reklama

Dostavba Dukovan: Babiš změnil názor kvůli Unii, tvrdí vládní zmocněnec

Kabinet ANO a ČSSD na konci dubna přijal smlouvu mezi vládou a společností ČEZ o dostavbě jaderného bloku elektrárny Dukovany. Přístavbu zaplatí ze 70 procent stát, tuto variantu přitom premiér Andrej Babiš dříve odmítal. „Názor změnil kvůli podmínkám Evropské komise,“ tvrdí stálý zmocněnec vlády pro jadernou energetiku a bývalý generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl.

reklama

Podle smlouvy se bude firma ČEZ na dostavbě podílet 30 procenty financí. Zbytek pak doplatí stát. „Stát poskytne levnější financování, než by poskytly banky, a tedy nižší ceny proudu,“ vysvětlil rozhodnutí Jaroslav Míl v pořadu K věci. Právě stát bude elektrickou energii vykupovat a následně ji prodávat na trhu.

„Patří to k podmínkám Evropské komise, která nechtěla, aby prodávajícím na trhu byl ČEZ,“ řekl Míl. Podle něj stojí za změnou premiérova názoru rozdílné financování Evropské unie. „Svět se vyvíjí a došlo k zásadním změnám financování EU. Rozhodla se, že bude podporovat obnovitelné zdroje, a tímto znemožňuje klasickou energetiku. Provozovatelé dolů nejsou schopni si půjčit od bank,“ vysvětloval.

K tématu

Jiné neemisní zdroje, mezi které jaderná energie patří, však Unie nepodporuje stejnou měrou jako ty obnovitelné, dodal Míl. Proto podle něj do financování dostavby dukovanské elektrárny výraznou měrou vstupuje stát. „ČEZ si tak nebude muset shánět další zdroje,“ řekl vládní zmocněnec. Uzavřená rámcová smlouva dává podle Míla státu také jistotu, že Česká republika bude mít energii k dispozici, neboť uhelné elektrárny se odstavují.

Dostavení v roce 2036

Proč nemá stát výstavbu ve své gesci zcela, Míl vysvětloval tím, že se o ni jednoduše postarat neumí. „V rámci ČR to umí pouze společnost ČEZ,“ tvrdil zmocněnec. Výběr dodavatelů je však v kompetenci investora ČEZ. „Stát bude mít možnost uplatňovat své zájmy především v bezpečnostní oblasti,“ řekl Míl. Výsledek výběrového řízení by měl být znám do roku 2022.

Bývalý ředitel ČEZu smlouvu obhajoval zejména budoucí cenou proudu. „Naším cílem je, aby se výrobní náklady pohybovaly mezi 50 a 60 eury za megawatthodinu. Pokud bychom financovali v komerčních podmínkách, dostali bychom se na 100 eur za megawatthodinu,“ myslí si.

Stavba by měla být dokončena v roce 2036 s investičními náklady 160 miliard korun. Míl odhaduje, že jen přípravné analýzy a investice před zahájením stavby se vyšplhají na 20 miliard korun.

Další hlavní zprávy

Domácí

Zemřel komunista Miloš Jakeš, autor tragikomického projevu na Červeném Hrádku

Zemřel komunista Miloš Jakeš, autor tragikomického projevu na Červeném Hrádku

Zemřel někdejší generální tajemník ÚV KSČ a komunistický politik Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Televizi CNN Prima NEWS informaci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Jakeš proslul především legendárním projevem na Červeném Hrádku, kde hodnotil situaci v Československu. Od loňského listopadu jej policie spolu s Lubomírem Štrougalem stíhala kvůli střílení na československých hranicích. Více informací v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

360°

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Rozvolnění hygienických opatření proběhlo teprve nedávno, i přesto se mluví o další vlně koronavirové epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nynější mezidobí ideální dobou k přípravě na ni. Mimo jiné by bylo třeba více lidí očkovat proti chřipce, vakcíny však nebude dostatek, řekl v pořadu 360°.

360°

Politolog: Kalousek by mohl napodobit Zemana a vrátit se ve velkém stylu

Politolog: Kalousek by mohl napodobit Zemana a vrátit se ve velkém stylu

Bude Miroslav Kalousek jednou kandidovat na prezidenta České republiky? Jeho odcházení z Poslanecké sněmovny, ale přesto setrvání v politice, přirovnal politolog Jan Kubáček k cestě Miloše Zemana. Naznačil tak v pořadu 360º televize CNN Prima NEWS něco, o čem se na české politické scéně dosud nemluvilo.

reklama
Průmyslová výroba roste dvouciferným tempem, hlásí Eurostat
Zahraniční studenti univerzit v USA už nemusí opustit zemi kvůli dálkové výuce
Jeden z nejstarších sportovních časopisů, německý Kicker, začal vycházet před 100 lety
reklama
reklama
Dominika Gottová: Na tátu vzpomínám každý den, mrzí mě, že se nedožil mého návratu

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama