CNN Prima News jaderná energetika

jaderná energetika

Výpis příspěvků ke štítku „jaderná energetika“

Hrozba úniku radiace je vysoká. Záporožská elektrárna je pod palbou, varují Ukrajinci

Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom v sobotním prohlášení upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek v důsledku pokračujícího ostřelování Záporožské jaderné elektrárny okupované ruskými vojsky. Z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě se v sobotu opět vzájemně obvinily obě znepřátelené strany, což se v poslední době stalo už několikrát. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že za posledních 24 hodin ukrajinské jednotky na elektrárnu střílely třikrát, podle Enerhoatomu stříleli Rusové.

Nezavírejte jaderné elektrárny, budeme mít problémy, vyzývají němečtí profesoři

Změna klimatu a energetická krize přiměly mnoho zemí k úvahám o větším využívání jaderné energie. Německo je ale zvláštním případem. Přestože nedisponuje významným množstvím stálých a stabilních zdrojů energie, s výjimkou uhlí a plynu, které však poškozují klima, chce na konci roku odstavit poslední jaderné elektrárny a vsadit na kolísavou větrnou a solární energii. Skupina dvaceti profesorů německých univerzit nyní prosazuje návrat k jádru.

Stát má nástroje ke snížení cen za energie, říká bývalý šéf ČEZ. Popsal příčiny zdražování

Největší tuzemská energetická společnost ČEZ koncem května uvedla, že vytápění elektřinou bude téměř čtyřikrát dražší než loni. Podle bývalého zmocněnce vlády pro jadernou energetiku Jaroslava Míla má ale stát nástroje na to, aby problému čelil. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že existují tři možnosti zajištění nižších cen.

Rusové v Černobylu nevědí, co dělají. Drží pracovníky elektrárny v otřesných podmínkách

Ruští vojáci, kteří obsadili černobylskou jadernou elektrárnu, nemají sebemenší ponětí o bezpečnostních protokolech. Uvedla to dcera jednoho z pracovníků, kteří jsou v areálu drženi jako rukojmí. Ačkoliv jde o nefunkční elektrárnu, vyžaduje neustálou technickou údržbu, Rusové tak všechny vystavují nebezpečí, sdělila televizní stanici Fox News. Samotní zaměstnanci Černobylu jsou podle ní drženi v zoufalých podmínkách.

Evropská komise zařadila jádro a zemní plyn mezi zelené investice. Rakousko podá žalobu

Aktualizováno

Evropská komise ve středu schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států. Rakousko spolu s dalšími zeměmi plánuje proti rozhodnutí komise podat v následujících týdnech žalobu.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?