První den v novém zaměstnání. Někdo takové chvíle prožívá víc, jiný méně. Připravit se na příchod do nové práce, se nicméně vyplatí. Je dobré vědět, jak pracovat s místními systémy i jak se chovat k ostatním, a díky tomu zapadnout do kolektivu. Říká se, že první dojem je zásadní, tak ať se vám podaří.
Toho, na co člověk musí myslet před příchodem na nové pracoviště, je tolik, že z toho někteří mají jednoduše trému. Jaké doklady si vzít s sebou? Budu na práci stačit? Jací budou noví kolegové a hlavně šéf? A nejen ženy (i když ty asi častěji) řeší: Co si vzít na sebe? Tak se na to pojďme podívat, vezmeme si jedno po druhém.
Měsíce hledáte práci, ale marně? Vsaďte na rekvalifikační kurz
Hledáte místo, ale nemáte štěstí a z evidence úřadu práce se ne a ne dostat? Chodíte na pohovory, jenže narážíte na chybějící kvalifikaci? Kdo se se statusem nezaměstnaného nechce smířit, pro toho je článek o rekvalifikačních kurzech to pravé. Poradíme vám, jak a kde se hlásit, co udělat pro to, abyste splňovali podmínky pro proplacení kurzu úřadem práce. A dozvíte se, kam vás takový rekvalifikační kurz může dostat.
Vyřízení formalit
Pokud ještě nemáte podepsanou pracovní smlouvu, čeká vás to nejpozději v první pracovní den. Zaměstnavatel od vás určitě bude kromě jména, data narození a adresy chtít také rodné číslo. Vhodné je vzít si s sebou i kartičku pojištěnce a také občanský průkaz. Někde mohou chtít vidět také váš řidičský průkaz. Další tipy, jaké doklady si s sebou vzít, přináší web Prace.cz: „Přineste si zápočtový list z minulého zaměstnání a nezapomeňte na číslo bankovního účtu... Chtít po vás mohou i výpis z rejstříku trestů, pokud je bezúhonnost na dané pozici nutná. Majetkové poměry nebo to, že jste v odborech, už ale prozrazovat nemusíte.“
Pracovníci, kteří pobírají důchod, budou podle stránek Finance.cz potřebovat:
- Invalidní důchod – v tomto případě potřebujete rozhodnutí o přiznání a potvrzení o pobírání důchodu pro daný rok
- Starobní důchod – tady stačí potvrzení o přiznání
Ve většině firem dnes zaměstnanci vyfasují také přístupové karty. Vhodné je tedy mít s sebou i fotografii. Zda je potřeba takzvaná pasová nebo můžete ořezat i momentku z dovolené, vám řekne zaměstnavatel. Jinde si vás vyfotí sami. Přístupovou kartu nebo čip si pak dejte na místo, kde je neztratíte.
Seznámení se s pracovními systémy
V dnešní době je potřeba zvládnout především počítačové programy a systémy, které se v dané firmě používají. Pokud je neznáte, nechte si vše pečlivě vysvětlit. Poslouchejte pozorně a klidně si dělejte poznámky, ať při první samostatné práci netápete. Pokud si něčím nebudete jistí, neváhejte se zeptat.
Jak si říct o povýšení a dočkat se ho? Sami musíte cítit, že na něj máte
Roky se snažíte, svědomitě plníte všechny zadané úkoly, přinášíte nové nápady, pracujete přesčas, jezdíte na služební cesty, práci si berete i domů. A očekáváte, že za to přijde kýžená odměna. Ideálně v podobě povýšení. Někdo má štěstí a skutečně se dočká. Většina lidí se ale musí přihlásit sama. Jak si ale o povýšení říct a jak ho také skutečně dosáhnout?
Seznámení s kolektivem
Kolegové kolem vás budou významně ovlivňovat vaše fungování v práci. „Především nevystupujte hned přehnaně asertivně a sebestředně. Cení se entuziasmus, ale rozhodně ne familiárnost nebo přehnaná suverenita. Přílišná rezervovanost či dokonce pasivita jsou pak zaručeným způsobem, jak si zadělat na problémy,“ radí web Grafton.cz a zároveň dodává, že samozřejmostí je, že pracovní dobu netrávíte telefonováním nebo vyřizováním soukromých záležitostí.
Pokud chcete do party kolegů zapadnout, přijměte jejich pozvání na oběd. V případě, že nepřijde, se prostě zeptejte, zda je na něj můžete doprovodit. Zároveň neodmítejte nabídky na případnou pomoc. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.
Zní to sice jako poučka pro nového žáka základní školy, ale hodí se i při příchodu do nové práce: Nepomlouvejte. Neohrnujte nad nikým a nad ničím nos. Nesuďte a nepleťte se do případných sporů.
Dress code
Pokud ve firmě, do které nastupujete, neplatí dress code, je dobré si předem zjistit, v čem chodí ostatní. Rozhlížet se můžete už při prvním pohovoru. Pokud si nejste jistí, dobře padnoucími kalhoty se sakem nic nezkazíte. Při startu na nové pozici není vhodné příliš vyzývavé oblečení, tedy výstřihy a krátké sukně. Pokud vaše práce vyžaduje více fyzické aktivity, berte v potaz vlastní pohodlí. To se ostatně hodí vždycky. Není nic horšího, než se snažit zvládnout hromadu nových úkolů, zapamatovat si jména všech kolegů i cestu do zasedačky a na toaletu – a to v všechno v tlačících botách.
A pokud se stane, že se vám první den v práci prostě nevyvede, nezoufejte. Pokud jste neprovedli něco zásadního, přijdou další, které vám dají šanci uspět.