Mají mít sexuální predátoři a pachatelé závažných trestných činů doživotní zákaz práce s dětmi? Otázka, na kterou aktuálně hledá odpověď jak ministerstvo spravedlnosti, tak i poslanci. Ti chtějí ještě do konce tohoto volebního období schválit tzv. dětský certifikát, který by znemožňoval sexuálním predátorům práci s dětmi. Otázkou zůstává, na jak dlouho. Redakce CNN Prima NEWS s tímto dotazem oslovila sexuologa, právníky i odborníky na ústavní i trestní právo.
Již déle než dva roky se vede odborná i politická debata nad vznikem tzv. dětského certifikátu, tedy evidence pachatelů zvlášť závažných trestných činů. Ti by po odpykání trestu byli zapsáni v ní a nesměli by se ucházet o jakoukoliv práci ve vztahu s dětmi - učitel, vedoucí na táboře, lektor kroužků atd. Ministerstvo spravedlnosti koncem loňského roku vykoplo první návrh, ze kterého plyne, že by nejnižší lhůta (při udělení podmínky) pro zápis byla tři roky. To vzbudilo vlnu emocí a řada poslankyň, které za změnu od začátku aktivně bojují, veřejně prohlašuje, že s tím nesouhlasí a požadují doživotní evidenci.
ČTĚTE VÍCE: V Česku panuje stigma nájmu, míní Kulhánek. Nastínil vládní řešení bytové nouze
„Od začátku patřím mezi ty, kteří jsou zastánci toho, že zápis má být doživotní. Jednou ublížil dětem, už s nimi nemá mít možnost pracovat. Vůbec mě nezajímají argumenty typu, že má každý člověk dostat druhou šanci,“ řekla CNN Prima NEWS předsedkyně sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Taťána Malá (ANO)..
Svůj pohled na problematiku dovysvětlila. „On dostane druhou šanci v tom, že bude moct pracovat kdekoliv jinde, a ne s dětmi. Následky v případě, že by se něco podobného, co už jednou udělal, stalo znovu, jsou nedozírné. Za to riziko to podstupovat za mě nestojí,“ dodala Malá a není zdaleka jediná.
Právě doživotní zápis by mohl být podle ministerstva spravedlnosti napadnutelný u Ústavního soudu. „Pokud by záznam byl v evidenci veden až do smrti pachatele, mohlo by se i ve světle judikatury Ústavního soudu jednat o nepřiměřený zásah,“ uvádí se v důvodové zprávě návrhu zákona.
Právník: Ať jde pachatel řídit tramvaj a ne pracovat s dětmi
Redakce s dotazy na případnou neústavnost, ale i na dopad certifikátu na současnou praxi v trestání činů spáchaných na dětech, oslovila odborníky na ústavní i trestní právo.
„Ve chvíli, kdy to někdo nějak nastaví, je možné, že to na někoho nepřiměřeným způsobem dopadne a ten někdo bude mít možnost obracet se na Ústavní soud, protože bude mít pocit, že bylo narušeno jeho základní právo ucházet se o zaměstnání v nějakém sektoru. Je možné to takto vnímat, ale nevím, jestli je to nezbytně nutné,“ řekl CNN Prima NEWS ústavní právník Jan Kysela. „Nemyslím si, že pokud by byl zápis v evidenci upraven na doživotí, že by to bylo nutně protiústavní. Ale to, že je to trochu sporné, asi je možné připustit,“ podotkl dále.
Zároveň dodal, že vždy půjde o posuzování jednoho veřejného zájmu před druhým. „Mně se nezdá, že argument ministerstva spravedlnosti je úplně mimo mísu, ale nijak mě nešokuje, pokud někdo bude mít pocit, že mimo mísu je, protože je to hodně světlešedý argument, ve srovnání s tou černočernou tmou, která obestírá ubližování dětem,“ doplnil jednoznačně Kysela.
Podobně to vidí i další odborník na ústavní právo. „Nechápu, proč by se mělo jednat o nepřiměřený zásah, a pokud to tak někdo vnímá, tak bych to otestoval. Ať poslanci řeknou, co chtějí. Je to věc, která je pro lidi jasná, není kontroverzní a takový poslanec tím podle mě může jen získat body. Neříká se, že by nemohl dělat advokáta nebo řidiče tramvaje – pouze by se sám vyřadil z péče o děti. Nevím, proč zrovna toto někomu vadí,“ řekl CNN Prima NEWS právník se zaměřením na ústavní právo, který si ale nepřál být jmenován.
Stejnou argumentaci používá i právnička Adriana Chochelová, která je jednou ze spoluautorek změn za iniciativu Pod svícnem a zároveň asistentkou poslankyně STAN Barbory Urbanové.
„Za nás je prostě obrana nevinného dítěte, které se nemůže bránit a je výrazně ve slabší pozici, důležitější než to, že konkrétní člověk, který už jednou dítěti ublížil, s nimi chce pracovat nadále. Nebudou mít napsáno na čele, že zneužili dítě. Prostě jen budou muset dělat jinou práci než učit nebo vést tábory, a to se lidem děje běžně už třeba jen proto, že jejich obor vymizí. Nikdo nemá právo na to být do konce života horník a stejně nemá mít nikdo do konce života být vedoucí na táboře,“ uvedla Chochelová.
Zápis v evidenci dětského certifikátu by se netýkal pouze trestných činů spáchaných na dětech, ale například i vraždy, znásilnění nebo sexuálního útoku, který byl spáchán na dospělé osobě.
„Principem je maximálně ochránit děti před nebezpečnými pachateli s cílem, aby byl kontakt s takovými lidmi co nejvíce omezen,“ doplnila Chochelová. Zároveň dodejme, že v zákoně by zůstala možnost, aby pachatel nebyl zapsán vůbec. Tato pravomoc by zůstala soudcům, kteří by v takové situaci museli zdůvodnit, proč pachatel v evidenci být nemusí.
Zvyšme lhůty, doživotí není cesta
Zdaleka ne všichni právníci jsou ale v této problematice jednotní. Doživotní evidenci jako dobrý nápad naopak nevidí další oslovená advokátka Alena Tomášková, která se specializuje na trestní právo.
„Určitě dětský certifikát vítám. Nicméně nedomnívám se, že by měl být pachatel v evidenci na doživotí. Myslím si, že je-li to opravdu závažná trestná činnost, tak tresty by měly být vyšší a v takovém případě je doba, která se odvíjí od zahlazení odsouzení odpovídající,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Tomášková.
Zahlazením odsouzení se myslí doba, po které je dnes možné požádat o výmaz z rejstříku trestů.
Zároveň dodala, že debata by se měla vést o zvýšení lhůt, ale odstupňování by za ni mělo zůstat zachované.
„Můžeme uvažovat o tom, zda u nejpřísnějších trestů může být doživotí, i o tom, zda jsou tři roky dostatečné, ale odstupňování za mě smysl má. Můžeme se totiž také ptát, zda by pro nás bylo akceptovatelné, aby v případě všech trestných činů, bez ohledu na výši trestu, byl uložen doživotní záznam,“ doplnila Tomášková s tím, že má ze své praxe zkušenost i s křivým obviněním, které došlo až do fáze odsouzení.
Důležité je podle ní zohlednit i aspekt tzv. ochranného léčení. Záznam by v takovém případě u pachatele byl veden až do té doby, dokud nebude ukončeno.
A argument svobody a možnosti na nápravu obhajuje i další oslovený právník, který si z důvodu své odbornosti nepřál být jmenován.
„Umím si představit, že argumenty proti doživotí spočívají nejspíš v tom, že všechny trestné činy se jednou promlčují, tak je otázka, proč by to nemělo být i u tohoto následku jinak. Máme zahlazení odsouzení,“ uvedl.
„Vychází se z toho, že když někdo spáchá trestný čin, odsedí si ho a osvědčí se, tak se mu časem z výpisu rejstříku trestu vymaže a hledí se na něj jako bezúhonného. Je to založené na tom, že má člověk dostat další šanci a tato myšlenka je podle mě za tím, proč si někteří lidé myslí, že by to tam nemělo být doživotně,“ dodal.
Sexuolog: Proč by vrah nemohl pracovat s dětmi?
Většina oslovených právníků se shodla na tom, že by v případě posouzení zápisu do evidence měli dostat prostor sexuologové. Redakce CNN Prima NEWS proto oslovila primáře Psychiatrické nemocnice Bohnice Jiřího Švarce, který se specializuje na ochranné léčení a je to právě on, který často v podobných případech vypracovává odborné posudky soudům.
„Už dnes si může a musí zaměstnavatel vyžádat zápis z trestního rejstříku, nechápu, proč bychom měli zavádět nějakou další alternativu. Existuje i trestní rejstřík bez výmazu, policie ho k dispozici má. Nevím, proč by někdo, kdo se dopustí vraždy, nemohl pracovat s dětmi,“ řekl CNN Prima NEWS Švarc.
Zároveň také poukázal na to, že již dnes v českém právním systému existuje tzv. zákaz práce s dětmi, který může být uložen, a to na maximální dobu deseti let. „Doživotní zápis za mě určitě není správný. Souhlasím s tím, aby byly případy posuzovány individuálně, a pokud tam taková možnost bude, je to dobře. Pokud to chápu správně, tak je to to samé jako zákaz práce s dětmi a nevím, proč je nutné kvůli tomu přicházet s dětským certifikátem,“ dodal Švarc.
Problém zákazu práce s dětmi je v tom, že může být uložen jen tomu, kdo je v oficiálním pracovním poměru. Pokud se bavíme o lektorech na dětských táborech nebo podobných typech brigád, tak na ty zákaz práce s dětmi uplatnit nelze.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: „Byl to hezký, roztomilý kluk.“ Malý Honzík zmizel před 27 lety, jeho matce nyní svitla naděje