CNN Prima News trestní právo

trestní právo

Výpis příspěvků ke štítku „trestní právo“

Vzácná shoda Spolu, STAN i ANO: Změna ochrání děti před sexuálními predátory

Pachatelé, kteří byli odsouzeni za zvlášť závažný trestný čin na delší dobu než pět let – jako je vražda, sexuální útok, znásilnění nebo zneužití dítěte atp. –, budou mít doživotní zákaz práce s dětmi. Ve středu se na tom shodl vyjednávací tým poslanců složený ze zástupců koalice i opozice. Tzv. dětský certifikát, jak se bude evidenci pachatelů říkat, má zelenou a zamíří v rámci novelizace trestního zákoníku ke schvalovacímu procesu do Sněmovny.

Druhá šance pro sexuální predátory vs. doživotní zákaz práce s dětmi očima právníků i sexuologa

Mají mít sexuální predátoři a pachatelé závažných trestných činů doživotní zákaz práce s dětmi? Otázka, na kterou aktuálně hledá odpověď jak ministerstvo spravedlnosti, tak i poslanci. Ti chtějí ještě do konce tohoto volebního období schválit tzv. dětský certifikát, který by znemožňoval sexuálním predátorům práci s dětmi. Otázkou zůstává, na jak dlouho. Redakce CNN Prima NEWS s tímto dotazem oslovila sexuologa, právníky i odborníky na ústavní i trestní právo.

Úleva pro věznice i změna pravidel pro konopí. Vláda schválila reformu trestního práva

Vláda ve středu schválila rozsáhlou reformu trestního práva, která klade důraz na alternativní tresty včetně peněžitého a částečně dekriminalizuje některé činy. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Součástí schválených změn je i částečné uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí.

Na cestě ke státnímu médiu. Fico chce zrušit slovenskou veřejnoprávní televizi i rádio

Slovenské ministerstvo kultury připravilo návrh zákona, kterým chce dosáhnout výměny současného ředitele veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) a posílit vliv státu na RTVS. Opozice v reakci předlohu kritizovala a označila ji za snahu vládní koalice RTVS ovládnout. Dvě opoziční strany v reakci na politiku kabinetu premiéra Roberta Fica v úterý oznámily pokračování protivládních protestů, které byly dříve zaměřené proti změnám ve trestním právu.

Slovenská vláda protlačila kontroverzní změny trestního zákona. Kritika zněla i z EU

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer schválila značné změny v trestním právu včetně zrušení elitního útvaru prokuratury (ÚSP). Poslanci vládní koalice kromě jiného prosadili, až na výjimky, snížení trestních sazeb za korupci či hospodářskou kriminalitu i zkrácení promlčecích lhůt některých trestných činů. Vládní předlohu novely trestního zákoníku a dalších zákonů už dříve kritizovaly například slovenské opoziční strany a evropské instituce. Prezidentka Zuzana Čaputová po hlasování uvedla, že schválení je špatnou zprávou pro Slovensko a že chce, aby změny nezačaly platit.

Evropský parlament se tvrdě opřel do Fica. Odsoudil jeho návrhy a neochotu debatovat

Evropský parlament ve středu většinou 496 hlasů ku 70 přijal rezoluci odsuzující snahy vlády premiéra Roberta Fica měnit slovenské trestní právo a zrušit Úřad speciální prokuratury (ÚSP). Takový krok by narušil snahu bojovat proti korupci na unijní úrovni, shodli se poslanci, kteří rovněž kritizují Ficovu neochotu účastnit se veřejné debaty ohledně změn.

Krádež do 10 tisíc jako přestupek i více žádostí o propuštění: Jak se mění trestní zákon

Zvýšení peněžitých hranic škod při spáchání trestných činů, rozšíření dohody o vině a trestu nebo možnost podmíněně propustit pachatele zvlášť závažných zločinů. Od 1. října nabývá účinnosti rozsáhlá novelizace trestního práva. Dotkne se nejen trestního zákoníku, ale i trestního řádu nebo zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.