Ohledně předpovědi pro letošní zimu panuje velká nejistota. Zatímco díky sílícímu jevu El Niño meteorologové varovali před velmi chladným a dlouhým obdobím, nyní to vypadá, že všechno může být jinak. Významnou roli může sehrát jev zvaný indickooceánský dipól, přesněji jeho pozitivní fáze, která by naopak přinesla mírnou zimu.
Klima je ovlivňováno několika hlavními cykly, které působí na velkých částech naší planety. Kromě známějšího pacifického El Niña existuje i indickooceánský dipól (IOD), někdy též přezdívaný jako indické Niño. A přestože tento jev operuje v jiné části planety, jeho dosah je globální.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa v mrazivých kleštích? Vražedný meteorologický jev „Bestie z východu“ hrozí i Česku
„Jak již název napovídá, tato oscilace se nachází v Indickém oceánu a skládá se ze dvou pólů. Východní se nachází v okolí Sumatry v Indonésii, západní pak ve stejnojmenné části Indického oceánu,“ informoval web Severe Weather Europe (SWE). Zjednodušeně řečeno se jedná o nerovnováhu v teplotě mořské vody mezi zmíněnými dvěma regiony.
A podobně jako jev ENSO (El Niño – Jižní oscilace, pozn. red.) se dělí na fázi El Niño a La Niña, indickooceánský dipól rozlišujeme na pozitivní a negativní. Během pozitivního je na západě Indického oceánu voda nadprůměrně teplá, takže se zvyšuje množství srážek. Naopak na východě je velmi chladná a srážek méně, což často vede k nástupu sucha. Při negativní fázi je situace obrácená.
V tuto chvíli se podle webu SWE nacházíme v nejsilnější pozitivní fázi od roku 2019. Před čtyřmi lety tento jev přinesl do Evropy výjimečně teplou a vlhkou zimu a očekává se, že podobný vliv by mohl mít i v letošním roce, píše se v odborné studii.
V tuto chvíli není možné s jistotou předpovědět, zda bude mít větší vliv na evropskou zimu El Niño či IOD. Je ale zřejmé, že zimní počasí se může výrazně odchýlit od předchozích modelů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku napadl první sníh. Nejvyšší vrchol Krušných hor pokrylo několik centimetrů