El Niño se po více než čtyřech letech vrací a bude nejsilnější od roku 2016. V Evropě způsobí teplejší zimu a jinde vlivem jeho působení hrozí i přírodní katastrofy. O dopadech meteorologického jevu napsal americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA).
Odborníci odhadují, že se letošní El Niño až na 85 procent zařadí mezi mimořádné meteorologické události, píše NOAA. Očekávají totiž, že způsobí klimatické změny téměř po celém světě. V Evropě se například projeví tak, že zima bude teplejší a potrvá delší dobu. Ačkoliv jev normálně způsobuje méně sněhu na severní polokouli, letošní rok bude mimořádný také v tom, že severovýchod Spojených států může zasypat sněhem, informuje CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Vánoční strom už na konci října? Stojí v Boršově. Lidé se diví, starosta vysvětlil důvod
Nejsilnější dopady klimatického jevu pocítí oblasti nejblíže Tichého oceánu jako západní břeh Ameriky, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland, píše Euro News. Jev pravděpodobně vyvolá nebezpečné přírodní pohromy jako například lesní požáry v Indonésii a Austrálii nebo záplavy ve východní Africe. Před těmito přírodními katastrofami varuje Světová meteorologická organizace (WMO), která radí zemím, aby se na rizika důkladně připravily.
Jaká bude zima? Rozhodne souboj klimatických velikánů, meteorologové jsou bezradní
Ohledně předpovědi pro letošní zimu panuje velká nejistota. Zatímco díky sílícímu jevu El Niño meteorologové varovali před velmi chladným a dlouhým obdobím, nyní to vypadá, že všechno může být jinak. Významnou roli může sehrát jev zvaný indickooceánský dipól, přesněji jeho pozitivní fáze, která by naopak přinesla mírnou zimu.
Zima v Česku bude teplejší
V Česku je tedy pravděpodobné, že zima bude teplejší, ale to se může změnit, pokud se roztříští polární vír. Jedná se totiž o jev, který drží studený vzduch u polární oblasti, aby se nerozšířil do ostatních částí světa. Kdyby se rozpadl, v Evropě by se objevily arktické vichry a čekala by nás krutá zima.
El Niño je opakující se jev, kdy se kvůli zeslábnutí pasátů oteplují vody ve východní a centrální části Tichého oceánu, včetně oblasti u tichomořského pobřeží Jižní Ameriky. Dochází k němu, když je oceán o 1,5 stupňů teplejší než normálně. Teplá voda následně ohřívá i atmosféru a ovlivňuje počasí. „Jev typicky způsobuje, že je v zimních měsících na jižní polokouli studeněji a více prší, kdežto na severu je sušší počasí a tepleji,” píše CNN.
Protikladný klimatický jev La Niña naopak Tichý oceán ochlazuje. Ta během svého řádění způsobila například několik hurikánů ve Spojených státech nebo záplavy v Austrálii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obrovská přílivová vlna, majáky pod vodou i nečekaný efekt. Bouře Babet pustošila Evropu