El Niño se po více než čtyřech letech vrací a bude nejsilnější od roku 2016. V Evropě způsobí teplejší zimu a jinde vlivem jeho působení hrozí i přírodní katastrofy. O dopadech meteorologického jevu napsal americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA).
Odborníci odhadují, že se letošní El Niño až na 85 procent zařadí mezi mimořádné meteorologické události, píše NOAA. Očekávají totiž, že způsobí klimatické změny téměř po celém světě. V Evropě se například projeví tak, že zima bude teplejší a potrvá delší dobu. Ačkoliv jev normálně způsobuje méně sněhu na severní polokouli, letošní rok bude mimořádný také v tom, že severovýchod Spojených států může zasypat sněhem, informuje CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Vánoční strom už na konci října? Stojí v Boršově. Lidé se diví, starosta vysvětlil důvod
Nejsilnější dopady klimatického jevu pocítí oblasti nejblíže Tichého oceánu jako západní břeh Ameriky, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland, píše Euro News. Jev pravděpodobně vyvolá nebezpečné přírodní pohromy jako například lesní požáry v Indonésii a Austrálii nebo záplavy ve východní Africe. Před těmito přírodními katastrofami varuje Světová meteorologická organizace (WMO), která radí zemím, aby se na rizika důkladně připravily.
Zima v Česku bude teplejší
V Česku je tedy pravděpodobné, že zima bude teplejší, ale to se může změnit, pokud se roztříští polární vír. Jedná se totiž o jev, který drží studený vzduch u polární oblasti, aby se nerozšířil do ostatních částí světa. Kdyby se rozpadl, v Evropě by se objevily arktické vichry a čekala by nás krutá zima.
El Niño je opakující se jev, kdy se kvůli zeslábnutí pasátů oteplují vody ve východní a centrální části Tichého oceánu, včetně oblasti u tichomořského pobřeží Jižní Ameriky. Dochází k němu, když je oceán o 1,5 stupňů teplejší než normálně. Teplá voda následně ohřívá i atmosféru a ovlivňuje počasí. „Jev typicky způsobuje, že je v zimních měsících na jižní polokouli studeněji a více prší, kdežto na severu je sušší počasí a tepleji,” píše CNN.
Protikladný klimatický jev La Niña naopak Tichý oceán ochlazuje. Ta během svého řádění způsobila například několik hurikánů ve Spojených státech nebo záplavy v Austrálii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obrovská přílivová vlna, majáky pod vodou i nečekaný efekt. Bouře Babet pustošila Evropu