven na další podobnou situaci? Měl by být schopen odpověď vám i na dotaz, jak by se taková situace dotkla právě vás. Web Jobs.cz uvádí další důležité otázky v souvislosti s lockdownem: „Jak řeší karantény? Museli propouštět? Zajímejte se však i o to, jak do firemního byznysu zasáhla pandemie a jak se s tím společnost dokázala vypořádat, například upravit svůj podnikatelský model, přeorientovat se apod. Je její předmět podnikání stále životaschopný a udrží se na trhu i do budoucna?“
Zjistili jste si vše potřebné a to, co jste se dozvěděli, vás uspokojilo? Pak blahopřejeme, teď můžete podepsat pracovní smlouvu. Pokud patříte k těm, které dostupné informace nepotěšily, doporučujeme témata, která vás zneklidňují, ještě probrat s potenciálním nadřízeným. Možná jste narazili na staré zprávy. A pokud vás ani to neuspokojí, pak alespoň víte včas, že tudy cesta nevede.