OBRAZEM: Svíčky, demonstrace, bučení i pejsci. 17. listopad na fotografiích 35krát jinak
jaderná energetika
Výpis příspěvků ke štítku „jaderná energetika“
Giganti mají energetický hlad. Kvůli AI oživí jadernou elektrárnu a věří modulárním reaktorům
Udržet při životě algoritmy umělé inteligence stojí obrovské množství elektrické energie. Technologičtí giganti o tom vědí své a hledají cesty, jak vyrábět elektřinu a zároveň být dostatečně ekologičtí a udržitelní. Google a Amazon sází na vývoj malých modulárních reaktorů. Microsoft chce oživit jadernou elektrárnu, ve které před 45 lety došlo ke katastrofě. Giganty k těmto krokům nutí jejich vlastní závazek chránit lidstvo a planetu před globálním oteplováním.
Ukrajina usiluje v kurské elektrárně o globální katastrofu, tvrdí Rusko. Expert to odmítá
Pokud ukrajinská strana zaútočí na jadernou elektrárnu v Kursku, zavedeme tvrdá protiopatření, uvedlo ruské ministerstvo obrany v sobotním prohlášení. Současně obvinilo Kyjev, že chystá radioaktivním výbuchem způsobit katastrofu a svést to na střelbu Rusů do vlastního energetického uzlu. Podle vojenského experta a někdejšího příslušníka ukrajinské civilní kontrarozvědky SBU Ivana Stupaka by ale takový plán byl příliš riskantní a vedl by ke ztrátě podpory spojenců. Prohlášení zveřejnila agentura TASS.
Hrozba úniku radiace je vysoká. Záporožská elektrárna je pod palbou, varují Ukrajinci
Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom v sobotním prohlášení upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek v důsledku pokračujícího ostřelování Záporožské jaderné elektrárny okupované ruskými vojsky. Z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě se v sobotu opět vzájemně obvinily obě znepřátelené strany, což se v poslední době stalo už několikrát. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že za posledních 24 hodin ukrajinské jednotky na elektrárnu střílely třikrát, podle Enerhoatomu stříleli Rusové.
Hněv vůči Německu v zemích EU roste. Státy nechápou politiku ukončení jaderné energetiky
V zemích Evropské unie roste hněv vůči Německu. S nepochopením se setkává především trvání německé vlády na odstavení posledních jaderných elektráren na konci roku 2022. Právě to zřejmě zabrání splnění cíle patnáctiprocentní úspory zemního plynu, který vyhlásila Evropská komise.
Nezavírejte jaderné elektrárny, budeme mít problémy, vyzývají němečtí profesoři
Změna klimatu a energetická krize přiměly mnoho zemí k úvahám o větším využívání jaderné energie. Německo je ale zvláštním případem. Přestože nedisponuje významným množstvím stálých a stabilních zdrojů energie, s výjimkou uhlí a plynu, které však poškozují klima, chce na konci roku odstavit poslední jaderné elektrárny a vsadit na kolísavou větrnou a solární energii. Skupina dvaceti profesorů německých univerzit nyní prosazuje návrat k jádru.
Stát má nástroje ke snížení cen za energie, říká bývalý šéf ČEZ. Popsal příčiny zdražování
Největší tuzemská energetická společnost ČEZ koncem května uvedla, že vytápění elektřinou bude téměř čtyřikrát dražší než loni. Podle bývalého zmocněnce vlády pro jadernou energetiku Jaroslava Míla má ale stát nástroje na to, aby problému čelil. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že existují tři možnosti zajištění nižších cen.
Bez Ruska a Číny. Vláda zahájí tendr na výstavbu nového bloku v Dukovanech
Vláda dá v příštím týdnu prostřednictvím ministerstva průmyslu pokyn k zahájení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Konečného výběru se nebudou moci zúčastnit čínské a ruské firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to v neděli uvedl pro ČT. Předseda vlády již dříve řekl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024.
Rusové v Černobylu nevědí, co dělají. Drží pracovníky elektrárny v otřesných podmínkách
Ruští vojáci, kteří obsadili černobylskou jadernou elektrárnu, nemají sebemenší ponětí o bezpečnostních protokolech. Uvedla to dcera jednoho z pracovníků, kteří jsou v areálu drženi jako rukojmí. Ačkoliv jde o nefunkční elektrárnu, vyžaduje neustálou technickou údržbu, Rusové tak všechny vystavují nebezpečí, sdělila televizní stanici Fox News. Samotní zaměstnanci Černobylu jsou podle ní drženi v zoufalých podmínkách.
Ostře střežené jaderné elektrárny. Na hrozby jsme připraveni, tvrdí Dukovany a Temelín
Poškození jaderné elektrárny po útoku by mohlo mít pro obyvatele a životní prostředí katastrofální následky. Dvě jaderné elektrárny v Česku, Temelín a Dukovany, už na možné nebezpečí zareagovaly.
Uhlí nebo jaderná energie místo ruského plynu. Německo se připravuje na výpadky dodávek
V Německu se rozhořela politická debata o tom, co dělat, pokud Rusko přestane dodávat zemní plyn. Řeší se, zda budou muset být jaderné reaktory a uhelné elektrárny v provozu déle, než se původně plánovalo. Sousední země už přitom dříve rozhodla, že se těchto zdrojů energie zbaví.
Francie chce být jaderným lídrem. Postavíme nejméně šest reaktorů, oznámil Macron
Francie v nadcházejících desetiletích postaví nejméně šest nových jaderných reaktorů, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jadernou energii staví do centra úsilí země o uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Oznámil také, že chce prodloužit životnost starších jaderných elektráren ze současných 40 let na 50 a více, pokud to bude bezpečné.
Evropská komise zařadila jádro a zemní plyn mezi zelené investice. Rakousko podá žalobu
Evropská komise ve středu schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států. Rakousko spolu s dalšími zeměmi plánuje proti rozhodnutí komise podat v následujících týdnech žalobu.